niin, te jotka olette synnyttäneet keskoslapsen, oletteko jossakin vaiheessa raskautta aavistaneet/ennusteaneet keskenmenon tai sen riskin? (Itse oon nyt rv. 23 , ja pelkään keskenmenoa stressaavan elämäntilanteen vuoksi.)
Voiko aavistaa??
5
1136
Vastaukset
- agagagag
Minä tiesin asian. Lääkäri ei uskonut. Näin toistuvasti unta siitä, että mahani kohdalla on pleksilaatikko, jossa vauveli makaa.
rask viikolla 28 se sitten tapahtui. - mustikka9
mä sanoin ihan alusta asti että on sellainen tunne ettei kyllä ihan loppuun saakka vatsassa pysy..neitokainen syntyi rv 33 1.
- ...
taas oli koko raskauden ajan sellainen tunne ja pelko, että kohta on pöksyissä se sikiö. Mun pelko johtui runsaasta supistelusta ja kohdunkaulan lievästä lyhenemästä. Meni kuitenkin kaksi viikkoa yli lasketun ajan!
- Äidiksi1.8.2010?
Mulla on melko kova aavistus, että ennenaikaisesti tulee. Olen rv 24 , tosi kovasti supistellut ja välillä kipeästikin. Lapsivettä tuli viime viikolla jnknverran, mutta ilmeisesti vain joku pieni repeämä joka meidän sairaalassa ainakin ohitettiin vain. Jotenkin muutenkin tuntuu siltä, ettei asioihin oikeastaan suhtauduta kovin vakavasti vaikka yhden kerran olin jo naistenklinikallakin ambulanssilla. Meillä raskaaksi tulo eli tosi vaikeaa, laparoskopia tehtiin toistamiseen endometrioosin vuoksi lokakuun lopussa ja lääkäri laittoi silloin lähetteen hedelmöityshoitoihin (yritystä noin 4 vuotta). Sitten kävikin niin, ettei seuraavia kuukautisia tullutkaan vaan 2 viivaa testiin. Näin noin viikkoa sitä ennen muutaman unen, että meille "ilmestyi" vauva.
Nyt taas olen nähnyt useamman unen keskosena syntyvästä lapsesta ja pelkään pahoin, että näin tulee käymään. Katsellaan nyt, miten käy... itse iloitsen jokaisesta päivästä, joka saadaan tästä eteenpäin kasaan; Lapsen mahdollisuudet selviytyä nousevat joka päivä. - k.äiti
Mä tiesin aika pitkään että ei tule pysymään loppuun asti.
Kaikki raskaudet hankalia ja supistuksia 16viikolta asti.
Nuorimmaisen kohdalla osasin jo varautua ja sanoinkin lääkäreille että syntyy etuajassa,käytiin 2vk ennen lapsen syntymää yksityisellä lääkärillä ja ultrassa,kohdunkaula oli alkanut pehmentymään jo ennen 20vk.ja supistuksia kymmeniä päivittäin.Lääkäri oli sitä mieltä että ei se sieltä vielä ole syntymässä,että saatte vielä pitkään odotella... Sanoin lääkärille että empä usko.
Noh 2vk tästä syntyi pikkuinen keskosvauva viikolla 33.
Nyt eliminoit kaikki ne stressin aiheet elämästäsi!
koska keskoslapsen synnyttäminen se huoli syntymän jälkeen ja se aika minkä lapsi joutuu viettämään koneissa ja sairaalassa on raskasta. Enkä haluaisin kenenkään joutuvan sitä kokemaan.Meillä meni hyvin,lapsi oli 500g isompi mitä olivat arvoineet jotenka sairaalassa olo aika lyheni huomattavasti :) Mutta raskasta se oli silti.
2 isompaa (pientä) lasta kotona monen sadan kilometrin päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394558Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532454Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391004Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161975- 107816
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70804- 48750
- 135749
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48686- 52680