Kaikki kenellä EI ole tunnusta Facebookissa

Ihan hukvikseni vaan kyselen, että löytyykö nykyään enää ketään, jolla ei olisi tunnusta Facebookissa? Tässä olisi yksi. Mut löytyykö muita?
711928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 71

Vanhimmat

Ei ole mullakaan.

Äänestä
  • ei oo eikä tuu. galleriaan tuli laittettua teininä kuvia, neki vois poistaa jo. turhaa hommaa

    Äänestä

...ole tunnusta Facebookiin, IRC:iin tai minnekään muuallekaan. Joskus näääääääääääiiiiiiiin kauan aikaa sitten oli vielä messengeriin, mutta harvemmin sitä tuli käytettyä ja nyt olen jo unohtanut tunnukset ja salasanat.

Äänestä
  • Ei oo mullakaan, pitäähän ihmisellä muutaki hommaa olla ku koneella aina. Jos on juteltavaa ni juttelee sillon ku näkee!

    Äänestä

Ei ole.

Syy: en halua mitään lisäpaineita (ja ajantuhlausta) siitä, että minun täytyisi pitää yllä jotain imagoa NETISSÄKIN. Lisäksi en usko, että minua kovin moni kaipaa siellä. Kaverilistalleni tulisi ehkä n. 1 henkilö TAI vastaavasti sinne yrittäisi tunkea jotain tätejä, setiä, opettajia ja ala-asteen vierustovereita. Se ei olisi kovin imartelevaa, mä en nimittäin voi sietää pinnallisia tuttavuuksia. Joutuisin miettimään, kenet sinne haluan... "ääh emmä tota haluais, mut miten mä kehtaan kieltäytyä..?" Ja ah sitä tekopirteyttä ja muita etikettisääntöjä, joita pitää alitajuisesti noudattaa.

Ymmärrän kyllä FB:n hyvät puolet. Minusta on vaan ihan typerää, että YKSI PALVELU saa dominoida meitä joka suunnasta. Kaikkien täytyy liittyä siihen, muuten et ole kukaan ja jäät kaikesta paitsi. Monenlaiset yhteisöt ja kokoontumiset hoidetaan Facebookissa. Jutut liikkuu vain Facebookissa. Facebook pitää yllä ihmissuhteita ja luo uusia. Samanlainen ilmiö kuin koulun röökipaikka, - suuremmassa mittakaavassa vain.

On naurettavaa, että mediassakin (esim. radiossa) kuulee lähes päivittäin uutistapahtumia FACEBOOKIN maailmasta: "uusi rasistinen ryhmä perustettu..." "Voit seurata tapahtumiamme Facebook-ryhmässämme".

Minusta FB:n käytön pitäisi olla vapaaehtoista. Ei mitään sosiaalisia paineita tai ulkopuoliseksi jäämistä (myöhäistä jo?). Facebookin pitäisi olla vain yksi palvelu / yhteydenpitotapa muiden joukossa. Facebookista kieltäytymisen ei pitäisi rajoittaa elämää tai tiedonsaantia mitenkään.

Äänestä
  • Asiaa edellisellä postaajalla!

    Äänestä

  • "
    Minusta FB:n käytön pitäisi olla vapaaehtoista. Ei mitään sosiaalisia paineita tai ulkopuoliseksi jäämistä (myöhäistä jo?). Facebookin pitäisi olla vain yksi palvelu / yhteydenpitotapa muiden joukossa. Facebookista kieltäytymisen ei pitäisi rajoittaa elämää tai tiedonsaantia mitenkään. "

    NO lol :D ihan vapaaehtoista se onkin. Kai ihmiset saa käyttää mitä haluaa ja liittyä mihin haluaa? Ja sen käyttäminen on kivaa siksi kun niin monet ovat mukana. Facebook on hyvä paikka kun kuulee kaverien uusimmat jutut yms ja Facebookin kautta oon törmänny vanhoihin tuttuihinkin. Enkä ainakaan itse tuntenu elämääni yhtään rajoittuneeksi ennen Facebookiin liittymistä. Ja se onkin vain yksi palvelu muiden joukossa, se vain on ylivoimaisesti suosituin. Haukkuisitko esim Twitteriä jos se olisi suosituin? Tai MySpacea?

    Ja totta kai siitä kuulee uutisissa aina välissä, sillä se kiinnostaa ihmisiä koska monet ovat siellä.

    Jos jokin asia tulee suosituksi, joka ei sinua kiinnosta ja johon et ole tutustunut niin senkö takia pitää haukkua? Olet vain ennakkoluuloinen. Liity Facebookiin ja kokeile sitä jonkin aikaa. Et menetä mitään siinä. Itselläkin oli samanlaisia tuntemuksia ennen liittymistä, mutta sitten ymmärsin että ei tässä oo mitään vikaa. Päinvastoin.

    Äänestä

  • kijuhygt kirjoitti:

    "
    Minusta FB:n käytön pitäisi olla vapaaehtoista. Ei mitään sosiaalisia paineita tai ulkopuoliseksi jäämistä (myöhäistä jo?). Facebookin pitäisi olla vain yksi palvelu / yhteydenpitotapa muiden joukossa. Facebookista kieltäytymisen ei pitäisi rajoittaa elämää tai tiedonsaantia mitenkään. "

    NO lol :D ihan vapaaehtoista se onkin. Kai ihmiset saa käyttää mitä haluaa ja liittyä mihin haluaa? Ja sen käyttäminen on kivaa siksi kun niin monet ovat mukana. Facebook on hyvä paikka kun kuulee kaverien uusimmat jutut yms ja Facebookin kautta oon törmänny vanhoihin tuttuihinkin. Enkä ainakaan itse tuntenu elämääni yhtään rajoittuneeksi ennen Facebookiin liittymistä. Ja se onkin vain yksi palvelu muiden joukossa, se vain on ylivoimaisesti suosituin. Haukkuisitko esim Twitteriä jos se olisi suosituin? Tai MySpacea?

    Ja totta kai siitä kuulee uutisissa aina välissä, sillä se kiinnostaa ihmisiä koska monet ovat siellä.

    Jos jokin asia tulee suosituksi, joka ei sinua kiinnosta ja johon et ole tutustunut niin senkö takia pitää haukkua? Olet vain ennakkoluuloinen. Liity Facebookiin ja kokeile sitä jonkin aikaa. Et menetä mitään siinä. Itselläkin oli samanlaisia tuntemuksia ennen liittymistä, mutta sitten ymmärsin että ei tässä oo mitään vikaa. Päinvastoin.

    No, Twitter on mielestäni ihan turha, en kunnolla edes tajua sitä, ja MySpace on kömpelö, tosin ihan hyvä julkaisukanava bändeille.

    Pääpointtini tuossa pätkässä, jonka olit viestistäni lainannut oli se, että... Toki kukin saa liittyä jos tahtoo, mutta jäsenettömyyden ei pitäisi rajoittaa esimerkiksi tiedonsaantia tai kaverisuhteiden säilyttämistä. Ei saa olla niin, että Matti Virtanen, jolla ei ole tunnusta, ei saa tietoonsa, että hänen hyvällä ystävällään Jarmolla on lauantaina isot illanistujaiset, tai että Irmeli-serkku on mennyt naimisiin viime sunnuntaina. Tai että Matin lentopallojoukkueen harjoitukset on peruttu. Tai että Matti on täysin etääntynyt ystävästään Tiinasta, koska Tiina pitää yhteyttä / kertoo kuulumisensa vain Facebookissa.

    Toivon, että tekstiviestit, tärkeät tiedot ja "juorut" kulkee myös "entiseen malliin", ettei jäsenettömyys tee ihmisestä ihan sokkoa ihmissuhteiden ja kuulumisten suhteen.

    Tiedän, että minun on joskus "pakko" liittyä Facebookiin mahdollisen tulevan ammattini takia.... Mutta en todellakaan haluaisi. Ällöttää.

    Äänestä

Varmastikin Facebook-tunnuksettomaan joukkoon kuuluu enemmistö maailman ihmisistä, itse yhtenä.

Äänestä
  • on tunnus =)

    Äänestä

  • ijvoisdj kirjoitti:

    on tunnus =)

    Eikä tulekkaan

    Äänestä

Mul on mut veljellä ei.

Äänestä

Ei ole FB tunnusta, eikä tule.
Joskus pentuna olin IRC-galleriassa, koska kaikki muutkin oli. Loppujen lopuksi se oli pelkkää paskaa ja poistin tunnukseni. Samanlaiseen rumbaan en jaksa facebookissa ryhtyä, sillä gallerian nettikamujen lisäksi pitäisi ylläpitää 'turhia' suhteita myös jokaiseen tuttuun ja tuntemattomampaan sukulaiseen, kun tuo FB kattaa tämän vanhemmankin sukupolven. No thanks.
Jaksan juuri ja juuri nähdä kavereitani IRL, joten en todellakaan jaksa lässyttää sen lisäksi pinnallisia kuulumisia mesen ja FBkin välityksellä.
Puhelin löytyy ja se riittää.

Äänestä
  • Ei löydy! Turhaa munan kasvatusta alusta loppuun! Vitun lapsellista touhua, sanon suoraan, et se on niin lapsellista..

    Äänestä

  • Jiippeda92 kirjoitti:

    Ei löydy! Turhaa munan kasvatusta alusta loppuun! Vitun lapsellista touhua, sanon suoraan, et se on niin lapsellista..

    EI OO EIKÄ VARSINKAAN TUU! :D

    Äänestä

Joo, olen outolintu, ei ole tunnuksia. Mutta melkoisessa sosiaalisessa tyhjiössä alan elellä nykyään tuon vuoksi, olen jopa harkinnut liittymistä. Perheenjäsenten parisuhdemuutoksistakin kuulee nykyään ensin kymmenen mutkan kautta kun "FB profiiliin oli tehty muutos" :D Kaverit eivät muista kertoa asioistaan kun olettavat että kaikki lukevat raportin Facebookista.

Äänestä

joo ei ole minullakaan enkä ole suunnitellut tekevänikään. Myöskään meseä yms. ei ole.
Enkä tee!

nykyään se menee (ainakin mulla) niin, että tutustut "ihaniin" (paskanpuhujiin) ihmisiin, mutta sitte yks kaks yllättäen et saa enää vastakaikua, kun et pysty enää kännykälläkään pitämää yhteyttä (asun pienessä kylässä ja muut asuu vähintään 16 kilsan päässä) kun ei saldo riitä tai ei haluta pitää yhteyttä :(

sit ruvetaaan valittaa: tee vittu mese nii voidaa jutella, tai sit face!"
tämän jälkeen minun asenteeni faceen ja meseen ei ainakaan parane -.-''


nyt olen todella iloinen kun olen löytänyt samanikäisen ihmisen jolla ei ole mitään sosiaalista netti elämää :) (pelaa vaa jotai netti pelejä)

tälläsekskö se on menny et yhteyttä pidetään vain netissä? kännykässä valitetaan ku menee rahaa.
kyllä minä otan sen välittämisen merkiksi kun VIITSITÄÄN vastata viesteihin, kun taas valitetaa ku saldo loppuu -.-

Äänestä

ei ole facebookkia eikä tule. ei oo myöskään mitään kuvii tai muitakaan netis.

Äänestä

Nimimerkki ei oleee selitti minunkin kantani hyvin, en todellakaan jaksa kasata paineita imagon ylläpitämisestä netissä. Jos minut tahtoo tavata, se täytyy tehdä kasvotusten :) En löydy facebookista tai vastavaasta.

