Linuxi parhaat ohjelmat
1. Mono
Mahdollistaa vallonkumoksellisien .Net ohjelmistoje ajamisen Linuxilla.
2. Moonlight
Mahdollistaa netin uuden sukupolven ajettaessa Silverlight-ohjelmia selaimsessa.
3. Wine
Mahdollistaa maailman käytetyimpien Windows-pohjaisten ohjelmien käyttämisen Linuxissa.
4. Ndiswrapper
Pieni hyödyllinen apuohjelma joka mahdollistaa ajurien käytön linuxissa.
5. Tomboy
Kätevä ohjelma muistiinpahojen tekemiseen Gnome-ympäristössä
Jokainen muu voi laittaa vastaukseksi omat suosikkinsa!
Linuxi parhaat ohjelmat
8
256
Vastaukset
Wine, vaikken kyllä ole sillä vielä saanut yhtään W-ohjelmaa pyörimään. Mutta noin teoriassa se on h:tin hieno ohjelma!
- ...............
1. Mono
Ei ole ollut tarvetta.
2. Moonlight
Ei ole näkynyt "järkeviä" kohteita joissa tuota tarvisi.
3. Wine
Ei ole asennettuna, ei ole tarvetta.
4. Ndiswrapper
Natiiviajurit kaikelle raudalle käytössä, miksi pitäisi pelleillä tuolla ?
5. Tomboy
Parempiakin löytyy.
Omalta kohdalta joitain käytettyjä ohjelmia....
Gimp ja Inkscape graafiseen työhön, KompoZer nettisivujen "raakatyöstöön" alkuvaiheessa ja cssed gPHPEdit viimeistelyyn, Scribus satunnaiseen esitteiden yms. tekoon (parin yhdistyksen toimintaan liittyen), QCad harrastuspohjaiseen suunitteluun (autotallissa jokunen metallintyöstökone)... ja tietysti Openoffice käytössä. - mie täältä
No, aika rytmilaatikko huutaa taustalla. Ei ehkä paras mahdollinen, mutta mukavan simppeli. aMSN. Tomboy on oikeasti näppärä. OpenOffice, GIMP, Ufraw.. Wine tuli alussa laitettua kun luulin tarvitsevani jotain windows-puolelta, vaan enpä ole mitään tarvinnut.
Paras puoli tässä systeemissä on se, että kone itessään on.. ..no, sanotaanko vanhahko 30€:n väliaikaisratkaisu Ubuntulla ja hitto vie, ei näköjään tartte tehdä kuin moni tuttu eli ostella satojen eurojen koneita että voisi tehdä samat yksinkertaiset pikkuasiat kuin minä tällä.
Sen hyvän lisäksi että ensimmäisen kerran minä käytän konetta eikä kone minua..;) - Linuxnistihippi.
Microsoft-ohjelmiin on yhä vähemmän tarvetta, välttäkää niitä mahdollisimman paljon, ne ovat myrkkyä. Etenkin wlan-ajurit jotka on tehty "piparkakun ikiomilla standardeilla" kuulostaako edes hyviltä, oikeasti??
- puusilimä
1. ei mikään
2. ei mikään
3. ei mikään
4. ei mikään
5. ei mikään
tai
1. linux
2. grub
3. vim
4. lynx
5. cat - 25
tuo Wine. Wine siksi koska DVDFab toimii sillä mainiosti. Muuta Windows softaa ei sitten tarttekaan, kun k9copy hoitaa loput.
- aaa @
apt-get install lynx
Selain joka poistaa kaikki turhat sivuilta kuten kuvat ja flashkökköröt.
Selain ei vaadi koneelta tehoja vaan toimii iönkaikenikuisenvanhoissa386sissakin.
Älä heitä hyvää pois vaan asenna selaimista parhain, lynx x)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392783Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702402Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261456- 1191157
- 991109
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.291857Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62854