EKA KONE

lenttikka hullu

bongasin verkkokauppa.com ist RedBird RC Bomber koneen onko kenelkään tietoo tosta siinä lukeee RedBird RC Bomber - kauko-ohjattava pommikone ladattavalla akulla.
Aito pommikoneen tuntu pienoiskoossa! Kahdella moottorilla varustettu kestävä lennokki - kestää kovemmatkin laskut. Konetta ohjataan sivuttain ja pystysuunnassa moottorien kierrosnopeutta säätämällä. Lataus tapahtuu ohjaimen kautta. Ohjain käyttää kahdeksaa AA-alkaline paristoa (ei mukana). Mitat 56 x 41.5 x 10cm.

Ohjaussäde: 120m
Lentoaika: 4-5min
että se ois eka kone onko kelvollinen kun toi hinta 17e epäilyttäää?? sit toinen ehdokas mikämieleen tulee on RedBird SU-27 Air Fighter - kauko-ohjattava hävittäjä ladattavalla akulla.
Rakkaan itänaapurimme kylmänsodan aikainen ylpeys saapuu nyt huikeassa 1:32 pienoiskoossa. Kahdella ropellilla varustettu SU-27 on kevyt ja kestävä lennettävä. Ohjaus sivu- ja pystysuunnassa. Ohjain käyttää kahdeksaa AAA-paristoa (ei mukana). Mitat 55x57x15cm.
että vastatkaa en ite nyt osta kalliin paa ellette löydä jotain ok lenttikkaa butjettiin 30e että koeilen jos hauskaa laitan uutta matoo koukkuun jotain kalliinpaaa :) pyydän vastatkaa rupee olee kiire pakko saara kone

5

840

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lenttikkahullu

      sit viel sen pitäis kestää vähän kolareja sillä se on mun eka niin saatan törmää maahan

    • T-ope

      Ensimmäiseksi "jäitähattuun". Lennokkiharrastus on hyvä ja sitä ei kannata aloittaa niilä millä innostuksen saa varmasti sammumaan.
      Harrastus koostuu monenlaisesta osa-alueesta jota mitään ei kannata väheksyä. Joitain karkeita jakoja kun tekee asettuvat ne sunnilleen tyyliin vapaastilentävät, siimaohjatut ja radio-ohjatut.
      Kustannuspoliittinen järjestys on valitettavasti myös tuo kaltainen. Tosin kilpailukoneeksi vapaastilentävään voi joutua sijoittamaan enemmän kuin 2m-luokan radio-ohjattavaan liidokkiin jolla voi jo menestyä suomenmestaruustasolla.
      Hae paikkakunnaltasi kerho tai harrastaja joka avustaa aluksi kiinni johonkin lennokkimuotoon. Yksin on huono aloittaa, siitä tulee lähinnä päreitä.

      • lenttikka...

        parin kaverinkaa lentelisin mejjän lähellä iso aukee kenttä että ssinä kaverinkaa kun silläon kone ja kopteri


      • T-ope
        lenttikka... kirjoitti:

        parin kaverinkaa lentelisin mejjän lähellä iso aukee kenttä että ssinä kaverinkaa kun silläon kone ja kopteri

        Missä päin suomea asu? En tarkoita aivan tarkkaa osoitetta, mutta viite noin isompipaikkakunta.
        Osa kerhoista löytyy aivan kuukelilla ja SIL:kin sivuilla on osa.


    • Futaba 2.4 GHz

      Ostin muutama vuosi tuon hintainsen Marchand Sky Fighter -lennokin. Siinä oli juuri tuollainen ohjaus moottorien avulla, ei siis siivekkeitä. Ja kyllähän se lensi ihan oikeasti! Lentoaika oli n. 10 - 12 min ja ohjaimen kantomatka todella riittävä. Siis ihan toimiva kone.

      Yksi miinus tulee siitä, että moottorien teho oli vaatimaton. Maalähtö ei onnistunut, vaan piti heittää. Kovaan vastatuuleen kone ei tahtonut tulla, vaan pysyi maahan nähden paikoillaan.

      Isoin miinus on se, että tällainen kone on "tylsä". Se on huono kääntymään eikä sillä oikein voi tehdä temppuja. Moottoreissa tasan kaksi nopeutta ja ne määräävät yhdessä tuulen kanssa mihin mennään.

      Harrastelin sillä kaksi vuotta ja myin koneen eteenpäin.

      Nyt mulla on Multiplexin Easy Glider Pro harjattomalla koneella ja Lipo-akulla ja 24 Ghz:n Futaban laitteilla. Voimaa on kuin pienessä kylässä ja tässä on oikeaa ison koneen tuntua. Hintaakin on jo sitten satoja euroja.

      Marchandin ansioksi voin sanoa sen, että innostuin lajista ja toisaalta kyllästyin Marchandiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2294
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1526
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      968
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      682
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      676
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      647
    8. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      608
    9. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      562
    11. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    13. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      556
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      521
    16. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      66
      509
    17. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    19. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      500
    20. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      498
    Aihe