Tussien hallussapito KIELLETTY?!!!

Polliisi > Sakkoja

Poliisi muistuttaa, että spraymaalien ja tussien hallussapito on kielletty yleisellä paikalla ilman hyväksyttävää syytä.

– Jos poliisi tapaa henkilön hallusta isoja tusseja tai spraymaaleja, niin seurauksena on sakkoja. Lisäksi löydetyt aineet hävitetään, totesi vanhempi konstaapeli Riku Sukari Turun pääpoliisiasemalta.

vain ammattimaalareilla on poliisin mukaan hyväksyttävä syy kantaa näitä aineita mukanaan.

Onko poliisilla jo hakulomake "tussinkatolupaa" varten?

"Vaikken maalari olekkaan, tarvitsen työssäni silloin tällöin tussia ja spraymaalia. Kaupastahan ne on ostettava ja ennen kun olen kotona, joudun olemaan yleisellä paikalla. Rautakaupan edessä päivystävä poliisi saattaa tehdä hyvänkin tilin, ties mitä laitonta tavaraa sieltä kassista löytyy. Hurjemmilla voi olla parin euron mora - yleisellä paikalla."

Poliiseilla on tosi "ihana" tapa keksiä omat versionsa siitä, miten lakeja tulkitaan. Hallituksen esityksessä HE 20/2002 sanotaan: "Se, milloin aineiden hallussapitoon yleisellä paikalla on hyväksyttävä syy, on ratkaistava tapauskohtaisesti. Esimerkiksi maalin hallussa pitämisen hyväksyttävä syy voi olla se, että henkilö on menossa maalaamaan jotakin luvallista kohdetta. Mitään automaattista rankaisemista ei voi olla, koska lähtökohta on se, että asia ratkaistaan tapauskohtaisesti. ennakkotapaukset poliisien "tapauskohtaisesta harkinnasta" on täysin arpapeliä.




http://www.ts.fi/online/kotimaa/121397.html
Vai onko tää etukäteisaprillipila??

11

1772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeaa ole.

      Ei tuo nyt niin vaikeaa ole. Jos sinulla on hyvä ja uskottava selitys maalien kantamiseen niin se on poliisinkin mukaan ihan sallittua.

      Jos poliisi ei usko selitystäsi voit aina viedä sakon oikeuteen. Sieltä saat sitten oikeuden tulkinnan joten poliisin tulkinnalla ei ole mitään väliä.

    • Niinpä niin

      1. Ns. asiallisen näköinen/oloinen raksatyömies firman logollisissa haalareissa ja työkaluvyössä, jossa nyt muutama puukko, ruuvimeisseliä ym. vastaavaa lokosissaan roikkuu, ostamassa ruokatauolla eväitä marketista.

      2. Paikallinen Niilo-Narkkari, hieman huuruinen olemus kuten aina, mutta nipin napin sillä rajalla ettei partio tavatessaan poimi mukaan jo käyttörikoksesta, housunkauluksessa punaperäinen perusmora. Käytös kuitenkin sen verran asiallista kuin henkilö tasoonsa nähden kykenee, ostamassa myös samassa marketissa viereisellä kassalla reflojen loivennusvanukasta ja yhtä aamupäiväbisseä.

      Ok, kummassakin tapauksessa rikotaan järjestyslain kirjainta suoranaisesti. Onhan työmiehelläkin yleisellä paikalla mukanaan vaarallisia välineitä ja irrallaan työmaalta eli sikäli sama lähtötilanne kummallakin.

      Mutta itse kysymys: Kumpi selviää selittämällä jos itse asiassa kiinnitetään edes huomiota?
      (Ottamatta huomioon salaliittoteorioita ja viittauksia, että haalarit päällähän on kaikista paras aina venkuloida kun kuka nyt silloin huomiota kiinnittää ainakaan arkena "virka-aikaan".)

    • Poliisivaltio

      Sairas maa jos ei edes TUSSIA saa pitää taskussaan,
      ilman että tarvii pelätä poliisin tulevan tekemään ruumiintarkastuksen
      etsiäkseen TUSSIA???

      Miksi kaikista ihmisistä tehdään RIKOLLISIA naurettavilla laeilla?

      • pitää ...

        Miksi kaikki paikat pitää töhriä?

        Miksi kaikki pitää rikkoa?

        Miksi joka paikka pitää roskastaa?

        Sairasta!


      • taskussa?
        pitää ... kirjoitti:

        Miksi kaikki paikat pitää töhriä?

        Miksi kaikki pitää rikkoa?

        Miksi joka paikka pitää roskastaa?

        Sairasta!

        Ei pidäkään töhriä, rikkoa tai roskastaa,
        mutta nyt ei olekaan kysymys siitä,
        vaan oikeudesta kävellä kadulla rauhassa TUSSI TASKUSSA,
        pelkäämättä että joku poliisi täysin mielivaltaisesti tulee
        tekemään sinulle ruumiintarkastuksen VAIN SIKSI että
        EPÄILEE sinulla olevan hallussaan jotain mitä järjestyssääntöjen
        mukaan EI saa pitää julkisella paikalla edes MUKANA!

        Siis sinun ei edes tarvitse olla syyllistynyt mihinkään rikokseen,
        vaan riittää että joku kusipää VÄITTÄÄ että sinulla on tussi taskussa
        ja soittaa poliisit perääsi. Tämä mahdollistaa sairaan kiusanteon!

        Miksi ihmisiä syyllistetään yhden vitun tussin mukana kantamisesta?
        Kaikesta ja kaikista tehdään väkisin "rikollisia".


      • teräaselaki
        taskussa? kirjoitti:

        Ei pidäkään töhriä, rikkoa tai roskastaa,
        mutta nyt ei olekaan kysymys siitä,
        vaan oikeudesta kävellä kadulla rauhassa TUSSI TASKUSSA,
        pelkäämättä että joku poliisi täysin mielivaltaisesti tulee
        tekemään sinulle ruumiintarkastuksen VAIN SIKSI että
        EPÄILEE sinulla olevan hallussaan jotain mitä järjestyssääntöjen
        mukaan EI saa pitää julkisella paikalla edes MUKANA!

        Siis sinun ei edes tarvitse olla syyllistynyt mihinkään rikokseen,
        vaan riittää että joku kusipää VÄITTÄÄ että sinulla on tussi taskussa
        ja soittaa poliisit perääsi. Tämä mahdollistaa sairaan kiusanteon!

        Miksi ihmisiä syyllistetään yhden vitun tussin mukana kantamisesta?
        Kaikesta ja kaikista tehdään väkisin "rikollisia".

        Joku sairas kusipää voi jo nyt väittää että sinulla on puukko taskussasi joten eipä tämä mitään muuta.

        Turha luulla että poliisi ihan tosta noin vain väitteen takia alkaa tekemään ruumiintarkastuksia.

        Ei tässä kenestäkään väkisin tehdä rikollista vaan yritetään ehkäistä töhrimistä.

        Ihan turhaa valitusta. Vaikka ymmärränhän sen että töhrijöitä ottaa aivoon.


      • Tämä. Naurettavaa, että tussia ei saisi muka edes taskussa olla julkisella paikalla. Ihme kun kotona sellaisten olemista ei ole jo kriminalisoitu. Luullaanko automaattisesti, että jos sellainen on julkisella paikalla niin sillä olisi tarkoitus sotkea paikkoja?


      • Anonyymi
        Mirdez kirjoitti:

        Tämä. Naurettavaa, että tussia ei saisi muka edes taskussa olla julkisella paikalla. Ihme kun kotona sellaisten olemista ei ole jo kriminalisoitu. Luullaanko automaattisesti, että jos sellainen on julkisella paikalla niin sillä olisi tarkoitus sotkea paikkoja?

        Miksi näitä jo alunperinkin täysin tyhjänpäiväisiä ketjuja pitää yli kymmenen vuoden takaa nostaa esiin varsinkin aivan nollavastauksella?


    • Lahey

      Paljonko mahdollisesti sakkoa tulee?

      • tosinajattelija

        Ei välttämättä mitään mutta jos piirustat tussulla seinään että "muhämmäddi on kyrpä ja muslimit suksikoon helvettiin Suomesta" saatat saada elinkautisen.


    • mittamies

      Mulla oli aikoinaan spraymaalia, spriiliukoisia tusseja aina mukana ja puukko vyöllä eikä kellään ollut siihen mitään sanomista, saattoi löytyä myös vaikka mitä nykyisin kiellettyä. Kaikkia tarvitsin töissä ja sitä tehtiin julkisilla paikoilla. Spraymaalilla piirrettiin asfalttiin joskus vaikka millaisia kuvioita tarpeen mukaan, kerran pojat (ninä en) piirsi asfalttiin n. 2 metriä halkaisijaltaan olevan kirkkkoveneen kuvan. Joku kukkahattutäti oli valittanut "taideteoksesta" johon vastattiin että rouvalla on likainen mielkuvitus ja kaapelit asfaltin alla menevät juuri noin kun on piirretty. Kuva oli asfaltissa muutaman päivän jolloin se purettiin ja kaivettiin monttu keskelle tietä. Joku valitti siitäkin ja sanoi että mitä hemmettiä te kaivatte monttuja keskelle tietä, kaivaisitte ne monttunne tuonne metsään niin eivät olisi kenenkään tiellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2973
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2574
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2235
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2138
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1712
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1536
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      20
      1222
    Aihe