Tervehdys,
tontille mitattu kantavuudeksi 60kN / neliö ja suositeltu lautaverhoilua kantavuuden takia.
Meitä kiinnostaisi lähinnä tiili (tai "tiili") verhoiltu puutalo. Kuinka suuri on painoero puu/tiiliverhoilulla? esim. per neliö tai jokin 150m2 torppa 1taso.
Olisiko tuo 60kn kantavuus ongelma tiiliverhoilun kanssa?
60kN m2 tontilla, kantaako?
4
740
Vastaukset
- konnari, rakenne
nyt niin ihmeellistä painoeroa tule jos ulkokuoret muuraa. Mutta: tuo 60 kN/m2 ei ole kovin häävi kantavuus. Painumia voi siis hyvinkin tulla ja muuratut rakenteet ovat hyvin arkoja epätasaisille painumille. Eli muuraus halkeilee ja se näkyy hyvin. Puuverhous sietää painumia paljon paremmin ilman ihmeempiä ongelmia. Painumattoman perustuksen saat esim. paaluttamalla mutta maksaahan se.
- kivisivu
Niin, rumahan se on jos tiiliseinä irvistelee.
Auttaako muu kuin paalutus?
Järeämpi antura? se olisi suht helppoa toteuttaa.
Täyttö?
Mikä paalutuksen hintaluokka? - mä1234567
kivisivu kirjoitti:
Niin, rumahan se on jos tiiliseinä irvistelee.
Auttaako muu kuin paalutus?
Järeämpi antura? se olisi suht helppoa toteuttaa.
Täyttö?
Mikä paalutuksen hintaluokka?Luultavasti maksat vastaavalle mestarille ,jotta saat kunnon vastaukset. Myös perustussuunnitelma on tehtävä ammattilaisen toimesta. Kerrot hänelle, että tulee tiiliverhottu talo. Niin saat riittävät perustukset. Itse luulisin reunavahvistetun laatan riittävän, kun sisätäytön tekee lecasoralla. Lauseestani en kuitenkaan kanna vastuuta.
- inssi..
"nyt niin ihmeellistä painoeroa tule jos ulkokuoret muuraa. Mutta: tuo 60 kN/m2 ei ole kovin häävi kantavuus. Painumia voi siis hyvinkin tulla ja muuratut rakenteet ovat hyvin arkoja epätasaisille painumille."
Kuuleppas konnari. 60 kN/m2 on ihan hyvä kantavuus pientalolle. Silloin pärjätään perinteisellä 60 cm anturalla. Ja jos pohjatutkimus on tehty pätevän henkilön toimesta ja kantavuuden on laskenut ammattitaitoinen rakennusinsinööri, niin ongelmia ei ole. Ja kyllä siinä perustamistaparaportissa on maininta, jos painumiin tulee varautua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762135
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381483Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252845Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20802Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis202679