Sieltäkö on kopioitu käytäntöjä myös suomalaiseen terveydenhoitoon?
http://www.vapaasana.net/artikkelit/2010/01/usan-terveydenhuolto-tehottomuutta-ja-kalleutta-valtiovallan-sääntelyllä
http://www.vapaasana.net/artikkelit/2010/01/usan-terveydenhuolto-tehottomuutta-ja-kalleutta-valtiovallan-sääntelyllä
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lyhyesti: ei todellakaan. USA:n järjestelmä on melkein ainutlaatuinen eriarvoisuudessaan. Suomalaista järjestelmää leimaa tasa-arvoisuus.
Suomalainen tehottomuus johtuu byrokratiasta. Sihteereitä on liian vähän eli muut ammattiryhmät tekevät osan niistä töistä näkymättömästi, hoitajat tekevät koulutuksellaan aputöitä (kirjaamisia, papereiden kanniskelua, kopiointia, konetutkimusten tekoa jne), tarvitaan puhtaasti teknikoita koneiden ääreen, hoitajat oikeisiin töihin kantamaan vastuuta potilaiden hoidosta, lääkärit lääkärin töihin eikä todistuksia ja lausuntoja tekemään tai kirjaamaan taksvärkkitasoisia asioita kuten potilaiden poistumisaikoja tai poimimaan tietoa kohdasta A kohtaan B kaksikymmentä kertaa päivässä jne. Aseenkantoluvan terveystarkastukset helevettiin kunnallisesta terveydenhuollosta (menikö se ehdotus muuten läpi?), jos on varaa ostaa ase niin saa olla varaa muutaman kympin tarkastukseen yksityispuolella, ei voi mitenkään olla tarpeellista terveydenhoitoa (ei edes tappajien seulomiseksi kun ei anneta asetta ennenkuin on hölmön lain vaatima nuppitarkastus tehty, lähes kuka tahansa skarppaa vartin ajan jos tappoaseen haluaa).
Työnantaja Suomessa voi katsoa rumaan peiliinsä ja miettiä miksi porukka katoaa työpaikoilta. Ammattiorganisaatiota kuten sairaalaa tai terveyskeskusta ei johdeta tornista. Ammattiorganisaation avainhenkilöt ovat jakautuneet kentälle eikä heidän määräysasemaa voi ohittaa. Firmajohtajan on turha tulla terveydenhuollon kentälle kertomaan miten hommat tehdään. Tämä on nähty Oulussa ja nyt Helsingissä.