Lehden kustantajaille tarjotaan nykyisin vain sarjakuvia, jossa on vasemmsitolainen tai työväenluokkainen poljento. Aku Ankkakin on riistetty ja rikkaiden porvareiden alistama. Samoin Jaska Jokunen ja Simpsonitkin. Olisi kuva ostaa ja käyttää sarjakuvaa, jossa yrittäjä ei olisi aina väärässä.
Löytyykö "Ei-vasemmistolaista" sarjakuvaa
2
487
Vastaukset
ei liiku rahvaan keskuudessa. Aloita "Tintti neuvostojen maassa"-albumista. "Jere" eli "Zits" ja "Baby blues" kuvaavat myös porvarillista perhetta. "Luann" on varsin viehättävä sarja.
http://comics.com/luann/- ...
Mielenkiintoinen poitti sinänsä.
Pelkästä rahan tekemisestä ja sen hassaamisesta ei taida saada kovin syvällistä tarinaa, jää aika pintapuoliseksi. Heti jos hommaan heittää jotain inhimillisempää niin stoori kääntyy ihan toisille urille.
Olen kyllä joskus törmännyt japanilaiseen mangaan joka käsittelee bisnesmiesten ja valkokaulustyöläisten elämää, sitä kuinka menestytään ja kuinka nautitaan saavutetuista eduista. Jos manga ei aiheuta allergiaa niin kysy alan erikoisliikkeistä.
http://segawabiki.blogspot.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Salaryman_Kintarō
http://images.google.fi/images?um=1&hl=fi&tbs=isch:1&sa=1&q=Salaryman Kintaro&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&start=0
Tosin useimmat "salaryman" sarjatkin käsittelevät enemmän työntekijän ahdistusta yrityksen rattaissa kuin itse yritystä tai sen johtoa.
Mitä ilmeisemmin busines on niin tylsää ettei siitä saa mitään kerrottava aikaiseksi tai busines-miehllä on rahan tekemisessä niin paljon puuhaa etteivät he ehdi mitään sarjiksia riipustaa.
Aku Ankka lienee kumminkin kaikein riistoporvallisin sarja jossa raha tuo onnea. Useamminhan Roope sitä mammonaansa kasvattaa kuin tekee persnettoa. Eli Roope-Setä -lehti lienee oikea valinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1822148
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1641856Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I451824- 1231533
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641368Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1721361Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771181- 711013
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P301005- 15949