Tiedän että tätä on kysytty varmasti kymmeniä kertoja tällä pastalla, ja luinkin niistä osan, mutta haluaisin silti selvittää teille omat tulevaisuuden suunnitelmat (koiran suhteen) ja sen kautta kuulla mielipiteenne siitä, onko belgianpaimenkoira minulle oikea rotu.
Alunperin innostuin saksanpaimenkoirasta sen monipuolisuuden vuoksi, mutta kun sain selville miten paljon sillä esiintyykään sairauksia, hylkäsin ajatuksen välittömästi. Tiesin aina että saksanpaimenkoira on sairas rotu, mutta en uskonut että se oli näinkin vakavaa.
Tämän jälkeen rupesin heti etsimään muita vastaavia rotuja, jotka olisivat erittäin monipuolisia harrastuskoiria. Päädyin hollannin- ja belgianpaimenkoiraan.
Toivoisin voivani harrastaa koirani kanssa lähinnä TOKOa sekä pelastusta tai jälkeä, mutta suojeluskoulutuskaan ei ole pois suljettu vaihtoehto. Näyttelyissä tuskin tulisin käymään. Tässä kohtaa belgianpaimenkoira miellyttäisi minua enemmän, mutta minua huolestuttaa kovat pelottelut sen vilkkaudesta ja suuren liikuntamäärän tarpeesta. Ymmärrän kyllä, että tällaisella koiralla 2h lenkkeily päivässä on melkeinpä minimi, mutta välillä täällä olevista keskusteluista saa sellaisen kuvan että niiden energia on ehtymätön.
Olisi myös erittäin tärkeää että koira tulisi toimeen myös ilman minua (sekä muiden eläinten kanssa), esimerkiksi isäni luona. Harrastan laitesukellusta jonka vuoksi teen 1-2 viikon matkoja ulkomaille noin kerran vuodessa. Tässä kohtaa taas hollanninpaimenkoira kuulostaisi paremmalta, vai?
Haluaisin nyt kuitenkin kuulla teidän mielipiteenne. Ja jos vastaatte belkkari, niin mikä variaatio? Entä tulisiko minun hankkia käyttö- vai näyttelylinjainen yksilö?
Kiitos jo etukäteen! :)
Minulle sopivin?
2
503
Vastaukset
- paimenfriikittäjä
Kaikki nuo kolme rotua tarvitsevat erittäin runsaasti liikuntaa. Hollanninpaimenkoiria en käytännöstä tunne, mutta belgianpaimenkoiran ja kaksi saksanpaimenkoiraa tunnen, joista jokainen on ainakin kerran pistänyt kotoaan huonekaluja muussiksi, sillä energisiä ja toiminnanhaluisia ovat. Luultavasti hollanninpaimenkoira on saman lainen väsymätön työhirmu.
Mutta terveet rodut yleensä ovatkin liikunnallisia, sillä liikuntahan on tärkeä osa terveyttä :-)
Onko mielessä käynyt appenzellinpaimenkoira: http://sennenkoirat.net/site/appenzellinpaimenkoira Tosin sekin tarvitsee liikuntaa ja aktivointia runsaasti.
Paimenkoirilta vaaditaan energisyyttä ja aktiivisuutta,jotta ne kykenevät keskittymään suurten karjalaumojen ohjaamiseen ja sen ohella muuhunkin työskentelyyn.
Näyttelyistä on ainakin se apu, että siellä koira oppii luottamaan vieraisiin ihmisiin, sopeutuu toisten koirien seuraan, eikä kasva niin helposti araksi.
Itse en sano mitään näyttely- ja käyttölinjaisten koirien eroavaisuuksista, sillä yleensä en kiinnitä siihen seikkaan paljoa huomiota.
Suojelukoulutusta en pidä lainkaan järkevänä, jos koirasta ei tule erikseen jotain virallista suojelu- tai poliisikoiraa. Kannattaa unohtaa tämä laji ehdottomasti, sillä käytännössä koirien suojeluvaistoilla ei pidä missään nimessäpidä leikkiä, vaan koirasta on kasvatettava avoin ja ystävällinen. Koira kumminkin puolustaa omistajaansa aina tarpeen vaatiessa. Ja pelkkä ison paimenkoiran olemus saa ihmiset jättämään sinut rauhaan.
Onnea kumminkin rotuvalintaan ja tulevaan koiraelämään !- Koiraa hankkimassa
Kiitos tästä informatiivisesta vastauksesta, en koskaan ajatellutkaan näyttelyitä tuolta kantilta.
Minulla ei ole mikään kiire hankkia koiraa (3 vuotta vielä opiskelua edessä), mutta haluan miettiä asian lävitse tarkasti, etten vahingossakaan päädy "väärään rotuun".
Jos muu rotu ei minulle sovi, niin viimeisenä vaihtoehtona minulla on pitkäkarvainen collie. Niistä minulla on kokemusta ja ovat mielestäni mukavia seurakoiria, joilla voi halutessaan hyvinkin harrastaa TOKOa sekä agilityä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain767636Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1293049- 1531894
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha711718Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1291557Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721492- 1321212
- 79887
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko50834- 53784