Voiko aavistaa??

_odOttajA_

niin, te jotka olette synnyttäneet keskoslapsen, oletteko jossakin vaiheessa raskautta aavistaneet/ennusteaneet keskenmenon tai sen riskin? (Itse oon nyt rv. 23 , ja pelkään keskenmenoa stressaavan elämäntilanteen vuoksi.)

5

1144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agagagag

      Minä tiesin asian. Lääkäri ei uskonut. Näin toistuvasti unta siitä, että mahani kohdalla on pleksilaatikko, jossa vauveli makaa.
      rask viikolla 28 se sitten tapahtui.

    • mustikka9

      mä sanoin ihan alusta asti että on sellainen tunne ettei kyllä ihan loppuun saakka vatsassa pysy..neitokainen syntyi rv 33 1.

      • ...

        taas oli koko raskauden ajan sellainen tunne ja pelko, että kohta on pöksyissä se sikiö. Mun pelko johtui runsaasta supistelusta ja kohdunkaulan lievästä lyhenemästä. Meni kuitenkin kaksi viikkoa yli lasketun ajan!


    • Äidiksi1.8.2010?

      Mulla on melko kova aavistus, että ennenaikaisesti tulee. Olen rv 24 , tosi kovasti supistellut ja välillä kipeästikin. Lapsivettä tuli viime viikolla jnknverran, mutta ilmeisesti vain joku pieni repeämä joka meidän sairaalassa ainakin ohitettiin vain. Jotenkin muutenkin tuntuu siltä, ettei asioihin oikeastaan suhtauduta kovin vakavasti vaikka yhden kerran olin jo naistenklinikallakin ambulanssilla. Meillä raskaaksi tulo eli tosi vaikeaa, laparoskopia tehtiin toistamiseen endometrioosin vuoksi lokakuun lopussa ja lääkäri laittoi silloin lähetteen hedelmöityshoitoihin (yritystä noin 4 vuotta). Sitten kävikin niin, ettei seuraavia kuukautisia tullutkaan vaan 2 viivaa testiin. Näin noin viikkoa sitä ennen muutaman unen, että meille "ilmestyi" vauva.
      Nyt taas olen nähnyt useamman unen keskosena syntyvästä lapsesta ja pelkään pahoin, että näin tulee käymään. Katsellaan nyt, miten käy... itse iloitsen jokaisesta päivästä, joka saadaan tästä eteenpäin kasaan; Lapsen mahdollisuudet selviytyä nousevat joka päivä.

    • k.äiti

      Mä tiesin aika pitkään että ei tule pysymään loppuun asti.
      Kaikki raskaudet hankalia ja supistuksia 16viikolta asti.
      Nuorimmaisen kohdalla osasin jo varautua ja sanoinkin lääkäreille että syntyy etuajassa,käytiin 2vk ennen lapsen syntymää yksityisellä lääkärillä ja ultrassa,kohdunkaula oli alkanut pehmentymään jo ennen 20vk.ja supistuksia kymmeniä päivittäin.Lääkäri oli sitä mieltä että ei se sieltä vielä ole syntymässä,että saatte vielä pitkään odotella... Sanoin lääkärille että empä usko.

      Noh 2vk tästä syntyi pikkuinen keskosvauva viikolla 33.

      Nyt eliminoit kaikki ne stressin aiheet elämästäsi!
      koska keskoslapsen synnyttäminen se huoli syntymän jälkeen ja se aika minkä lapsi joutuu viettämään koneissa ja sairaalassa on raskasta. Enkä haluaisin kenenkään joutuvan sitä kokemaan.Meillä meni hyvin,lapsi oli 500g isompi mitä olivat arvoineet jotenka sairaalassa olo aika lyheni huomattavasti :) Mutta raskasta se oli silti.
      2 isompaa (pientä) lasta kotona monen sadan kilometrin päässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      372
      2328
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1806
    3. 154
      1375
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1204
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      915
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      844
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      802
    9. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    10. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      41
      777
    Aihe