Gdansk/Krakova

lapsenkanssa

Heippa. suunnittelen pitkää viikonloppua 3-v. lapsemme ja mieheni kanssa puolaan.. oletteko olleet lapsen kanssa siellä, miten meni ja oliko hyvä hotelli jne. Entäs lennot, wizzair??
Kaikki kokemukset, mielipiteet ovat tervetulleita ja vinkkejä myös kiitos :)
En ole 10 vuoteen matkustellut ja nyt ajattelin pikkuhiljaa aloitella ja puola voisi olla suht edullinenkin.. vai?
Pääasia minulle matkassa olisi hyvä ja suht edullinen ruoka.. ostoksiakin voisi vähän tehdä, onko hyviä ostosmahdollisuuksia esim. juuri gdanskissa?
Ja tärkeä olisi lapsen kannalta miellyttävä hotelli :)

4

1009

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+6

      Me kävimme lasten kanssa Gdanskissa. lensimme Turusta Wizzairilla, lento oli lyhyt (noin tunti, etuajassa mennen tullen), kone uusi ja siisti. Lähtee parakkiterminaali kakkosesta Turussa, mutta meille sillä asialla ei ollut mitään väliä.
      Eläminen Puolassa on edelleen todella halpaa, ravintolassa syö murto-osalla Suomen hintatasosta. Gdanskissa ainakin on myös muutenkin hyvät ostosmahdollisuudet (Krakovassa emme ole käyneet, en pysty vertailemaan), esim. outlet löytyy kaupungin alueelta.
      Parasta Gdanskissa on kuitenkin vanha kaupunki, ja todella pitkä hiekkaranta (Gdansk-Sopot-Gdynia).
      Jos olette menossa kesäaikaan, niin harkita voisi hotellia rannalta. Muulloin majoittusin Gdanskiin, hyviä hotelleja ovat esim. Scandic ja Radisson Blu, tai vaikka Hanza.

      • lapsenkanssa

        sinulle.. ihanaa kun jaksoit vastata ja vielä näin nopeasti.. juhannuksena olisimme menossa tai vaihtoehtoisesti heinäkuussa =)


    • gdansk!!

      Jos olet hotellia varaamassa niin nyt suosittelisin ottamaan ebookkersin kautta novotel hotellin. Hinta ei ole paha, sijainti mainio ja hotelli hyvä.

      • GDN

        Kerro vain miksi ebookersin kautta eikä suoraan ilman välittäjä hotelliketjun varaussysteemistä??

        Vertailua varten (valittu päivä 15.05.2010)
        ebookers.fi/ accorhotels.com

        Novotel Gdansk Centrum 67,99€ / 62.67€
        Mercure Gdansk Hevelius 78,53€ / 74.16
        Orbis Posejdon 47,47€ / 43.55
        Novotel Gdansk Marina 62,85€ / 57.68

        Ero on pieni, mutta...
        Jos välittäjällä on paremmat hinnat kuin hotelliketjun virallisessa hinnastossa (kuten joskus käy), niin tottakai! Muussa tapauksessa... mitä varten?

        PS. Itse olen yöpynyt Novotel Marinassa. Kauempana ydinkeskstasta, mutta meren rannalla, oma uima-allas ja kuntosali jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5059
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4271
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      81
      4234
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      39
      4190
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe