koiperhosia!

Tänään huomasin yllättäen ikkunoiden välissä kolme aikuista koiperhosta. Miten niistä pääsisi eroon? En ole huomannut minkäänlaisia tuhoja vaatteissa, joten ne eivät varmaan ole vaatekoita. Pitää katsoa vielä tarkemmin kuitenkin ne vaatteet, varmuuden vuoksi.
32097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Osta koiansa, toimii kuulemma.

Äänestä

Ole tarkkana kun tuot kotiisi käytettyjä vaatteita esimerkiksi kirpputorilta. Mikäli mahdollista "desinfioi" tuotteet seuraavalla tavalla:

Pese vaatteet jotka voit pestä normaalisti koneessa tai käsin. Jos tämä ei ole mahdollista, harjaa ja tuuleta vaatteet. Kointoukka ei kestä kuumaa eikä auringonvaloa, joten aurinkoinen ja lämmin kesäpäivä pyykkinarulla puhdistaa vaatteet tehokkaasti. Kääntele tekstiilejä välillä, jotta jokainen taive saa osansa aurinkokylvystä.

Saunota tai pakasta vaatteet
Voit myös "saunottaa" tekstiilit. Pidä vaatteet noin 80 oC asteen lämpötilassa muutaman tunnin ajan. Älä lado vaatteeita, vaan ripusta ne väljästi lauteille tai roikkumaan katosta. Talvella kova pakkanen ulkona tekee tehtävänsä. Voit tietysti myös pakastaa vaatteet. Viikko yli —25oC asteen pakkasessa tuhoaa kaikki koin kehitysasteet.

Näin torjut koit
Kun näet lenteleviä koiaikuisia, selvitä niiden alkuperä. Luultavasti löydät vaatekaapista toukkien saastuttaman villapaidan, tai ehkä olet juuri perinyt vanhan tuolin. Siivoa vaatekaappi, -komerot ja -laatikot ja heitä reikäinen vaate roskiin. Voit myös desinfioida saastuneet tekstiilit ja huonekalut yllämainitulla tavoilla tai sumuttaa ne kevyesti torjunta-aerosoleilla. Ota huomioon materiaalien asettamat rajoituset pakastamiselle, kuumakäsittelylle ja sumutukselle. Noudata aerosolien käyttöohjeita tarkasti.

Vanhojen huonekalujen luonnonmateriaalitilkkeet ovat ihanteellinen paikka kointoukille. Yritä saada torjunta-ainetta alakautta esimerkiksi istuintyynyjen sisään. Täytteet ovat usein niin pahasti vaurioituneet, että ne täytyy vaihtaa. Jätä torjunta-aine vaikuttamaan huonekaluihin, mutta vaatteet ja sänkyvaatteet on pestävä ennen käyttöönottoa. Anna aineen vaikuttaa tekstiileissä vähintään vuorokauden.

Ennaltaehkäise koit
Vaatteiden kausisäilytykseen on tehty muovisia pusseja, jotka täytetään ja imaistaan pölynimurilla litteiksi "tyhjiöpakkauksiksi". Näitä kannattaa kysyä hyvinvarustetuista tavarataloista. Tyhjiöpussi suojaa täysin koin tuhoilta. Muista kuitenkin puhdistaa tekstiilit ensin.

Koit on helppoa pitää loitolla Paradimal koitableteilla ja RAID koigeelillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täävaa kirjoitti:

Tänään huomasin yllättäen ikkunoiden välissä kolme aikuista koiperhosta. Miten niistä pääsisi eroon? En ole huomannut minkäänlaisia tuhoja vaatteissa, joten ne eivät varmaan ole vaatekoita. Pitää katsoa vielä tarkemmin kuitenkin ne vaatteet, varmuuden vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu