Älä huuda lapselle!

Nadasja-emilia

Kun lapsi on vielä aivan pieni, sanotaan 1-2vuotias, niin silloin juuri tapahtuu kaikkein tärkein kasvatusvaihe ja kontakti lapsen ja vanhemman välillä.

Laita koti sellaiseksi, että vältyt turhilta kielloilta.

Ja jos kiellät jostakin, niin selitä rauhallisesti, että miksi niin ei saa tehdä.

Puhu aina ystävällisesti ja kaunista puhekieltä käyttäen, vältä käyttämästä mitään "teho sanoja", sillä ne juuri puhumaan opetteleva lapsi poimii nopeasti käyttöönsä ja laukoo ne sitten vaikkapa anopille ja ihan väärällä hetkellä;)

Muista harkita tarkoin kieltosi, sillä kielto tulee viedä aina loppuun asti.

Näinkun toimit alusta saakka, niin lapsesi tottuu, että on turhaa alkaa huutamaan kielletyn asian perään, kun siitä ei ole mitään apua. Voit samalla kiinittää lapsen huomion johonkin muuhun. Sama pätee myöskin siihen,jos olet jotakin luvannut, niin pidä AINA lupauksesi.

Sanomattakkin selvää, että molempien vanhempien on aina toimittava samoin, eli ei niin, että toinen kieltää ja toinen lupaa, siitä ei ole mitään hyötyä kenellekään, vaan lapsi tuntee itsensä turvattomaksi, ja menettää luottamuksensa aikuisiin.

Näillä ohjeilla olen itse lapseni kasvattanut ja olut myöskin perhepäivä hoitajana hyvin tuloksin. Tärkeintä on se, että lapsi voi tuntea itsensä rakastetuksi ja turvalliseksi, kielloista huolimatta.

3

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123...

      Entä jos se 1-2v on jo mennyt ja olen tehnyt kaiken ihan päinvastoin. Voiko tilannetta enää korjata? Onko peli menetetetty?

      • Nadasja-emilia

        asiallinen käyttäytyminen on aina ja kaiken ikäisenä se oikea tapa kasvattaa, alistamatta ja nujertamatta mitenkään lapsen itsetuntoa. Lapsikin on pieni ihminen ja sellaisena häntä tulee kunnioittaa ja kohdella alusta saakka.


      • Hymy

        Jatkuva juttelu ja asioista puhuminen on hyvä tapa kasvatuksessa. Katsoa yhdessä tv:tä ja miettiä olisiko itse tehnyt noin vain olisiko kannattanut ajatella ensin, tai kun asiat luistavat, kiitellään tarinan henkilöiden neuvokkuutta. Lapsilla on selkeät mielipiteet monissa asioissa. Niitä pitää kunnioittaa ja muistaa itsekin, että lapsi kokee kaiken syvästi ja muistaa.

        Leikkien avulla lapsen itsetunto kehittyy ja hän alkaa "osata". Kiittää pitää.
        Vielä muutama vuosikymmen sitten lapsen kiittäminen oli huonoa kasvatusta, koska lapsi meni pilalle ja ylpistyi ja alkoi muka pitää itseään parempana kuin onkaan.
        Onneksi siitä on nyt päästy. Jokainen kaipaa hyväksyntää, mutta kaikkea ei tarvitse hyväksyä. Virheen tapahtuessa pitää siitä huomauttaa ja muistuttaa miten asia oikeasti tehdään ja tapahtuu.

        Uhmaikähän on jokaisella lapsella. Se on aikuisille kasvun paikka myös. Eipä kannata unohtaa sitä. Kasvatus on molemminpuolista vuorovaikutusta. Kasvatus ei ole "peliä".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      265
      2764
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      18
      2210
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1944
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      100
      1615
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1323
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      54
      1239
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1223
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      52
      1129
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1093
    Aihe