Älä huuda lapselle!

Nadasja-emilia

Kun lapsi on vielä aivan pieni, sanotaan 1-2vuotias, niin silloin juuri tapahtuu kaikkein tärkein kasvatusvaihe ja kontakti lapsen ja vanhemman välillä.

Laita koti sellaiseksi, että vältyt turhilta kielloilta.

Ja jos kiellät jostakin, niin selitä rauhallisesti, että miksi niin ei saa tehdä.

Puhu aina ystävällisesti ja kaunista puhekieltä käyttäen, vältä käyttämästä mitään "teho sanoja", sillä ne juuri puhumaan opetteleva lapsi poimii nopeasti käyttöönsä ja laukoo ne sitten vaikkapa anopille ja ihan väärällä hetkellä;)

Muista harkita tarkoin kieltosi, sillä kielto tulee viedä aina loppuun asti.

Näinkun toimit alusta saakka, niin lapsesi tottuu, että on turhaa alkaa huutamaan kielletyn asian perään, kun siitä ei ole mitään apua. Voit samalla kiinittää lapsen huomion johonkin muuhun. Sama pätee myöskin siihen,jos olet jotakin luvannut, niin pidä AINA lupauksesi.

Sanomattakkin selvää, että molempien vanhempien on aina toimittava samoin, eli ei niin, että toinen kieltää ja toinen lupaa, siitä ei ole mitään hyötyä kenellekään, vaan lapsi tuntee itsensä turvattomaksi, ja menettää luottamuksensa aikuisiin.

Näillä ohjeilla olen itse lapseni kasvattanut ja olut myöskin perhepäivä hoitajana hyvin tuloksin. Tärkeintä on se, että lapsi voi tuntea itsensä rakastetuksi ja turvalliseksi, kielloista huolimatta.

3

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123...

      Entä jos se 1-2v on jo mennyt ja olen tehnyt kaiken ihan päinvastoin. Voiko tilannetta enää korjata? Onko peli menetetetty?

      • Nadasja-emilia

        asiallinen käyttäytyminen on aina ja kaiken ikäisenä se oikea tapa kasvattaa, alistamatta ja nujertamatta mitenkään lapsen itsetuntoa. Lapsikin on pieni ihminen ja sellaisena häntä tulee kunnioittaa ja kohdella alusta saakka.


      • Hymy

        Jatkuva juttelu ja asioista puhuminen on hyvä tapa kasvatuksessa. Katsoa yhdessä tv:tä ja miettiä olisiko itse tehnyt noin vain olisiko kannattanut ajatella ensin, tai kun asiat luistavat, kiitellään tarinan henkilöiden neuvokkuutta. Lapsilla on selkeät mielipiteet monissa asioissa. Niitä pitää kunnioittaa ja muistaa itsekin, että lapsi kokee kaiken syvästi ja muistaa.

        Leikkien avulla lapsen itsetunto kehittyy ja hän alkaa "osata". Kiittää pitää.
        Vielä muutama vuosikymmen sitten lapsen kiittäminen oli huonoa kasvatusta, koska lapsi meni pilalle ja ylpistyi ja alkoi muka pitää itseään parempana kuin onkaan.
        Onneksi siitä on nyt päästy. Jokainen kaipaa hyväksyntää, mutta kaikkea ei tarvitse hyväksyä. Virheen tapahtuessa pitää siitä huomauttaa ja muistuttaa miten asia oikeasti tehdään ja tapahtuu.

        Uhmaikähän on jokaisella lapsella. Se on aikuisille kasvun paikka myös. Eipä kannata unohtaa sitä. Kasvatus on molemminpuolista vuorovaikutusta. Kasvatus ei ole "peliä".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe