Onko Marmariksen lähistöllä nähtävyyksiä,esim. luonnon vesiputouksia
arkeologiaa..Meneekö paikallisbusseja pikku kyliin Marm.ulkopuolelle.
Olemme lähdössä 9.7 viikon reissuun ensikertalaisina.
Marmaris
5
884
Vastaukset 5
- espanjaa ja
portugalia.
Ja vastaus kysymykseesi: Ei ole eikä bussit mene minnekään. - muutamia juttuja
Asialliset vastaukset on välillä täällä vähän liikaa pyydetty, mutta tässä pari vinkkiä. Paikallisbusseilla eli dolmuksilla pääsee muutamiin lähi "kaupunkeihin" kuten Icmeleriin ja Turunciin, niitä on kahden värisiä, oransseja ja mintunvihreitä, mutta en nyt muista kummat meni kauemmas, oppaalta voi kysyä tai jos täällä jotkut viisaammat vastaa (: Jeeppisafarilla ainakin pysähdytään tietääkseni luonnonvesiputoukselle, ja onhan toki "vähän" kauempana Pamukkale, johon bussilla matkustaminen kestää tosin päälle kolme tuntia. Marmariksessa on amfiteatteri, vähän pienempää luokkaa kylläkin, ja Marmariksen linnoituksessa kannattaa poiketa (: Viisaammat voi kertoa enemmän (:
- Piia74
Oranssit dolmukset menee Icmeleriin ja turkoosit Sitelerin kaupungin osaan. Linja-auto asemalta (kannattaa kysyä reitti oppaalta) pääsee useisiin pikku kyliin mm Turunc ja Hisarönu. Kannattaa ehdottomasti käydä katselemassa. Lisäksi taxi veneillä pääsee lähikyliin. Hauskaa matkaa!
- 9.7
Itsekin olen 9.7 finnairin lennolla lähdössä, tosin jo toista kertaa. Jos todellisia nähtävyyksiä halajat, kannattaa varata retki Pamukkaleen. Olin siellä viime kerralla ja näky oli henkeäsalpaava. Pamukkalessa yhdistyvät arkeologia, luonnon vesiputoukset sekä lähellä sijaitsevat pikkukylät.
- matkhalle
http://fi.wikipedia.org/wiki/Knidos
tuolla kannattaa käydä, auton vuokraamalla pääsee helpoiten. Parissa tunnissa ajelee marmarikselta aikas komiaa vuoristossa kiemurtelevaa tietä. Paikan päällä ravintola ja pieni uimaranta ja tietenkin knidoksen kaupungin antiikin aikaiset rauniot, johon pienimuotoinen maksu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3151303Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3101267- 951009
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50978- 106920
- 101919
- 111772
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh20714- 69611
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5597