Äänestä
  • Minuakaan tuo Facebook ei voisi vähempää kiinnostaa, vaikkakin ihan mukava sieltä on lukea esim. suosikkiyhtyeen kuulumisia ihan yleisellä tasolla (sinne kun ne - yllätys, yllätys - ovat alkaneet ensimmäisinä ilmestyä). Ja perustelut ovat suhteellisen samat, kuin nimimerkillä "ei oleee." Lisäksi arveluttaa, kun koko suku tuntuu Facebookia myös käyttävän. Eipä tekisi mieli jakaa asioitani heidän(kään) kanssa.

    Eipä nuo "sosiaaliset mediat" minua muutenkaan jaksa jostain syystä kiinnostaa; mesenkin käyttäminen on viime kuukausien aikana hiipunut lähes olemattomaksi. Viihdyn kai sitten tietokoneella ihan anonyyminä, tosiaan ilman mitään tietyn imagon ylläpitämistä, jota saa kuitenkin tehdä päivittäin. Kai me sitten olemme jonkinlainen vähemmistö, hieman yllättävää mielestäni...

    Äänestä

Pakkohan tänne on tulla ilmottautumaan :D Eli ei ole ja tuskin tulee koskaan olemaankaan. Muutenkin sosiaaliset suhteet on vähän niin ja näin kun ei tule kavereiden kanssa oltuu kun koulussa. Oon muutenkin aika epäsuosittu että joko mulla ei olis siellä yhtään kaverii tai sitten ois joitakin joita tunnen ja nekin vaan vit****is siellä mulle. Eli ei oo mun juttu. Mese oli mut poistin kun tyttökaveri jätti kun ei siellä tullu kenenkään mun kanssa juteltuu.

Äänestä

Mielestäni nykyään ajatellaan että olet outolintu jos sinulla
A) Ei ole tunnusta Facebookissa
B)ole kuvia Irkissä
C)omista Mesetunnusta

Niin, itsekään en ole Facebookissa. Kaikki kaverini ovat, sisareni ovat ja tunnen jopa ystävieni vanhempia jotka ovat aktiivisia Facebookissa.
Veljeni koko ajan tenttaa minulta miksi en ole Facebookissa. Siskoni väittää minun olevan sosiaalisesti vammautunut (juu, tietenkin "läpällä") kun en ole Facebookissa. Anteeksi kuinka?
Eikö se ole sosiaalista vammautumista, ettei tapaa kavereita oikeasti vaan juttelee niille vain sen pienen ruudun kautta, yhtenä pienenä pallona muiden satojen muiden kavereiden joukossa. (mikäli nämä ovat tämän tyypin kavereita)

Jos itse olisin Facebookissa, en lisäisi melkeinpä ketään ystäväkseni. En luokkakavereitani, sillä lisäisin sinne aika henkilökohtaisia juttuja, mitä en ehkä haluaisi näkevän aivan kaikille.

Mutta Facebookista on tullut tämän vuoden muoti-ilmiö. KAIKKI lisätään Facebookkiin. Niin luokkakuvat, aika nolotkin kuvat, mitä ehkä häpeät myöhemmin vanhemmalla iällä, hetken inspiraation kuvat.
Ja naurettavinta koko systeemissä. Facebook ei anna sinun poistaa tunnustasi, vaan kuulemma sinun pitää poistaa yksitellen jokainen päivityksesi! Sinun kuvitellaan jäävän sinne koko loppuelämäksesi, etkä milloinkaan kyllästyvän.
Sanon itsekin hämmästyneeni, kun löysin luokkakuvamme Facebookista. Ei mikään kovin kiva yllätys, kun vielä näin aika ilkeitä kommentteja liittyen ystäviini... Ei jumankauta mitä kädettömiä apinoita... Ensin lisätään ilman lupaa pyytämättä luokkakuva ja sitten vielä kommentoidaan perään mitä sylki suuhun tuo.. Ei herranjumala.
Okei, ehkä ylireagoin liikaa, mutta en haluaisi nähdä omaa pärstäkerrointani jossain Facebookissa...

