Netscape ongelmia

Miten saa näkymään JPEG-tiedostot Netscapen sähköpostin liitteenä? Olen saanut sellaisia, mutta eivät aukene. Outlook Expressissä aukeavat kyllä.

Miten saa avattua Power point (pps) liitetiedostot Netscapessa? Aukeavat ilman ongelmia Outlook Expressissä.

Olen kokeillut resurssienhallinta-työkalut-kansion asetukset ja valinnut sieltä JPEG:lle Netscape, mutta ei auta.

Miten saan suomenkielisen version Netscapesta?

Kiitän avuliasta asiantuntijaa etukäteen!
3146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vastaan helpoimpaan: Netscapea ei saa suomenkielisenä, vaikka toisinkin on näillä palstoilla väitetty.

Äänestä

jpg,jpeg-kuvat näkyy suoraan Netscapen postissa ilman "avaamista", oli ne sitten liitteenä tai suoraan kirjeeseen upotettuina.
Samoin on muutamat muutkin tiedostot, jotka avautuu suoraan kirjeen jatkoksi ja voi aiheuttaa sekavuuden tuntua.
En tiedä olisiko kuvien estolla mitään merkitystä postiin: Edit/Preferences/Privacy&Security/Images, jos siellä on kuvien lataaminen estetty ei kuvat näy selaimessa, mutta en ole kokeillut estääkö se myös sähköpostin kuvien näkymisen.

Jos et muuten saa liitteitä näkyviin niin näpäytä liitettä ja talleta se haluttuun paikkaan. Siellä voit sen sitten avata oikealla ohjelmalla.

Kyetäksesi avaamaan suoraan sellaiset tiedostot, joita Netscape ei itse käsitele sinun pitää laittaa kohtaan Edit/Preferences/Navicator/Helper Apps, linkit sopiviin avausohjelmiin halutuille tiedostopäätteille.
Usein nuo linkit syntyy automaattisesti asennuksessa, mutta eivät kokemukseni mukaan aina.

Netscapeen ei ole omaa suomalaista kielipakettia NS4,5:n jälkeen.
NS 7 kääntyy kyllä suomeksi sopivalla Mozillan kielipaketilla, mutta siihen tulee muutamia virheitä, jotka haittaa ohjelman käyttöä merkittävästi. Ei siis suositeltavaa.

Äänestä
  • Kiitän kovasti ystävällisistä neuvoista. En kuitenkaan saa näilläkään toimenpiteillä Netscapea näyttämään pps-tiedostoja tai jpeg-kuvia. JPG-kuvat se näyttää kyllä.

    Kyllästyin ja vaihdoin Operaan. Vaikuttaa näin aluksi ainakin vakaalta ja toimintavarmalta. Ei kiukuttele niin kuin Netscape teki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harjoittelija kirjoitti:

Miten saa näkymään JPEG-tiedostot Netscapen sähköpostin liitteenä? Olen saanut sellaisia, mutta eivät aukene. Outlook Expressissä aukeavat kyllä.

Miten saa avattua Power point (pps) liitetiedostot Netscapessa? Aukeavat ilman ongelmia Outlook Expressissä.

Olen kokeillut resurssienhallinta-työkalut-kansion asetukset ja valinnut sieltä JPEG:lle Netscape, mutta ei auta.

Miten saan suomenkielisen version Netscapesta?

Kiitän avuliasta asiantuntijaa etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu