Meille on parin viikon kuluttua tulossa kääpiöpinserin pentu ja nyt olisi hakusessa koiralle pesä/peti. Sellainen siis jossa koira halutessaan nukkuu kotona, ja jonka voisi hoitoon mennessä ottaa mukaan. Löysin netistä kevythäkin jonka koko on 65 x 45 x 50 cm (Pituus x Leveys x Korkeus). Onko mitat hyvät aikuiselle kääpiöpinserille? Missään nimessä koiraa ei lukita häkkiin vaikka häkkiä olenkin katsonut. Kevythäkki vaan jostain syystä tuntuu hyvältä vaihtoehdolta pesäpaikaksi. Ehdotelkaa toki muitakin petivaihtoehtoja! Katollinen malli pitäisi olla. Kiitos kaunis asiallisille vastaajille!
koiralle "pesä"
jm
2275
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi
Meillä on 2 v. kääpiöpinserin narttu ja alussa tosiaan pentuna kaipaa petiä jossa korkeat reunat. Silloin on turvallista olla. Meillä toimi alkupetinä kuljetuslaatikon alaosa, johon vain tarvittaessa lisättiin katto päälle. Fleeceä tietysti pitää alla olla kun on kova palelemaan pentuna.
Nyt "isona" koirana pitää jo olla pehmeää alla kun on mukavuuden haluinen ja lemmikkikaupasta saa halvimman pedin 10 eurolla. Siihen kun laittaa fleecen pohjalle, jotta saa möyriä siellä ja ison 50 x 60 cm tyynyliinan päälle niin kyllä on onnellinen koira kun saa illalla sujahtaa ikiomaan luolaan nukkumaan. Koira tunkee itsensä sinne tyynyliinan sisälle lämpimään.
Meillä pentuna tyttö söi itse sinne ilmareikiä... Onnellisia vauvahetkiä koiran kanssa ja muistakaa rajat heti alusta pitäen on niin ovela rotu ja tietysti hellyys.
Yksi vinkki koiranpesäksi. Käykää katsomassa kirppiksiltä tai kierrätyskeskuksesta käytettyä vauvankantokassia. Ei maksa kuin muutaman eurosen ja on laitaa ja pehmustetta. Sopii hyvin ainakin pienelle koiralle. Kyllähän eläinkaupoissa myydään vaikka mitä hienoja pesiä, mutta ei se koira välitä muusta kuin että sillä on lämmin ja turvallinen olo. Ja jos kasvettuaan jyrsii ja riepottaa (kuten meillä) petiään ei ole taloudellinen hävikki juuri mitään.