Sony on vihdoin päivittänyt heidän oman RAW-muuntimensa ajantasalle myös kohinan suhteen.
http://www.dpreview.com/news/1003/10033102sonysoftwareupdate.asp
Valitettavasti tuon sivuston linkki ei vielä tarjoa suoraa linkkiä tuohon päivitettyyn versioon, mutta sen saa täältä klikkaamalla Wintoosaan
http://di.update.sony.net/SIDS/IDS32_Installer1004a.exe
ja Maciin
http://di.update.sony.net/SIDS/IDS32_Installer1004a.dmg
Kohinoitten pitäisi vähentyä merkittävästi tällä uudella versiolla, josta kuvaus tuolla.
http://www.photoclubalpha.com/2010/03/31/high-iso-noise-fix-for-image-data-converter/
Sonyltä uusi RAW-muunnin
6
422
Vastaukset
- pajottaja
Taasen tyhmästi kun hankin DxO 6:n, kun nyt olis sitten firman omastakin ohjelmasta ilmeisesti kohtalaisen siedettävä painos?
Tuskin mitään järkeä ladata tuota uusinta Sonyn image dataconvertteria toiseksi ohjelmaksi..."Eli teinkö taasen tyhmästi kun hankin DxO 6:n, kun nyt olis sitten firman omastakin ohjelmasta ilmeisesti kohtalaisen siedettävä painos?"
...et ainakaan minun mielestäni. Kyllä tuo Sony Image Data Coverter 3.2:n kohina suurilla ISO-arvoilla on vielä häiritsevämpää kuin DxO:n ja käytettävissä olevat säädöt ovat paljon suppeampia. Kyllä sen silti voi asentaa koneelle, ei kai siitä kuitenkaan mitään haittaa liene.
- Tallustelija74
tästäkin. Enpä olisi tätäkään itse ymmärtänyt hakea. Tuo paljon mainostamasi Dxo tosin on itsellänikin hankintalistalla ensi kesänä. Edellyttäen, että hallitus antaa myönteisen päätöksen anomukseeni :)
"Kiitos tästäkin. Enpä olisi tätäkään itse ymmärtänyt hakea. Tuo paljon mainostamasi Dxo tosin on itsellänikin hankintalistalla ensi kesänä. Edellyttäen, että hallitus antaa myönteisen päätöksen anomukseeni :) "
...käyttää tätä Sony Image Data Converter 3.2:sta tuonne marraskuun alkuun, jonka jälkeen uusi DxO Optics Pro Standard 6.2 versio julkaistaneen ja se on 50 €:n joulualennuksessa aina tuonne tammikuun 5:een päivään saakka. Hintaa tuolle DxO 6.2:lle jää vuoden lopussa vain 99 €:a mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa.- Päivittäminen
Earl_of_Snowdon kirjoitti:
"Kiitos tästäkin. Enpä olisi tätäkään itse ymmärtänyt hakea. Tuo paljon mainostamasi Dxo tosin on itsellänikin hankintalistalla ensi kesänä. Edellyttäen, että hallitus antaa myönteisen päätöksen anomukseeni :) "
...käyttää tätä Sony Image Data Converter 3.2:sta tuonne marraskuun alkuun, jonka jälkeen uusi DxO Optics Pro Standard 6.2 versio julkaistaneen ja se on 50 €:n joulualennuksessa aina tuonne tammikuun 5:een päivään saakka. Hintaa tuolle DxO 6.2:lle jää vuoden lopussa vain 99 €:a mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa.Standard 6.2 versioon ei taida olla mahdollista?
Päivittäminen kirjoitti:
Standard 6.2 versioon ei taida olla mahdollista?
" Dxo 6 päivittäminen Standard 6.2 versioon ei taida olla mahdollista?"
...nyt sitä, että nykyisen DxO 6.1 version haluaisi päivittää ilmaiseksi myöhemmin julkaistavaan DxO 6.2 versioon, niin se onnistuu siten, että ostaa tuon DxO 6.1 lisenssin vasta tämän vuoden heinäkuun puolivälin jälkeen. Silloin pitäisi olla mahdollista myös uudistaa ilmaiseksi lisenssi myös tulevaan uudempaan 6.2 versioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site405787Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2165323Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers394462Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464302SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun514078Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813766SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt853680Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään463131Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062450SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396