Lukiot ovat

turhia!

Panu Ståhlberg kirjoitti HS:ssa: "Pääsykokeiden tärkein funktio on mitata opiskelijan motivaatiota ja kiinnostusta haettavalle alalle. Jos on valmis lukemaan puoli vuotta yötä päivää pääsykoekirjoja, on melko todennäköistä, että ala kiinnostaa ja siitä haluaa myös valmistua."

Jos ei ole motivaatiota 3 vuotta opiskella lukiossa, voiko olla varmaa, että opiskelijalla on sitten motivaatiota opiskella 5 vuotta yliopistossa? Näyttää silti, ettei pitempiaikainen keskittymistaito puuttuu.

Jokaisessa maassa vaaditaan ehdottomasti lukion suoritusta, jotta voisi hakeutua yliopistoon. Suomi on ainoa maa, jossa voi mennä lastentarhasta suoraan yliopistoon, kuitenkin on tuo peruskoulun pakko vielä.

Yliopisto ja korkeakoulut on tarkoitettu korkeampana oppiahona jatkeeksi lukion opintoihin. Jos ei kykene opiskelemaan lukiossa, ne opiskelijat siirtyvät kymppiluokalle tai ammattikouluihin. Suomessa on näin, että jos ei kykene opiskelemaan tai muutenkaan opiskelu ei kiinnosta, voi lukion jättää väliin ja mennä suoraan yliopistoon.

Outoa on sekin, että lukiossa opettavilla opettajilla ei omalla olekaan yo-kirjoituksia, kun opettajaksi pääsee opiskelemaan ilman yot:ta niin kuin esim. opetusministeri Henna Virkkunen.

Kaikenlaisia iltalukiota on tarjolla, niin että voi aina yo-tulokset uusia. Muissa maissa ei riitä pelkästään yo-kirjoitukset, keskiarvo määräytyy koko lukioaikana saatuista arvosanoista yo-kirjoitukset.

1

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väärälläpalstalla

      Eipä ole montakaan totuutta tai oikeaa tietoa tuossa vuodatuksessasi, joka on VÄÄRÄLLÄ palstalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      132
      4784
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      3232
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2644
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2211
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      259
      1753
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1689
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1577
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1516
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1500
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1221
    Aihe