Mites on, saako Hobby Hallista viikko sitten ostetun kännykän palauttaa vaikka pakkaus on avattu. Puhelinta on vain katsottu, sitä ei ole edes poistettu laatikosta. Laatikko vaan siis avattu ja Nokian sinetti tietty murrettu. Haittaako tämä ? Onko kokemuksia ???
asiakaspalautus
Tillu
4582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
14vrk palautus oikeus vaikka olisit avannu paketin ja käyttänyt puhelinta ja vaikka se olis kunnossakin..riittää jos et ole tyytyväinen tuotteeseen..pakkaa se takaisin itse jos et omista teippiä niin postissa laittavat paketin lähtökuntoon.
14 vrk palautusoikeus ei päde jos laitetta on käytetty. Kuluttajalla on oikeus tutustua tuotteeseen mutta ei ottaa sitä käyttöön.
niin ehdot ovat kai niin että kuluttajalla on sama lupa tutustua laitteeseen kuin kaupassakin,
kuinkahan se tulkitaan,
minä ainakin olen kaupan puhelimilla aina soittanut, kuvannut ym. testaillut,
samoin kameroihin laittanut muistikortit ja kuvannut ja vertaillut kotona.
ennen ainakin oli HH esitteissä että huomioi että puhelinkuluja ja liittymäkuluja, tietosiirtokuluja ei korvata jos palautat puhelimen
mutta siitä on jo viis vuotta.
Ainakin joissakin toimitusehdoissa mainitaan, JOS AVAAT TUOTTEEN SUOJAMUOVIN ja blaablaa..blaa, silloin et voi palauttaa. Näissä puhelinkaupoissahan on se 14 vrk:n palautusoikeus. Se, että jos käyttää laitetta, onko sen jälkeen palautusoikeutta, en osaa sanoa. Siitä kannattaa AINA ETUKÄTEEN sopia/ottaa selvää, kun tilaa laitteen.