täytyy hakea ilmeisesti suunnittelutarveratkaisu. Mikä sen määrittää paljonko rakennusoikeus on tontilla. Jos hakee rakennusoikeutta vaikka 300 85 m2 niin onko se sitten siinä, vai miten se maksimaalinen rakennusoikeus oiken määrittyy.
Haja-asutusalue
1
485
Vastaukset
Rakennusoikeus on käsitteenä olemassa ainoastaan asemakaava-alueella jossa on sitova tonttijako. Yleiskaava-/kavoittamattomalla alueella kunnan rakentamisjärjestys saattaa määritellä joko (yleensä) 5-10 % rakennusoikeutta, tai enimmäiskoon per rakennus.
Ja muista, että yleiskaava-/kavoittamattomalle kiinteistölle ei välttämättä edes saa rakennuslupaa. Lakisääteisesti yhdelle kantakiinteistölle saa rakentaa yhden asuinrakennuksen, ja yhden talousrakennuksen. Kantakiinteistön rajat määrittelee sitten vuorostaan isojaon aikaiset rajat, eli 1700-luvun puolessa välissä olleet rajat..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161