Sonyltä uusi RAW-muunnin

Sony on vihdoin päivittänyt heidän oman RAW-muuntimensa ajantasalle myös kohinan suhteen.

http://www.dpreview.com/news/1003/10033102sonysoftwareupdate.asp

Valitettavasti tuon sivuston linkki ei vielä tarjoa suoraa linkkiä tuohon päivitettyyn versioon, mutta sen saa täältä klikkaamalla Wintoosaan

http://di.update.sony.net/SIDS/IDS32_Installer1004a.exe

ja Maciin

http://di.update.sony.net/SIDS/IDS32_Installer1004a.dmg

Kohinoitten pitäisi vähentyä merkittävästi tällä uudella versiolla, josta kuvaus tuolla.

http://www.photoclubalpha.com/2010/03/31/high-iso-noise-fix-for-image-data-converter/

6

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pajottaja

      Taasen tyhmästi kun hankin DxO 6:n, kun nyt olis sitten firman omastakin ohjelmasta ilmeisesti kohtalaisen siedettävä painos?

      Tuskin mitään järkeä ladata tuota uusinta Sonyn image dataconvertteria toiseksi ohjelmaksi...

      • "Eli teinkö taasen tyhmästi kun hankin DxO 6:n, kun nyt olis sitten firman omastakin ohjelmasta ilmeisesti kohtalaisen siedettävä painos?"

        ...et ainakaan minun mielestäni. Kyllä tuo Sony Image Data Coverter 3.2:n kohina suurilla ISO-arvoilla on vielä häiritsevämpää kuin DxO:n ja käytettävissä olevat säädöt ovat paljon suppeampia. Kyllä sen silti voi asentaa koneelle, ei kai siitä kuitenkaan mitään haittaa liene.


    • Tallustelija74

      tästäkin. Enpä olisi tätäkään itse ymmärtänyt hakea. Tuo paljon mainostamasi Dxo tosin on itsellänikin hankintalistalla ensi kesänä. Edellyttäen, että hallitus antaa myönteisen päätöksen anomukseeni :)

      • "Kiitos tästäkin. Enpä olisi tätäkään itse ymmärtänyt hakea. Tuo paljon mainostamasi Dxo tosin on itsellänikin hankintalistalla ensi kesänä. Edellyttäen, että hallitus antaa myönteisen päätöksen anomukseeni :) "

        ...käyttää tätä Sony Image Data Converter 3.2:sta tuonne marraskuun alkuun, jonka jälkeen uusi DxO Optics Pro Standard 6.2 versio julkaistaneen ja se on 50 €:n joulualennuksessa aina tuonne tammikuun 5:een päivään saakka. Hintaa tuolle DxO 6.2:lle jää vuoden lopussa vain 99 €:a mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa.


      • Päivittäminen
        Earl_of_Snowdon kirjoitti:

        "Kiitos tästäkin. Enpä olisi tätäkään itse ymmärtänyt hakea. Tuo paljon mainostamasi Dxo tosin on itsellänikin hankintalistalla ensi kesänä. Edellyttäen, että hallitus antaa myönteisen päätöksen anomukseeni :) "

        ...käyttää tätä Sony Image Data Converter 3.2:sta tuonne marraskuun alkuun, jonka jälkeen uusi DxO Optics Pro Standard 6.2 versio julkaistaneen ja se on 50 €:n joulualennuksessa aina tuonne tammikuun 5:een päivään saakka. Hintaa tuolle DxO 6.2:lle jää vuoden lopussa vain 99 €:a mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa.

        Standard 6.2 versioon ei taida olla mahdollista?


      • Päivittäminen kirjoitti:

        Standard 6.2 versioon ei taida olla mahdollista?

        " Dxo 6 päivittäminen Standard 6.2 versioon ei taida olla mahdollista?"

        ...nyt sitä, että nykyisen DxO 6.1 version haluaisi päivittää ilmaiseksi myöhemmin julkaistavaan DxO 6.2 versioon, niin se onnistuu siten, että ostaa tuon DxO 6.1 lisenssin vasta tämän vuoden heinäkuun puolivälin jälkeen. Silloin pitäisi olla mahdollista myös uudistaa ilmaiseksi lisenssi myös tulevaan uudempaan 6.2 versioon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      35
      3288
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1629
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      1001
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      989
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      953
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      948
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      860
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      803
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      719
    Aihe