Lukiot ovat

turhia!

Panu Ståhlberg kirjoitti HS:ssa: "Pääsykokeiden tärkein funktio on mitata opiskelijan motivaatiota ja kiinnostusta haettavalle alalle. Jos on valmis lukemaan puoli vuotta yötä päivää pääsykoekirjoja, on melko todennäköistä, että ala kiinnostaa ja siitä haluaa myös valmistua."

Jos ei ole motivaatiota 3 vuotta opiskella lukiossa, voiko olla varmaa, että opiskelijalla on sitten motivaatiota opiskella 5 vuotta yliopistossa? Näyttää silti, ettei pitempiaikainen keskittymistaito puuttuu.

Jokaisessa maassa vaaditaan ehdottomasti lukion suoritusta, jotta voisi hakeutua yliopistoon. Suomi on ainoa maa, jossa voi mennä lastentarhasta suoraan yliopistoon, kuitenkin on tuo peruskoulun pakko vielä.

Yliopisto ja korkeakoulut on tarkoitettu korkeampana oppiahona jatkeeksi lukion opintoihin. Jos ei kykene opiskelemaan lukiossa, ne opiskelijat siirtyvät kymppiluokalle tai ammattikouluihin. Suomessa on näin, että jos ei kykene opiskelemaan tai muutenkaan opiskelu ei kiinnosta, voi lukion jättää väliin ja mennä suoraan yliopistoon.

Outoa on sekin, että lukiossa opettavilla opettajilla ei omalla olekaan yo-kirjoituksia, kun opettajaksi pääsee opiskelemaan ilman yot:ta niin kuin esim. opetusministeri Henna Virkkunen.

Kaikenlaisia iltalukiota on tarjolla, niin että voi aina yo-tulokset uusia. Muissa maissa ei riitä pelkästään yo-kirjoitukset, keskiarvo määräytyy koko lukioaikana saatuista arvosanoista yo-kirjoitukset.

1

387

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärälläpalstalla

      Eipä ole montakaan totuutta tai oikeaa tietoa tuossa vuodatuksessasi, joka on VÄÄRÄLLÄ palstalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      156
      1172
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1129
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      47
      973
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      44
      815
    5. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      64
      762
    6. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      757
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      71
      644
    8. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      37
      636
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      609
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      607
    Aihe