Minulla on kolme filmikameraa ja jouten ne on olleet kun digin hankin.Ensin olin dikiä vastaan ajattelin,että valovuosia se on jäljessä kuvan laadussa perinteisestä.Kyllä diafilmi vielä lyömätön on luontokuvauksessa ,mutta ehkä tulee sekin päivä että.. Mitä mieltä joku samoilla kokemuksilla on valokuvauksen kehityksestä.Sen vielä haluan lisätä,että joskus näkee todella huonoja kuvia lehdissä ja niistä erottaa kyllä millä ne on kuvattu.Dikillä.
Onko filmikamera historiaa?
rölli
2531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mistä erotat että kuva on otettu digillä? Jos näät jpg -pakkauksen, voihan kuva olla otettu filkalla ja jälkikäteen pakattu.
Kyllä mielestäni digitekniikka on hyvin paljon käytännöllisempää kuin vanha filmitekniikka. Digillä voi ottaa loputtomasti kuvia ilmaiseksi... Huonot voi poistaa. Samoin valotuksen säätö on helppoa, ei tarvitse kuin katsoa lcd:ltä. Myös kuvaajana on hyvä kehittyä kun voi oitis kuvaamisen jälkeen todeta mikä meni vikaan tai mikä tietyssä kuvassa on ainutlaatuista.
Suurin häviäjä on diafilmi.Värinega on monessa tilanteessa ylivoimaista sekä diaa että digiä vastaan, koska negafilmin toistovara on ylivoimaista.Joudun kuvaamaan paljon hankalissa kontrastikkaissa paikoissa tilanteita joista pitäis käytännössä joka ruutu onnistua. Sekä dia että digikuvaajakin järkkäneineen on kusessa, niiden sävyntoistovarat eivät kertakaikkiaan vaan riitä! Ja minkäs teet kun on nopeita tilanteita etkä pysty vaikuttamaan valaisuun ja asiakas tietenkin vaatii hyviä kuvia!
Värinegan suurin pullonkaula taas on hintakilpailu joka heikentää vedosten laatua jolloin värinegalla kuvaava ei välttämättä löydä kohtuullisen helposti hyvää kuvientekopaikkaa vaan paperikuvista tulee mitä sattuu naarmuineen, roskineen ja huonoine värineen.