Ennustan Facebookin kaatuvan jonkin vuoden jälkeen.

Äänestä
  • Mulla on tuolla "tunnus" vastoin tahtoani, jota eräs kaverini ylläpitää, sinne lisätään kuvia, henkilökohtaiset asiat ja lisätään kuvia joita en itse halua näytettävän. Elikkäs minulla ei ole mitään mahiksia sanoa mistään. Koska jos teen poliisiasian, niin a) ne ei vois vähempää kiinnostua ja tuhlata resursseja tommoseen, b) tunnen todella paljon(päälle 100) hyviä tyyppejä, mutta kauanko minua kohtaan ollaan hyviä tyyppejä, jos tulee ilmi, että olen poliisille ilmoittanut?

    Todella mahtavaa lukea, kun tuo on julkinen, mitä kaikkea paskaa sinne minusta kirjoitetaan ja mitä kuvia minusta sinne laitetaan, vaikka olen kieltänyt minun kuvaamisen.

    Mielistellä tässä sitten ja ei varmaan heti kaikilla tulisi mieleen, että olen täysi-ikäinen JÄTKÄ!

    Äänestä

  • Reilukerho92 kirjoitti:

    Mulla on tuolla "tunnus" vastoin tahtoani, jota eräs kaverini ylläpitää, sinne lisätään kuvia, henkilökohtaiset asiat ja lisätään kuvia joita en itse halua näytettävän. Elikkäs minulla ei ole mitään mahiksia sanoa mistään. Koska jos teen poliisiasian, niin a) ne ei vois vähempää kiinnostua ja tuhlata resursseja tommoseen, b) tunnen todella paljon(päälle 100) hyviä tyyppejä, mutta kauanko minua kohtaan ollaan hyviä tyyppejä, jos tulee ilmi, että olen poliisille ilmoittanut?

    Todella mahtavaa lukea, kun tuo on julkinen, mitä kaikkea paskaa sinne minusta kirjoitetaan ja mitä kuvia minusta sinne laitetaan, vaikka olen kieltänyt minun kuvaamisen.

    Mielistellä tässä sitten ja ei varmaan heti kaikilla tulisi mieleen, että olen täysi-ikäinen JÄTKÄ!

    Mä inhoan tuota sivua sydämeni pohjasta! Kaikista tuon käyttäjistä tulee riippuvaisia apinoita joita viedään kuin pässiä narussa! Ei vitun apinat tajua, että oikeat kaverit tulee konkreettisen toiminnan kautta, ei sulla ole kavereita oikeasti, jos juttelet niille virtuaalisesti mela ojossa koneen ääressä!

    Äänestä

  • Reilukerho92 kirjoitti:

    Mulla on tuolla "tunnus" vastoin tahtoani, jota eräs kaverini ylläpitää, sinne lisätään kuvia, henkilökohtaiset asiat ja lisätään kuvia joita en itse halua näytettävän. Elikkäs minulla ei ole mitään mahiksia sanoa mistään. Koska jos teen poliisiasian, niin a) ne ei vois vähempää kiinnostua ja tuhlata resursseja tommoseen, b) tunnen todella paljon(päälle 100) hyviä tyyppejä, mutta kauanko minua kohtaan ollaan hyviä tyyppejä, jos tulee ilmi, että olen poliisille ilmoittanut?

    Todella mahtavaa lukea, kun tuo on julkinen, mitä kaikkea paskaa sinne minusta kirjoitetaan ja mitä kuvia minusta sinne laitetaan, vaikka olen kieltänyt minun kuvaamisen.

    Mielistellä tässä sitten ja ei varmaan heti kaikilla tulisi mieleen, että olen täysi-ikäinen JÄTKÄ!

    Tämä auttaa sinua.

    http://www.facebook.com/help/contact.php?show_form=impostor_profile

    Äänestä

ei ole eikä tule turhaa paskaa koko FB

Äänestä

Meijän kouluun vissiin tulee sellanen "sääntö" et kaikilla yläasteelaisilla pitäs olla fb. Ovat keksineet että kokeet yms ilmotukset käy helpoiten sieltä ja kun kaikilla ei oo niin se ois epäreiluu... siis opettajien mielestä niinku koko keksintäkin niitten ideaa. Nepä sitten keksi että atk tunnilla kaikki ne keillä ei oo niin hankkii sen sitten...

toivottavasti ei kukaa tällä hetkellä järkevä ihminen (tarkotan siis järkevillä niitä joilla fb: tä ei ole..) ei hairahdu pistämään nimeensä sinne...

Äänestä

EN OLISI IKINÄ USKONUT ETTÄ AVATTUANI TÄMÄN KESKUSTELUN TÄÄLTÄ LÖYTYISU JÄRKEVIÄ IHMISIÄ JOTKA EIVÄT KÄYTÄ F4CEBOOKKIA!!!
EN MINÄKÄÄN KÄYTÄ.

F4CEBOOK ON VITUN IDIOOTEILLE

JATKAKAA SAMAAN MALLIIN

Äänestä

En käytä facebookkia, koska kaikki mun kaverit on jääny KOUKKUUN!!!!!
Ne ei voi olla koulun jälkeen, kun pitää mennä FACEBOOKKIIN!!!!

Äänestä

Ei ole, vaikka alkaakin tuntua jo, että pikku hiljaa ihminen pakotetaan liittymään noihin, jos et ole facebookissa, olet turha surkimus. Kaikki tapahtumat, aikataulut, keskustelut ja sopimukset hoidetaan facebookissa, ja kun minä en millään halua lisätä kuviani sinne, niin jäänpähän ulkopuoliseksi. En halua ihmisten näkevän tietojani tai muuta, ja vaikka piilottaisinkin profiliini, joutuisin käymään joka päivä tarkistamassa meiningin.

Ihmiset ovat muutenkin jo liian teknologisia viestinnässä, naapurin Petteriä tavataan facebookissa, isoäiti juttelee facebookin kautta yms. Ja kaiken lisäksi ihmiset paljastavat tyhmyytensä netissä: www.feissarimokat.com

Se on sekä periaate- että käytännöllisyyskysymys. Pikkuisen olen alkanut miettiä, että kannattaisiko sitä nyt hankkia semmoinen profiili, mutta sitten muistaa taas että kuinka paljon aikaa kavereilla menee netissä nykyään, enkä enää halaja profiilia naamakirjaan. Olen kai sitten ernu?

Äänestä

ei oo mullakaan tunnuksii ja toivon että muutkin kyllästyis siihen pian!!!!!!

Äänestä

Mulla on, lisäsin joskus pari vuotta sitten iha vaan sen takii et näkisin et mikä vittu on facebook. En ikinä lisäile seinälleni mitään, koska kukaan ei kuitekaan kommaisi mihinkään, mulla on vain muutama kuva, suurin osa mun lemmikeistä. Facebookissa käyn joka päivä, viivyn minuutin ja kirjaudun ulos, ellei ole ketään kenen kanssa chattailla mikä on aika epätodennäköistä, koska melkein kaikki kaverini ovat puolituttuja, kenen kanssa ei edes kiinnostaisi olla tekemisissä, mutta hyväksyin kavereiksi vain muodon vuoksi. Facessa lähinnä vain stalkkailen muita, jos sitäkään jaksan..Voin kyl sanoo et ihan turha sivusto, mutta en jaksa ja osaakkaan poistaa profiiliani, joten siellä on ja pysyy..

Äänestä

Facebook on iha ok paikka, jos sitä käyttää kohtuullisesti esim. 30min päivässä.
Itselläni on tunnukset :)

Äänestä

15v ja ei oo tunnuksia.
Facebook on turha paska.
Sil ei saa pillua

Äänestä

Nauroin näille kommenteille.

hmiset riehuvat siitä, että toisilla on tunnukset jossakin internetin yhteisöpalvelussa, ja haukkuvat sitä kilpaa paskaksi. Tämän vihan ainoana lähteenä on tietenkin se, että heillä itsellään ei ole profiilia, eikä kiinnostusta tahi tarvetta tehdä sitä.

Idiootit

Äänestä

Mulla itselläni on Facebook- tunnus, mutta tunnen pari tyyppiä jotka eivät käytä facebookkia, ja pärjäävät hyvin elämässään.

Äänestä
  • Tossa kommentissa ei ole mitään järkeä: "...ja pärjäävät hyvin elämässään."
    Siis mitä vitt'ua? Enkö mä muka pärjää elämässä kun mulla ei ole facebookkia?
    Vi'tun vajaa pas'ka

    Äänestä

parhail on facebook-tunnus! =)

Äänestä

On ollut facebook. Juuri äsken noin sekunti poistin sen, koska tajusin minkälainen syöpä tuo palvelu on.

Äänestä

Minä taas harkitsen just liittymistä kun kesälomalla näkee vain paria kaveria ja sit oon muuten yksin kesän enkä voi olla missää yhteydessä muihin

Äänestä

Ei ole, eikä tule. Turhaa...

Äänestä

Ei ole ja tuskin tuleekaan...

Äänestä

Täälläkin yksi jota ei löydy Facebookista kautta vastaavista palveluista.

Äänestä

no ei ole enkä jaksa tuhlata aikaa sillaseen.

Äänestä

Facebook pitäis kieltää kokonaan Suomessa! IRC-Galleriakin on parempi!

Äänestä

Ei oo koskaan ollu muuta paitsi msn tunnukset. Painostettu on ja kyselty mutta olen pitänyt päätökseni, eikä kaduta tippaakaan.

Äänestä

Täälläkin on yksi.

Äänestä

ei ole ja oon ylpee siitä :) no ei ny pitäis harkita... ja muute, oon 12v nii oonko liian nuori

Äänestä

Mulla oli facebookis, poistin tunnukseni sieltä :) Iha turha sivu, enkä jaksanu kattella kaikkien ihku teinien juttuja siel

Äänestä

No ei helvetissä ole, jotai rajaa ny sentää.. -.-

Äänestä

Eipä mullakaan tunnuksia ole. Ja tyytyväinen olen siitä.

Äänestä

joo ei oo mullakaa tunnuksii ja oon 14 wee tyttö ja kaikki sillee pilkkaa mua ku mul ei oo,ja kaikil muilla on,mut en aijo kyl silti tehä sitä!!!

Äänestä
  • Äläkä tee. Jos laitat sinne kuvan kaikki muut tulevat kommentoimaan "oi rajota tota sun kauneuttas" vaikka eivät oikeasta välttämättä tarkoita sitä. Ja joka kaverin kuviin kommentoivat tuolla tavalla. Tosi pinnallista....

    Äänestä

  • mullekkin sanottiin noin, mutta haistatin vatut.

    Jos sun kaverit pilkkaa sua ton takia, niin ne ei oo sit sun kavereita.

    Äänestä

Olin aikaisemmin, mutta kyllästyin pian koko touhuun, todella lapsellista, en itsekkään ymmärrä miksi sorruin. Aidot hyvät kaverit löytyvät oikeasta elämästä, jos löytyvät.

