Ootteko lukennu ne kaikki ilmestyneet 25 suomenkielistä osaa vai enkuksi kirjat? Itse vain nuo suomeksikäännetyt ja omasta mielestä sarja jäi erittäin pahasti kesken. Toki lopputuloksen voi suht hyvin arvata, mutta miten siihen päädyttäisiin uhrausten jne kautta sekä niiden sotataktiikoiden selostusta.
Elokuvaakin tuosta sarjasta alettiin kirjoittamaan joskus -08, mutta sen jälkeen ei ole mitään kuulunut. Toki tuosta on vaikea tehdä leffa, saati muutama.
Ajan pyörä
4
383
Vastaukset
- jjjjjjj
Luultavasti tämä on jo tiedossa, mutta mikäli ei, niin Robert Jordan kuoli muutama vuosi sitten niin että sarja jäi todellakin kesken, eikä siihen ole olemassa oikeaa loppua. Luultavasti tästä syystä elokuvan tekemisestäkin luovuttiin.
- -
Robert Jordanin kuoleman jälkeen hänen vaimonsa Hariet valitsi Bradon Sandersonin (mm. Mistborn-trilogia) kirjoittamaan Ajan Pyörän loppuun. Brandon on ilmoittanut että hän kirjoittaa sarjaan 3 (englanninkielistä) kirjaa jotka lopettavat tarinan. Ennen kuolemaansa Jordan kertoi loppu juonen lähimmille ystävilleen ja lisäksi häneltä jäi tuhansia sivuja muistiinpanoja joiden pohjalta Brandon nyt kirjoittaa sarjaa loppuun.
En simmäinen 3. kirjasta (the Gathering Strom) ilmestyi viime vuoden lopulla ja valtaosa faneista kehui sitä yhdeksi sarjan parhaista. Seuraavan osan pitäisi ilmestyä luppuvuodesta 2010 ja viimeisen osan vuotta myöhemmin. Suomennoksista en tiedä kun itse luen näitä englanniksi. Toimivat paljon paremmin ku kirjoja ei katkota typerästi kesken. - Death Rider
- kirjoitti:
Robert Jordanin kuoleman jälkeen hänen vaimonsa Hariet valitsi Bradon Sandersonin (mm. Mistborn-trilogia) kirjoittamaan Ajan Pyörän loppuun. Brandon on ilmoittanut että hän kirjoittaa sarjaan 3 (englanninkielistä) kirjaa jotka lopettavat tarinan. Ennen kuolemaansa Jordan kertoi loppu juonen lähimmille ystävilleen ja lisäksi häneltä jäi tuhansia sivuja muistiinpanoja joiden pohjalta Brandon nyt kirjoittaa sarjaa loppuun.
En simmäinen 3. kirjasta (the Gathering Strom) ilmestyi viime vuoden lopulla ja valtaosa faneista kehui sitä yhdeksi sarjan parhaista. Seuraavan osan pitäisi ilmestyä luppuvuodesta 2010 ja viimeisen osan vuotta myöhemmin. Suomennoksista en tiedä kun itse luen näitä englanniksi. Toimivat paljon paremmin ku kirjoja ei katkota typerästi kesken.Kirja sarjan suomentaminen kun on nyt lopetettu, niin kaikkien fanien tulisi käydä allekirjoittamassa adressi tämän erittäin mahtavan kirjasarjan suomentamisen lopettamista vastaan.
Myös suomenkielellä lukevien tulisi saada tietää miten tarina päättyy.
http://www.adressit.com/ajanpyora - savut2
Death Rider kirjoitti:
Kirja sarjan suomentaminen kun on nyt lopetettu, niin kaikkien fanien tulisi käydä allekirjoittamassa adressi tämän erittäin mahtavan kirjasarjan suomentamisen lopettamista vastaan.
Myös suomenkielellä lukevien tulisi saada tietää miten tarina päättyy.
http://www.adressit.com/ajanpyoraJenkeillä toimittajilla on joku nettisivu jolle lahjoita rahnaa : tyyliin Raha mulle juttu sulle ja eikös karisto selittänyt että kohonneet käännöskulut oli syynä sarjan keskenjättämiseen ei painosmäärien pienuus. Katso su 8.8 hesari samaa ideaa voisi soveltaa ajanpyörään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?506411Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki894546- 544339
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t243378- 2003078
- 402812
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132669törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/202666- 1551609
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3271528