Onko Marmariksen lähistöllä nähtävyyksiä,esim. luonnon vesiputouksia
arkeologiaa..Meneekö paikallisbusseja pikku kyliin Marm.ulkopuolelle.
Olemme lähdössä 9.7 viikon reissuun ensikertalaisina.
Marmaris
5
854
Vastaukset
- espanjaa ja
portugalia.
Ja vastaus kysymykseesi: Ei ole eikä bussit mene minnekään. - muutamia juttuja
Asialliset vastaukset on välillä täällä vähän liikaa pyydetty, mutta tässä pari vinkkiä. Paikallisbusseilla eli dolmuksilla pääsee muutamiin lähi "kaupunkeihin" kuten Icmeleriin ja Turunciin, niitä on kahden värisiä, oransseja ja mintunvihreitä, mutta en nyt muista kummat meni kauemmas, oppaalta voi kysyä tai jos täällä jotkut viisaammat vastaa (: Jeeppisafarilla ainakin pysähdytään tietääkseni luonnonvesiputoukselle, ja onhan toki "vähän" kauempana Pamukkale, johon bussilla matkustaminen kestää tosin päälle kolme tuntia. Marmariksessa on amfiteatteri, vähän pienempää luokkaa kylläkin, ja Marmariksen linnoituksessa kannattaa poiketa (: Viisaammat voi kertoa enemmän (:
- Piia74
Oranssit dolmukset menee Icmeleriin ja turkoosit Sitelerin kaupungin osaan. Linja-auto asemalta (kannattaa kysyä reitti oppaalta) pääsee useisiin pikku kyliin mm Turunc ja Hisarönu. Kannattaa ehdottomasti käydä katselemassa. Lisäksi taxi veneillä pääsee lähikyliin. Hauskaa matkaa!
- 9.7
Itsekin olen 9.7 finnairin lennolla lähdössä, tosin jo toista kertaa. Jos todellisia nähtävyyksiä halajat, kannattaa varata retki Pamukkaleen. Olin siellä viime kerralla ja näky oli henkeäsalpaava. Pamukkalessa yhdistyvät arkeologia, luonnon vesiputoukset sekä lähellä sijaitsevat pikkukylät.
- matkhalle
http://fi.wikipedia.org/wiki/Knidos
tuolla kannattaa käydä, auton vuokraamalla pääsee helpoiten. Parissa tunnissa ajelee marmarikselta aikas komiaa vuoristossa kiemurtelevaa tietä. Paikan päällä ravintola ja pieni uimaranta ja tietenkin knidoksen kaupungin antiikin aikaiset rauniot, johon pienimuotoinen maksu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757