Paljon puhetta siitä kuinka paljon koira tarvitsee liikuntaa, monta kertaa päivässä ja kuinka pitkiä lenkkejä jne. Ottamatta nyt kantaa asiaan sen tarkemmin haluisin kuitenkin kysyä miten te aktiovoitte koiraanne muuten? Siis kun eihän pelkkä kävely ole kauhean aktiivista touhua välttämättä.
Itseäni varten vinkkiä kyselen. Meidän koiraa en voi vapaana päästää juoksemaan, karkailee. Lähistöllä ei myöskään ole mitään agility-mahdollisuuksia. Lenkille otetaan joskus sellainen "repimislelu" (sellainen solmunaru) mukaan ja kotona on pallo josta nameja tulee. Lenkeillä on myös jatkuvasti koulutusta, sitä kun tuo vielä kovasti vaati :) Mutta mitä muuta voisi tehdä? Onko temppujen opettaminen koiralle mielekästä ja hyödyllistä aktivoimismielessä?
Aktivointi
2
323
Vastaukset
- Vaikka miten :)
miten paljon aktivointia juuri se kaipaa, minkälaista ja myös siitä miten sinä pystyt sitä tarjoamaan.
Mutta esim yksinkertaisesti vain juttelet ja hellit koiraasi, sekin on joillekkin ihmisille työlästä ja vaikeaa. Koirat tykkää, kun niille puhuu, kiinnitä huomiota miten puhut, voit opettaa koiraasi, kun tet sen aina samoin äänenpainoin, äänensävyin jne.
Pese tyhjät maitoym purkit ja anna kuivua, sisälle nami ja koiralla kuluu aika sen kanssa askarrellessa. Etsi koiralle keppejä järsittäväksi tai kaupasta pakasteluita, jos koira tottunut niihin (ovat täysin eri asia kuin ne vaal keltaiset höpöhöpö puristeluut, ei hyvä). Opetelkaa temppuja, mielikuvitus vain rajana. Mene koiraltasi piiloon ja pyydä sitä etsimään. Leikkikää pallolla tai muulla lelulla josta koirasi tykkää eniten. Jos se tykkää kiskoa, niin kisko sen kanssa. Tee hajujälki makkaralla lattialle ja anna koiran hajun perusteella etsiä makkara jäljen päästä (koirat rakastavat nenänkäyttöä, sehän on niiden maailma). Ilman muuta pienikin ja tyhmäkin temppu lisää suhteenne kiinnostavuutta koiran kannalta, yhdessä tekminen on aina hyvä juttu, opitte lukemaan toisianne ja teillä on kivaa. Kaikenlainen tekeminen auttaa kaiken uuden tekemisessä jatkossa. - Butterflyy
Aktivointi on yllättävän helppoa, eikä siitä tarvitse tehdä isoa numeroa. Jos sitä voisi harjoittaa vaikka edes puolisen tuntia päivässä. Temppujen opettaminen on mainiota aktivointia.
Aktivointivinkkejä:
- Erilaisissa maastoissa kulkeminen esim. metsä. Oksien yli hyppiminen, kivien päälle hyppiminen.
- Temput, (jalkojen välistä puikkelehtiminen, vierellä seuraaminen, kieriminen, yleinen tottelevaisuuskoulutus yms.)
- Aktivointilelut (itsetehdyt tai hankitut)
- Uiminen (hyvää mielelle ja kropalle)
- Leikit, esim. käsketään koira etsimään piilotetut namipalat, mennään itse piiloon ja koira saa etsiä sinut, vetoleikit, noutamisleikit, kaivuuleikit (useimmat koirat nauttivat kaivamisesta)
- MEJÄ, verijälki. Otetaan esimerkiksi naudan verta ja tiputetaan sitä maastoon tietyn matkan päähän ja koiran on vainuttava sen haju. Jäljen päässä on esimerkiksi kuivattu sorkka (voi olla muutakin), jonka koiran täytyisi sitten löytää verijälkien perusteella. Hyvää nenätyöskentelyä!
Tässä on vain pari ehdotusta, laita googlen hakuun sana koiran aktivointi niin löydät vaikka mitä tapoja, miten koiraa voisi aktivoida. Sitten eikun vain kokeilemaan! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743710Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472906Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1732898Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572391Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3612162- 1601860
- 781545
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231378- 281360
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391342