Lusitus rikokset

Kyselisin onko lusitus yleistä käytäntöä, massarikos vai sovelletaanko siihen lakia, joka tuomitsee lusituksesta sakkoon tai vuosiksi vankeuteen?
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...että mitä on "lusitus". Kiitos.

Äänestä
  • mm. kidutusta ja muuta rankaisua, aiheista jota ei lakikirjassa mainita rikokseksi eli lakikielessä panttivangin ottoa. Lakikirjani on vanhentunut, joten en tiedä nykykäytäntöä. Saako uusia lakikirjoja valtion painatuskeskuksesta vai jostain muualta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UteliasTyhmä kirjoitti:

Kyselisin onko lusitus yleistä käytäntöä, massarikos vai sovelletaanko siihen lakia, joka tuomitsee lusituksesta sakkoon tai vuosiksi vankeuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu