Kotilataus

Aion äänestää

Lukekaa ja otakaa selvää mitä nyt voimassa oleva laki sanoo patruunoiden kuljetuksesta, käytännössä ampumaharrastus kotiladatuilla patruunoilla on jo nyt laitonta.

8

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lataaja

      Hiukan perusteluja kiitos.

      • ketjun aloittaja viittaa patruunamäärän rajoittamiseen. Sis.as.min. rajoittaa patruunoiden määrän 1000kpl/harrastaja/kotitalous?
        En tiedä onko asetus/laki/määräys voimassa? Nra:n sivuilta voi löytyä lisää tietoa.


    • Aslak A.
    • ...

      En nyt ihan tuollaisen heiton perusteella jaksa lukea taas läpi jokaista räjähteitä, sytytysvälineitä, ampuma-aseita ja pyroteknisiä välineitä ja niiden valmistusta, kuljetusta, käyttöä ja säilytystä koskevaa lakia ja asetusta.

      Eli jos mitenkään voisit perustella tuota väitettäsi?

      • 15

        Eikös kotona saa säilyttää 20 000 ptruunaa. Lisäksi 1000 irtomallia ja muistaakseni kilon tai kaksi ruutia irtonaisena.
        Jossain vaiheessa puhuttiin 1000 patruunan rajasta, mutta kilpa-ampujia ajatellen asiasta luovuttiin.


    • Ei laturi

      Räjähdeasetus 71 § 1. mom: "Asuinhuoneistossa taikka huonetiloissa, joissa ihmisiä oleskelee, saa säilyttää yhteensä enintään 2 kg ruutia, enintään 20 000 ampuma-aseissa, työkaluissa tai lähetyspistooleissa käytettävää patruunaa, enintään 1 000 patruunoiden sytytysnallia sekä enintään 5 kg ilotulitusvälineitä ja muita pyroteknisiä valmisteita." .....

      sekä 72 § "Räjähteiden omistajan hallinnassa olevassa muussa kuin 71 §:ssä tarkoitetussa lukitussa tilassa saa säilyttää louhintaräjähteitä ja ruutia yhteensä enintään 5 kg, enintään 30 000 ampuma-aseissa, työkaluissa tai lähetyspistooleissa käytettävää patruunaa sekä ilotulitusvälineitä ja muita pyroteknisiä valmisteita yhteensä enintään 25 kg. Räjäytysnallit tulee säilyttää vähintään 1 metrin etäisyydellä muista räjähteistä."

      Nämä ehdot silloin, kun ei tarvita erillistä varastointilupaa, josta asetuksessa on myös tarkoin sanottu.

    • avaa sanainen arkku

      Jos mielestäsi nimenomaan patruunoiden _kuljetuksesta_ on nykyisessä laissa jotakin erikoissäädöksiä itse ladattujen patruunoiden suhteen (verrattuna tehdasladattuihin) niin olisimme varmaan uteliaita kuulemaan asiasta lisää. Kun yleinen käsitys tuntuu olevan että lain kannalta on ihan se ja sama kuka kuljetettavat patruunat on ladannut.

    • Potifar

      Meinaatko, että kotiladattuja patruunoita pitää kuljettaa ampumaradalle räjähdysainekyltein ja punailella lipulla varustetussa autossa erikseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      86
      2096
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1991
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe