Voisko joku vähän jeesata. Täysin älytön ongelma, mutta hermo menee kohta. Minulla on Sonyn videokamera ja olen yrittänyt siirtää videota tietokoneelle. Kamerassa on muistikortti ja nyt pitäisi saada vielä kuvatut videot siirrettyä koneelle. Kuvat siirtyvät ihan ok, mutta videopätkät ei. Kameran mukana tulleet ohjelmatkin on kaikki asennettu tietokoneelle, mutta kun ei niin. Missä teen väärin?
Videon siirto
Harmistunut
5145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kameralle ja oliko erikseen nauha/DVD videolle? Onko kuvien siirto USBilla ja video firewirellä?
koska kerran täällä elektroniikan harrastusosastolla kyselet.
Voisi tulla paremmin vastauksia oikealla palstalla.
Mihin siinä siirrossa kameraa tarvitaan jos on kerta muistikortti? Kun hankkii tietsikkaan muistikortinlukijan niin homma hoituu aivan varmasti paljon nopeammin suoraan tiedostonhallinnasta tiedostot kopioiden, kuin jollain kameran mukana tulleella ankealla siirto-ohjelmalla. Nämä siirto-ohjelmat on aina ihan turhanpäiväistä kikkailua jolla saadaan toimiva asia tehtyä toimimattomaksi täysin joutavanpäiväisillä hienouksilla. Kyse on kuitenkin vain tiedoston siirrosta paikasta A paikkaan B, joka onnistuu normaalissa tiedostonhallinnassa.
vaatii laturin kytkemisen kameraan, videon siirron ajaksi. Pelkkä akku ei riitä. Oisko Sonylla sama homma.
Missäkähän formaatissa videopätkät ovat? Mikä on tiedostopääte? Ehkäpä sinulta puuttuu tietokoneesta vain sopiva koodekki? Voit etsiä niitä hakusanalla video codecs.