Il sole

Oleneusuomalainen

Ranskalaiset on kyllä mielestäni perkeleellisen sisäänpäinsuuntautuneita, itse
riittoisia paskapäitä.. Lisäksi huono työmoraali. Vitun kovat vaatimukset muilta, vaan ite ei tarvitse vaivautua samaan.
Perustuu seuraavaan:

Tehdään kun keretään menttaliteetti. Vitutti monesti mennä kattoon niiden työn jälkeä pajoille. Kaikki piti olla valmiima, sil vois jne....Paskat. Kaikki kesken ja pitkällään lattialla. Jätkat koittaa painaa hommaa ja pomo koittaa viedä asiakkaan huomion toisaalle.

Ok. sitten lounaalle, sinne toisaalle. Koitan koht sujuvalla! englannilla kysellä ruoista. Arvatkaapa mitä? Kukaan vitun tarjoilija ei suostunut tajuamaan englantia. Saatana. Vittu mitä paskaporukkaa.
Enää en hyväksy elämääni mitään ranskalaista muuta kuin tomaattikastikkeella. Ja huom. Olen kokenut tämän usein ja kumpanit myös saman. Ompa EU:n päällikkövaltio!

2

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reagoi

      Sanoitte: "Kukaan vitun tarjoilija ei suostunut tajuamaan englantia" Ei, koska ranskalaiset eivät yksinkertaisesti yleisesti ottaen osaa englantia. Siitä on turha heille suuttua. Mistä sitten johtuu huono kielipää, siitä voidaan keskustella toisella kertaa.

      En kommentoi ranskalaisten työmoraaliin, joka perustuu omaan kokemukseesi.

      Onhan meissä eurooppalaisissa eroja, mutta olette tekin aikamoinen kiroilija, toisten haukkuja ja ehkä hieman kärsimätönkin.?

    • näitä

      ihmisiä olit kiusaamassa? Pariisissa vai sen ympäristössä.
      Pariisissa tai sen ympäristössä voi kyseistä palvelua saadakin, mutta muualla ovat olleet todella ystävällisiä.
      Työn tekeminen tehdään sikäläisen kulttuurin mukaan, ei sinun toiveittesi mukaan. Jos ei kelpaa, älä mene sinne, maassa maan tavalla tai maasta pois.
      Paljonko olet muuten ottanut selvää esim heidän ruokailuetiketistään ja muista tavoistaan jotka ovat kaiken onnistumisen perusta. Jos et ole, niin ei mikään ihme että kohtelevat sinua huonosti.
      Ranskaan kun lähdet työmatkalle, niin varaa aina ensimmäinen päivä lounaille ja muulle suhdetoiminnalle. Näkyy muuten toimitusajoissa ja hinnoissa, jopa 20 % alennukset löytyy nopeasti.
      Lue Ranskalainen tapakulttuurikirja ja mene sen jälkeen uudelleen, takaan että hommat hoituu erillaisesti. Kannattaa jättää myös tuo suomalainen junttius tänne kotiin. Kokemusta 10 vuoden ajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      83
      8032
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      89
      6063
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      86
      5552
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5476
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4720
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      122
      2475
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      26
      2158
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      5
      1339
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1324
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      43
      1164
    Aihe