Olin 2 viikkoa sitten liikenneonnettomuudessa (nokkakolari). Löin vasemman jalan kojelaudan alaosaan. Komeat mustelmat polvessa ja siitä alaspäin lähes nilkkaan asti. Koko jalka oli turvoksissa. Edelleen mustelmaa jäljellä polvessa ja säären keskiosassa. Jalka on koko ollut ajan kipeä tuntunut omituiselta ja turvonneelta, vaikka se ei enää näytä olevan turvoksissa muuten, kuin mustelman kohdalta.
Tänään tuli seisottua enemmän/pidempään yhtäjaksoisesti, kuin kertaakaan onnettomuuden jälkeen. Jalka ei silloin tuntunut mitenkään erityisen pahalta. En tehnyt mitään raskasta, vain seisoin ja kävelin hieman rauhalliseen tahtiin. Jalka tuntui päivällä samanlaiselta, kuin edellisenä päivänäkin. Mutta illalla tuli äkkiä niin kipeäksi, että ei kärsi kunnolla astua. Nilkan taivuttaminen ja suoristaminenkin on jo tuskallista. Kipu tuntuu säären keskikohdassa edessä ja/tai hiukan vasemmalla sivulla. Panacod tuntuu hiukan auttavan, mutta ei kunnolla pysty silti varaamaan painoa jalalle tai liikuttamaan sitä.
Asiasta kymmenenteen...Millä perusteella voi vakuutuksesta hakea/saada korvausta ansionmenetyksestä? Siis onko ansionmenetystä se, kun minulta jää sairasloman takia lisät saamatta??? Onko siinä jotain eroa, onko syyllinen vai syytön osapuoli? Vaikka tässä tapauksessa syyllinen on kyllä tiehallinto(tai mikä se nyt onkaan tällä hetkellä), joka ei anna urakoitsijoille lupaa tehdä työtään ennen kuin on liian myöhäistä. Minulla on täyskasko (keskeytysvakuutus on ainoa mikä paketista puuttuu). Entä kivusta ja särystä??? En edes laittanut korvaushakemukseen mitään, kun ajattelin, että "syyllisen" pitää kärsiä omissa nahoissaan, kun kerran meni törmäämään "ihan tahallaan" vastaantulijaan?
Mikä vika jalassa?
autoilija,,,
0
680
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837