Olimme hiljattain muksujen kanssa Roomassa, ja asuimme lähellä Berberinia ja Fontana di Treviä. Alkoi hiukoa ja lähdimme etsimään passelia ruokapaikkaa. Sattuman kautta päädyimme pienelle kujalle, jolta löytyi aivan mahtava paikallisten suosima ravintola. Se oli aivan piripintaan täynnä, ja jouduimme jonottamaan jonkin aikaa ennen kuin saimme pöydän. Olimme paikan ainoat turistit, ja tunnelma oli käsinkosketeltava. Palvelu oli aivan viimeisen päälle jouhevaa, ja ruoka tuli nopeasti. Se oli hyvää ja edullista - maittava pasta-annos maksoi 7.50 euroa. Ruokailu jäi matkamme kohokohdaksi, ja jos pääsemme uudestaan Roomaan, menemme varmasti tuonne uudestaan.
Paikan nimi on Piscipiano Gioia Mia, ja osoite on Via degli Avignonesi 34.
Lisää mahtavia ruokapaikkoja löytyy Andreo Larsenin mahtavasta kirjasta "Rooma - ikuinen illallinen"
suositeltava ravintola
2
777
Vastaukset
- colazione
Hienoa saada tällaistakin infoa oikein nimen ja osoitteen kanssa, kiitos !! Larsenin kirja on loistava ja ihanaa luettavaa nautiskelijoille.
- Cityvihreä
Kappas, tyttäreni huomasi että Laila Hirvisaari (entinen Hietamies) kirjoitti Finnairin uusimmassa asiakaslehdessä Blue Wings, että juuri kyseinen ravintola on myös hänenkin lempparinsa. Tässä linkki artikkeliin, joka löytyy myös netistä:
http://www.digipaper.fi/bluewings/40350/index.php?pgnumb=93
Ja karttalinkki:
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&rlz=1G1GGLQ_FIFI348&q=Piscipiano Gioia Mio&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl
Pieni korjaus - ravintolan nimen loppu kuuluu "Mio" eikä "Mia" kuten erheellisesti kirjoitin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467595
- 334193
- 573695
- 503180
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons602507- 542388
- 512358
- 402329
- 162276