eli 6vkon ikäsellä vauvalla on runsaasti hormoninäppyjä, poskissa, otsassa, leuassa, korvientakana, niskassa. myös muut huomanneet tämän. onko näihin hoitoa, jotain erikoisrasvaa tms. ihoa on vedellä putsattu ja perusravalla rasvattu vähäsen, eli punanen läiskä jonka keskellä valkonen näppy. maitoallergiaepäily itsellä myös mutta suolistio oirein.
hormoninäpyt
näppylä.
4683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä oli kanssa naama ja rinnukset kauttaaltaan täynnä tuota hormoninäppylää (äidin hormonit poistuvat vauvasta). Eipä siihen taida hoitoa olla ja ajan kanssa menee ohi. Meillä taisi kestää 2-3 viikkoa ja rasvailin silloin kun iho tuntu kuivalta.
Ei niihin ole mitään hoitoa. Ajan kanssa lähtevät. Muistaakseni niitä ei suositella rasvata.
Vanhat ihmiset niitä sanoo ristiäisstressinäpyiksi :) Juuri sopivasti meidänkin vauvalle tuli ristiäisiin naama näpylle.
Meidän neidille alkoi tulla noita näppyjä kanssa 6viikon iässä ja niitä on edelleen, nyt siis melkein 10 viikoa vanha.. rasvattu on jos on alkanut hilseillä tai näyttänyt tosi kuivalle, muuten niihin ei hoitoa juuri ole.. tosiaan noista äidin hormooneista ne johtuu, eli niin kauan kun tuo hormoonitoiminta tasoittuu ja lapsi siihen tottuu, niin kauan on näppyjäkin. Eli mitään hoitoa siihen ei ole. Tässä sitä odotellaan josko neiti alkaisi jossakin vaiheessa näppylöistään luopua... melko hurjan näköinenhän tuo on, kun naama, korvat, kaula ja niska näppylöillä ja nyt alkanut kunnolla vielä päästäkin karstaa lähteä :D