Jostakin luin että Sao Miguelilla ei ole bussipysäkkejä merkitty lainkaan, kaikki vain tietävät mistä bussit lähtevät.Onko tosiaan näin? Tarkoitus olisi käyttää busseja ainakin Agua de paun kylästä Ponta del gadaan. Mistähän mahtaa löytyä pysäkki kylästä?
Paikallibussit
Agua
1522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei syytä huoleen. Jokainen virallinen bussipysäkki São Miguelin saarella on merkitty ja numeroitu. Teille vastannee tällä palstalla vielä joku, joka tietää tarkalleen, missä bussipysäkit Água de Paussa sijaitsevat. Keskeisin niistä saattaa olla uusitun keskusta-aukion tuntumassa. Tuskin olette ainoita, jotka Água de Pausta bussiin pyrkivät. Paikalliset asukkaat auttavat mielellään. Parhaassa tapauksessa teidät viedään kädestä pitäen pysäkille. Myös hotellillanne on tieto bussipysäkkien sijainnista. Bussissa puolestaan voitte kertoa kuljettajalle, missä haluatte jäädä pois.
Kuljettajasta riippuen bussit saattavat joskus pysähtyä myös muissa paikoissa kuin merkityillä bussipysäkeillä. Näin saatetaan tehdä, jos on esim. kyseessä äiti lapsen kanssa tai varttuneempi henkilö.
São Miguelin bussiaikataulut avautuvat tästä linkistä:
http://www.smigueltransportes.com/home.php?pg=mpt
Água de Paun läpi kulkevat sekä Varelan että CRP:n bussit (Valitaan ylöpalkista kohdasta Horário).
Ponta Delgadassa bussit lähtevät rantakadulta ja päätyvät rantakadulle (Avenida Infante Dom Henrique). Itäsuunnan (Vila Franca do Campo, Povoação) bussit lähtevät kadun merenpuoleiselta kaistalta, ts. niiden nokka osoittaa menosuuntaan. Lähtöpaikka on jota kuinkin vastapäätä Vasco Da Gaman aukiota.