Jämsässä tehty kansalaisaloite siitä, että salaperäinen Jämsän terveys oy pitää purkaa, ja palata vanhoille juurille, loistava idea! Tietoja on pimitetty päättäjiltä, ja salataan jatkossakin.
terveys oy purkaminen
VONKAAN ÖÄÄNTÄS
10433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mitäs salaperäistä siinä on? Mikäs riemu purkamisesta repeäisi? Jouduttaisiin maksamaan isot korvaukset.
ja nyt maksaa veronmaksajat, ja pellet välijohtajat ujuttaa rahat liiveihinsä. Kerrotko vielä mitä korvauksia joutuu maksamaan kun sopimuksia on rikottu.
Jämsän kaupungin vuoden 2009 toimintakertomukseen on kirjattu kohta jossa julkistetaan totuus Jokilaakson Terveys Oy:öön liittyvistä riskeistä kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi ja vahvistettavaksi.
Teksti on otsikoitu: "Arvio merkittävistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä sekä muista toiminnan kehittymiseen vaikuttavista seikoista.
Tekstiin on kirjattu mm: "Vuoden 2009 aikana on valmisteltu laaja terveystoimen palveluiden ulkoistus, jonka lopputuloksesta ei pystytä vielä arvioimaan.
Perustettuun Jokilaakson Terveys Oy:öön liittyy suuria riskejä, pahimmassa tapauksessa kaupungin maksettavaksi jää kallis rakenne ja yksityisen osapuolen osingot."
Tähän saakka valtuustolle on annettu tietoja miten edullinen ratkaisu on kysymyksessä ja miten paljon Jämsän kaupungille tulee ratkaisusta taloudellista hyötyä.
Nyt kaupunginvaltuuston kokouksen liiteasiakirjaan on piilotettu selvitys valtavasta kymmenien miljoonien eurojen rahamääräisestä riskistä jonka valtuusto hyväksyy vuoden 2009 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksestä päättäessään.
Näin kaupungin johto kusettaa, lakisääteistä avioimuutta kiertäen, luottamushenkilöiltä salaamalla näin valtavat taloudelliset riskit ja soluttaa asian liiteasiakirjan kautta valtuuston kumileimasimen hyväksyttäväksi.
Nyt on aika toimia ja vaatia kaikki tietoisesti salatut terveydenhoidon muutosten aiheuttamat riskitekijät julkisen arvioinnin kohteeksi.
Heh heh, ja paskan marjat. EVVK.
Miksi näitä riskitekijöitä on salattu ja ujutetaan vuosikertomuksessa vasta tiedoksi ?
ja toimitaan edelleen. Tuskin uusi kaupunginjohtaja linjaa muuttaa? Vaikuttaa vähemmän ulospäin sen suuntautuvalta kuin edeltäjänsä (jos nyt Suosaaren suosikki valitaan).
Jämsässä ei ole opittu keskustelemaan avoimesti kuntalaisten edessä silmiin katsoen. Erimieltä olevia ei edes tervehditä. Muutama valtuutettu, kuten Paakkanen, Peltonen, Riihinen ja lisäksi muutama sitoutumattomista yrittävät etsiä ratkaisuja julkisesti kysellen ja kyseenalaistaen.
" Muutama valtuutettu, kuten Paakkanen, Peltonen, Riihinen ja lisäksi muutama sitoutumattomista yrittävät etsiä ratkaisuja julkisesti kysellen ja kyseenalaistaen. "
Ja kaikkea vastustaen. Jos kaikki Peltosen vastustukset olisivat menneet läpi. Jämsä muistuttaisi tänä päivänä nykyistä Venäjän Karjalaa. Mies on vastustanut jokaista hanketta niin kauan kuin on valtuustossa istunut. Eikä ilmeisesti muuhun pystykään, mutta aina löytyy niitä hölmöjä joiden mielestä hänet kannattaa äänestää uudelleen valtuustoon.
On se hyvä, että edes muutamia valtuutettuja löytyy jotka ovat vastustaneet Patalahden kanavaan veromiljoonien upottamista kun kaupungin tekninen johto oli kyvytyön kanavaa rakennuttamaan.
Hyvä, että edes jotkut vastustivat terveydenhuollon lahjoittamista yksityiselle osakeyhtiölle.
Tätä vastustamista ovat tukeneet valtakunnallisesti asiantuntijat. Sinne meni kaupungin maksettavaksi Sitran yhtiön osakkeiden kauppojen aiheuttama miljoonahölmöily.
Hyvä että edes joku valtuutettu vastusti yläkoulun rakentamista Vitikkalan sahan tontille myrkkymonttuun. Jämsän kaupungin asukkaiden suuri enemmistö pitää rakennustonttia sopimattomana ja kalliina rakennuspaikkana kun parempiakin olisi ollut käytettävissä.
Hyvä, että edes jotkut valtuutetut paheksuvat kaupungin virkamiesten menettelyä jolla Himoksen alueen rehellisten yrittäjien toimintaa on vaikeutettu ja kaupungin verovaroja tuhklattu sinne kymmeniä miljoonia euroja.
Lue lisää Jämsän kaupungin vuoden 2009 toimintakertomuksesta.
On se hyvä ettei kaikki kaupungin luottamushenkilöt ole uhraamassa kaupungin etuja saadakseen itselleen 300 euron kokouspalkkiot ja 800 euron kuukausikorvauksen yhdestä luottamustehtävästä.
Mikäs hyöty noiden luettelemiesi asioiden vastustamisesta on sitten kaupungille ja veronmaksajille koitunut? Montako sataa miljoonaa on heidän ansiostaan säästetty?
Kunka paljon vastavuoroisesti on ihan oikeasti rahaa menetetty, kun asioita on jouduttu pitkittämään ja tekemään valitusten ja jarrutusten takia hankalamman kautta. luulenpa vaan, että miljoonia on siihen vuosikymmenten mittaan veronmaksajilta mennyt.
Peltosen valtuustokausien aikana on tehty kymmeniätuhansia päätöksiä. Jos tuossa oli kaikki pieleen menneet, niin suhdehan on vallan erinomainen, koska kaikkeen ihhimilliseen toimintaan kuuluvat myös epäonnistumiset.
Eikä noistakaan luettelmistasi voi sanoa epäonnistumiseksi, muuta kuin Patajoen kanavaa. Ehkä. Eiköhän sekin vielä joskus valmiiksi tehdä tulevien polvien ihasteltavaksi.
YLE. Kotimaa uutiset. 23.2. vuosiliku puuttui, joka on ilmeisesti 2010, koska useat tiedotusvälineet ovat uutisoineet samasta aiheesta tänä vuonna.
Talouselämä lehden uutisessa viitattiin Medi Vire Medi One entinen Merihoiva. Diakonissalaitoksen, Leivoyhtiöihin.
Johtuisiko valelääkäreiden, valesiraanhoitajien lisääntyminen näihin yrityskaupoihin. Rahaa on tahkottava. Siirtyvätkö rahat jonnekin muualle, kuin terveydenhoitoon?
Leivo yhtiöt ovat oivaltaneet yhdistää lastenpsykiatrian.
Tarkoittaako tämä sitä, että huostaanottoja noputetaan, kun on omat psykiatrit, joilta saa lausunnot nopeasti rahalla?
Minkälaisia kytköksiä ja bisneksiä taustalla löytyy? Tiedän jotain kytköksiä, jotka ovat ehkä yllättäviäkin, kuten myös henkilöt jotka löytyvät taustalta. Täytynee katsoa voisiko näillä yleisillä foorumeilla tehdä paljastuksia, vai onko pidettävä mölyt mahassa, niinkauan, kunnes tiedotusvälineet saavat otteen asioista.
Bisnekseen kuuluu ilmeiseti myös lastenkotibisnes, johonka Talouselämä lehdessä viitattiin. A-Company lähti lastensuojeluun.
Lainaus Yle uutisesta.
Uutisen jälkeen on keskustelua aiheesta jossa noin 200 kommenttia.
Suomen itsenäisyyden rahasto Sitra on ryhtynyt vauhdikkaasti yksityistämään maan terveydenhuoltoa tukemalla ja rahoittamalla yksityisistä lääkärifirmoista ja hoiva-alan yrityksistä. Sitra on toiminut perustamansa rahaston kautta.
Rahaa nopesti kasvaville yrityksille.
Sijoitukset Jämsässä 40-kertaiseksi
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/02/sitra_tahkoaa_rahaa_yksityistamalla_terveydenhuoltoa_1471235.html