Onko kokemusta sopivista vaunuista pidemmille vanhemmille, aiemmin meillä oli bora kombit, joissa potkin tavarakoria, kun otin lenkillä reippaita askelia. Mies on reilu 185 ja itse 170, teleskooppiaisaa olen harkinnut kun se töyöntyy aina kauemmaksi vaunuista, kun nappisäädöillä oleva tuo työntäjää lähemmäksi.
Sitten kun vaunuilta vaaditaan isoja renkaita, koska liikumme sorateillä pitkiä lenkkejä.
Sitten kun vaunuilta vaaditaan isoja renkaita, koska liikumme sorateillä pitkiä lenkkejä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Meillä on muutman vuoden vanhat Teutonia - vanut, joissa aisan mitta riittää ja on käännettävissä tarpeeksi ylös. Britaxin Vigour-rattaita mieskin yltää työntämään. Olemme 198 ja 175 senttinen pariskunta. Huomioi myös, että kun vanhemmat ovat pitkät, on lapsikin todennäköisesti sitä - kaikista lyhimpiä sisämittoja vaunuissa ja niiden kopissa kannattaa siis myös välttää, ettei ostos ole kovin lyhytikäinen..
Miten olisi I'coo peak 4 air. Teleskooppiasiasan ansiosta työntäjä voi olla pitkäki, esim. mieheni on 180cm. pitkä ja työntöasian ei tarvi olla ees suurimmalla. Näissä on vielä suuret kääntyvät etupyörät, jotka saa vielä lukittua. Selkänoja on ihanan pitkä, kuten esim. meidän entisissä carenan vaunuissa oli äärettömän lyhyt.
http://www.vaunut.info/lastenvaunut/Icoo-Peak-4-air-2009
http://www.lastenturva.fi/kauppa/product_info.php?cPath=94_100&products_id=442
Emmaljunga Edget sport-rungolla ovat vastaus tähän. Niissä on teleskooppiaisa ja ainakin meidän iskä 186cm työntää niitä vaivatta potkimatta vaunuja mennessään. On isot ilmakumirenkaat ja ihan loistavat vaunut käyttää kaikilla keleillä kesät talvet.
että myös Edgen vaunukoppa on varmaan tilavin markkinoilla oleva ja kuten meillä poika oli puolivuotiaana 73senttinen eli ikäisekseen aika pitkä jo niin sitä ehti käyttääkin.. Moni muu koppa ois varmaan jääny nopeammin pois käytöstä.