HD kuvaa DVD:lle?

Olenko ymmärtänyt oikein, että HD kuvaa esim. videokamerasta saa poltettua DVD:lle niin, että kuva säilyy alkuperäislaatuisena eli HD:nä. Tarkoitus olisi tallentaa pokkarikameralla kuvattua HD-videota, mutta millä laitteilla tuollaiselta normaalilta DVD:tä voi tuota teräväpiirtoa katsoa? Onnistuuko pleikka3:lla?

Kiitos tiedoista!
2942
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

DVD-Video n puhtaasti SD-formaatti. Datana DVD:lle toki voi tallentaa ihan mitä tahansa. Ongelma on vain siitä, millä laitteilla tuota voi toistaa. Miksi se pitäisi polttaa DVD:lle? Katso DivX HD -tukea laitteessa.

Eikö niitä voi toistaa sillä kameralla?

Äänestä

AVCHD:tä voi katella ainakin eräillä Blu-Ray soittimilla. Yleensä formaattikronkeli Sonykin hyväksyy
tollaiset itsepoltetut levyt. En oo varma mutta uskon että kyllä pleikkarikin tuota syö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HooDee kirjoitti:

Olenko ymmärtänyt oikein, että HD kuvaa esim. videokamerasta saa poltettua DVD:lle niin, että kuva säilyy alkuperäislaatuisena eli HD:nä. Tarkoitus olisi tallentaa pokkarikameralla kuvattua HD-videota, mutta millä laitteilla tuollaiselta normaalilta DVD:tä voi tuota teräväpiirtoa katsoa? Onnistuuko pleikka3:lla?

Kiitos tiedoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu