Onko joku kokeillut

Moldovaan

Air Baltic reittiä Tampere-Riika, Riika-Chisinau? tarkoitus ensi viikolla kokeilla entä kokemuksia hotellista Jolly Alon? Mitä nähtävää kaupungissa entä käytännön vinkkejä tavoista ym. Ihan mitä kokemuksia vaan..

2

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Norok= kippis

      Reittiä kannattaa kokeilla eli edullisestai ja nopeasti pääset todella ystävälliseen maahan, jossa turisteja ei ole vielä kovin paljon, ainakaan tähän aikaa vuodesta. Jolly Alon hotelli on hieno, hyvä sijainti ja palvelu; mutta halvempiakin hyvälaatuisia varmasti löytyy, esim Cordu näytti olevan paljon suositumpi ja sijaitsee ihan Jolly Alonin vieressä.
      Moldovan viinit on erittäin hyviä ja kannattaa käydä esim Milestii Mici nimisessä paikassa, saman tyyppinen kuin Crikova, mutta ilmeisesti edullisempi. Siellä on n 200 km viinikellareita ja paljon muutakin nähtävää,mielenkiintoinen Guinness ennätysten kirjan kohde. Chateu Vartely niminen paikka on aika uusi, siellä kannatta kokeilla esim viinin maistelut ja syödäkin, hinta halpa ja viini erinomainen.
      Moldovaa suosittelen matkakohteeksi jos on jo muut Euroopan kohteet koluttu!

    • Moldovassa

      Reitti on hyvä, kannattaa käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10442
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2843
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2578
    4. 86
      2422
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2142
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1988
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1415
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe