tutkijaksiko?

hipo

Sanokaapa tyhmälle, että mitkä vaatimukset pitää täyttää, jotta pääsee tekemään väitöskirjaa? Miten se eroaa jatko-opiskelijan paikasta? Ilmeisesti gradusta pitää saada ainakin eximia, onko näin? Ja puhun nyt humanistisesta tiedekunnasta Helsingissä, hyvinkin pienestä oppiaineesta.
Kiitos!

3

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutkumutku

      Jatko-opiskelu yliopistossa tähtää käytännössä joko tohtorin tai lisensiaatin papereihin. Lisureita ei enää niin paljoa tehdä vaan nykyään se juttu tuntuu olevan mennä suoraan tohtoriksi, jos vain mahdollista. Lisurikin on ensin mahdollinen, jos se tuntuu helpommalta, mutta yleensä kai oletetaan, että jos lisuri tehdään sen jälkeen tulee kuitenkin jossain vaiheessa sitten tohtorin hattu. Usein jatko-opiskelijoita otetaan kyllä ihan mielellään, koska tutkinnoista yliopisto saa rahaa, mutta resurssit pitää aina ottaa huomioon ja se miten opinnot rahoittaa. Eli siis yleensä jotain rajoituksia määrissä on. Tyypillisesti jos jatko-opinnot kiinnostavat niin kannattaa mennä keskustelemaan jonkun oppiaineensa proffan kanssa päästäkseen alkuun. Yleensä jos hakee opinto-oikeutta niin siihen tarvitsee jo tutkimussuunnitelmaa ja muuta mukaan. Useinkaan gradun arvosanalle ei ole mitään tiettyjä vaatimuksia, ainakaan hutkin sivuilta en löytänyt, mutta tietysti jos arvosana on huono saattaa se vaikuttaa paljonkin. Joissain paikoissa vaaditaan esim. hyvät tiedot pääaineesta maisterin tutkinnossa. Parhaiten asia kuitenkin selviää, kun menee puhumaan omalle laitokselle tai katsoo nettisivuilta.

      • hipo

        Kiitos!


    • kaikki hutkimaan

      Meillä on jatko-opintoihin pääsyn edellytyksenä vähintään C:n maisterinpaprut, ja luulisin näin olevan muuallakin, olen kuullut. Eximia on aika hurja vaatimus. Aika harvalukuinen olisi väikkärintekijöiden joukko tuolla arvosanalla. :D Jatko-opintohakemus tehdään tiedekunnan kansliaan valmiille pohjalle joita netissäkin tietääkseni, liitteeksi tutkimus- tai aihesuunnitelma.

      Jatko-opiskelijan paikka on nimenomaan sitä, että opiskellaan tohtoriksi tai lisensiaatiksi. Opintopisteitä pitää olla tietty määrä ja opinnäytetyöstä tulee osa pisteistä. Opinnot voi valita hyvin vapaasti. Pisteitä saa osallistumisesta tieteellisiin konferensseihin ja artikkeleista jne, ei ole pakko tenteissä käydä, jos ei tunne tarvetta. Luepa siitä oman tiedekunnan opinto-oppaasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1028
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      873
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe