Fordin kone

Millainen kone ja kestääkö Duratec 2.5L V6 24 valve DOCH vm-2001 ajettu 131 t ? Mikä on öljynvaihtoväli ja onko jotain erikoista koneen suhteen? Onko varaosat kallita ?

Kone taitaa olla käytössä Mondeossa ja Cougarissa. Onko muissa ?
5628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Guruilta, Gurut tietää ja osaa neuvoa.

http://www.fordclub.fi/foorumi/

Eiköhän tuo duratekin v-6 ole samanlailla Mazdan kone kuin on 4-pyttyinenkin duratekkikin, elikkäs asiallisesti hoidettuna kestää luultavasti aika kauan.
Itse olen omaani (4 pyttyinen) vaihtanut aina öljyt alle 10 000 kilsassa ja suodatin joka toisella, samaten vaihteistoöljyt silloin tällöin, sama kait pätee tuohon v6:eenkin.

Äänestä
  • tuo ei oo mazdan koneta nähnytkään. Jäljetjohtavat jenkkeihin.
    kestävä kone jos ei oo rikottu hölmöilemällä. kova hörppää bensaa jenkkikoneiden tapaan

    Äänestä

  • probeman kirjoitti:

    tuo ei oo mazdan koneta nähnytkään. Jäljetjohtavat jenkkeihin.
    kestävä kone jos ei oo rikottu hölmöilemällä. kova hörppää bensaa jenkkikoneiden tapaan

    Mazdan Xedoksessa on sama mylly.

    Äänestä

  • zöf kirjoitti:

    Mazdan Xedoksessa on sama mylly.

    Itselläni on Mondeo 2004 Sportback tuolla 2.5litran V6 koneella.Nyt mittarissa 145tkm.Toimii todella hienosti,on kaunisääninen moottori,ja tehoja löytyy mukavat 170hv.Auto ollut minulla uudesta saakka.Kulutus maantiellä 7.4-8l.Kaupungissa menee enemmän,jotain 10.5-12l. Paras Ford Mondeo tähän mennessä,huollotkin teen nykyisin itse.

    Äänestä

Jos ajomäärät sinulla on samaa luokkaa, kuin edellisellä omistajalla, niin moottorin kesto-ongelmat tulevat ihan muiden murheiksi sitten aikanaan.
Aika hieno kone ja nätisti ajellen ei ihan hirveä juoppokaan. Joskus tosin on ihan terveellistä antaa vähän enemmän syöttöä koneelle, ettei nyt ihan paikat nokeentuisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tälläinen peli kirjoitti:

Millainen kone ja kestääkö Duratec 2.5L V6 24 valve DOCH vm-2001 ajettu 131 t ? Mikä on öljynvaihtoväli ja onko jotain erikoista koneen suhteen? Onko varaosat kallita ?

Kone taitaa olla käytössä Mondeossa ja Cougarissa. Onko muissa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu