Windows XP sisältää cipher ohjelman, joka pyyhkii kovalevyn vapaana olevan tilan puhtaaksi (kirjoittaa kolme kertaa yli).
Olen myymässä vanhaa läppäriäni kaverilleni. Voinko olla varma, että cipher käsittely poistaa kovalevyltä kaiken arkaluonteisen tiedon, kuten deletoimani pornokuvat ja tiedot siitä millä sivuilla olen vieraillut?
CIPHER
Timocom
1
535
Vastaukset
- 7GLPzaqG3a
Kenpä tietäis sen. Windowsin koodi on salaista eikä kukaan tiedä varmuudella mitä sen ohjelmat tekevät. Oletettavasti se toimii ja poistaa _JOS_ olet sitä ennen osannut poistaa kaikki mahdolliset paikat, jossa voi tietoja olla. Sehän ylikirjoittaa vain vapaan tilan.
Varma tapa on kirjoittaa levy täyteen puppua (DBAN, live-Linux tai muu) ja asentaa sitten Windows uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M587215Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223939Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463856Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn532661Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592265Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362102KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj361670- 801362