Jos lapsi näyttää ulkomaalaiselta mutta hänellä ei ole kontaktia ulkomaalaiseen sukuunsa niin miten paljon ja missä iässä pitäisi lasta tutustuttaa toisen vanhemman maahan ja kulttuuriin?? Vai pitääkö lainkaan??
suomalainen vai
7
655
Vastaukset
- ovat asioita
joita olisi kannattanut ajatella jo alunperin....
- ???
Aina ei voi ennustaa tulevaa etukäteen...
- luutumat pois
Ihonvärin, kasvonpiirteiden tai ruumiinrakenteen perusteella ei enää nykyään luokitella ketään suomalaista ulkomaalaistyyppiseksi.
- cxzvxc
voithan sinä kertoilla lapsen ikä huomioden jotain pieniä asiota lapsen "juurista" eli mistä kulttuurista on ns.peräisin vaikka ei olisikaan mitään kontaktia sinnepäin. varmasti lapsi jossain vaiheessa huomaa olevansa erinäköinen kuin muut suomalaiset, vaikka sen ihonvärin suhteen ja kysyy sitten miksi minä olen tummepi kuin toi matti meikäläinen. ettehän te siinä mitään menetä vaikka kertoisittekin lapsen juurista. eihän sitä nyt tartte mitään oppitunteja alkaa pitämään.
- osuus kasvaa
Päiväkoti-ikäisten lasten joukossa nk. ei-valkoihoiset alkavat olla jo noin kymmenen prosentin vähemmistö. Suomi muuttuu. Uusia tulijoita virtaa lapsineen Suomeen koko ajan ja perisuomalaiset naiset saavat yhdessä uusien tulijoiden kanssa vuosittain todella paljon värillisiä lapsia.
- n y t nyt
Minä aion alottaa ihan heti kun vauvani syntyy. Olen jo ostanut lelujakin jotka kuvastavat hänen kahta eri kulttuuriaan.
- Arasville
Mutta mies ole enää kuvassa? :-))))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4232991Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata792300Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161838Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1931517- 771492
- 271467
- 1091455
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201358Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411311- 801307