Voiko aavistaa??

_odOttajA_

niin, te jotka olette synnyttäneet keskoslapsen, oletteko jossakin vaiheessa raskautta aavistaneet/ennusteaneet keskenmenon tai sen riskin? (Itse oon nyt rv. 23 , ja pelkään keskenmenoa stressaavan elämäntilanteen vuoksi.)

5

1152

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agagagag

      Minä tiesin asian. Lääkäri ei uskonut. Näin toistuvasti unta siitä, että mahani kohdalla on pleksilaatikko, jossa vauveli makaa.
      rask viikolla 28 se sitten tapahtui.

    • mustikka9

      mä sanoin ihan alusta asti että on sellainen tunne ettei kyllä ihan loppuun saakka vatsassa pysy..neitokainen syntyi rv 33 1.

      • ...

        taas oli koko raskauden ajan sellainen tunne ja pelko, että kohta on pöksyissä se sikiö. Mun pelko johtui runsaasta supistelusta ja kohdunkaulan lievästä lyhenemästä. Meni kuitenkin kaksi viikkoa yli lasketun ajan!


    • Äidiksi1.8.2010?

      Mulla on melko kova aavistus, että ennenaikaisesti tulee. Olen rv 24 , tosi kovasti supistellut ja välillä kipeästikin. Lapsivettä tuli viime viikolla jnknverran, mutta ilmeisesti vain joku pieni repeämä joka meidän sairaalassa ainakin ohitettiin vain. Jotenkin muutenkin tuntuu siltä, ettei asioihin oikeastaan suhtauduta kovin vakavasti vaikka yhden kerran olin jo naistenklinikallakin ambulanssilla. Meillä raskaaksi tulo eli tosi vaikeaa, laparoskopia tehtiin toistamiseen endometrioosin vuoksi lokakuun lopussa ja lääkäri laittoi silloin lähetteen hedelmöityshoitoihin (yritystä noin 4 vuotta). Sitten kävikin niin, ettei seuraavia kuukautisia tullutkaan vaan 2 viivaa testiin. Näin noin viikkoa sitä ennen muutaman unen, että meille "ilmestyi" vauva.
      Nyt taas olen nähnyt useamman unen keskosena syntyvästä lapsesta ja pelkään pahoin, että näin tulee käymään. Katsellaan nyt, miten käy... itse iloitsen jokaisesta päivästä, joka saadaan tästä eteenpäin kasaan; Lapsen mahdollisuudet selviytyä nousevat joka päivä.

    • k.äiti

      Mä tiesin aika pitkään että ei tule pysymään loppuun asti.
      Kaikki raskaudet hankalia ja supistuksia 16viikolta asti.
      Nuorimmaisen kohdalla osasin jo varautua ja sanoinkin lääkäreille että syntyy etuajassa,käytiin 2vk ennen lapsen syntymää yksityisellä lääkärillä ja ultrassa,kohdunkaula oli alkanut pehmentymään jo ennen 20vk.ja supistuksia kymmeniä päivittäin.Lääkäri oli sitä mieltä että ei se sieltä vielä ole syntymässä,että saatte vielä pitkään odotella... Sanoin lääkärille että empä usko.

      Noh 2vk tästä syntyi pikkuinen keskosvauva viikolla 33.

      Nyt eliminoit kaikki ne stressin aiheet elämästäsi!
      koska keskoslapsen synnyttäminen se huoli syntymän jälkeen ja se aika minkä lapsi joutuu viettämään koneissa ja sairaalassa on raskasta. Enkä haluaisin kenenkään joutuvan sitä kokemaan.Meillä meni hyvin,lapsi oli 500g isompi mitä olivat arvoineet jotenka sairaalassa olo aika lyheni huomattavasti :) Mutta raskasta se oli silti.
      2 isompaa (pientä) lasta kotona monen sadan kilometrin päässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      81
      1059
    2. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      189
      758
    3. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      40
      695
    4. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      203
      672
    5. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      160
      645
    6. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      100
      605
    7. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      38
      545
    8. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      40
      517
    9. Pidin siitä miten

      Rauhallinen olit. Et menetä hermojasi kovin herkästi
      Ikävä
      24
      498
    10. Rohkeasti mies viestiä vaan

      Yllätä mut ja ota yhteyttä, vaikka luulet että en enää toivo sitä.
      Ikävä
      36
      474
    Aihe