Äänestä

Oonkin miettiny, että oonko ainoa joka ei oo FB:ssa! En sentäs ole. (;

Äänestä

On, mut en jaksa käyttää sitä. Käyn hyväksymässä jotain mahdollisia kaveripyyntöjä ehkä kerran kahessa viikossa, muuta en sitte teekkään. Käytännössä siis en ole facessa ja kiva kuulla etten ole ainoa.

Äänestä

Eipä ole, eikä todennäköisesti tulekkaan. En vaan koe kyseistä sivustoa millään tavalla itselleni tärkeäksi.

Äänestä

mull on :) ja sen takii vaa et piän siell kamuihi yhteyttä (=

Äänestä

Ei ole eikä tule olemaan !!!

Äänestä

Olen 17-vuotias mies, enkä ole facebookissa. Kaikki tutut on siellä, ammattikoulun luokkakaveritkin menivät sinne yksitellen ensin sanottuaan, kuinka turha se on. Minun lisäkseni YKSI luokaltani ei ole siellä. Olen kyllä aina ollut ns. "yksinäinen susi", mutta enpä tiedä liittyykö se tähän asiaan mitenkään.

Facebook on vain tämän ajan villitys, joka luultavasti on muutaman vuoden päästä unohdettu juttu. Siskoni kyllä on pistänyt minunkin kuviani sinne, mutta eipä tuo minua haittaa.

Ymmärrän kyllä, että Facebookissa on helppoa olla yhteyksissä esim. kavereihin, jotka asuvat kaukana tms. mutta jopa isäni on siellä ja piruuttaan vaan kirjottelee jotain tyyliin: "kävin paskalla". Todella turhaa. Ja typerää.

Eli pointti oli se, että ymmärrän niitä, jotka oikeasti puhuvat siellä ja vaihtelevat kuulumisia, mutta kun suurin osa vaan lässyttää paskaa ja sanoo kuinka "olin taas kännissä lauantaina", niin en näe mitään järkeä tuollaisessa.

Äänestä

Mulla on tili, koska muutin vuodeksi amerikkaan, ja halusin pitää sen kautta yhteyttä kavereihin ja perheeseen. Ja muutenki on kyllä varmaan teiänki pakko myöntää että kyllä se Facebook, aika hieno yhteisö on. Mutta kyllä mäkin varmaan sen tilin poistan, koska sinne tulee joku vitsin aikajana joka kertoo susta kaikkii juttuja, ja ne niiku on etsiny niist kaikist käyttäjistä jotai kauheit lapsuuden noloja hetkiä. Että siis sulle tulee sun profiilin sellanen aikajana jota voi vaan klikata ja sit sä pystyt näkee mitä kukakin on tehnyt sillä hetkellä. Että kyllä se aika pelottavasti tulee muuttumaan! :D

Äänestä

Google Plus...

Äänestä

No ei oo fb-tunnusta. Muuten voisin liittyäkin, mutta en todelakaan luota fb:n tietoturvaan ym. :/

Äänestä

Ei oo tunnusta

Äänestä
  • Hei kuule vitut teille paskoille!!face on iha best paikka!kaikki on siellä!painukaa vittuun(pv) nejotka vihaatte facbookkia!!ite oon alle13 ja ssain silti luvan!kaikki luokkalaiseni/kaverini vanehpani yms. ovat siellä!!vittu TEILLE,,VITTUVITTU vittu


    oh fuck!!paska saatana!!saatana tykätkää tästä jos tykkäätte facesta!!vittu kritisoikaa turhaa jos ette! turhaa se o!!;OO

    Äänestä

Ei oo mullakaa ja oon vaa tyytyväine ettei oo

Äänestä

"Jos jokin asia tulee suosituksi, joka ei sinua kiinnosta ja johon et ole tutustunut niin senkö takia pitää haukkua? Olet vain ennakkoluuloinen. Liity Facebookiin ja kokeile sitä jonkin aikaa. Et menetä mitään siinä. Itselläkin oli samanlaisia tuntemuksia ennen liittymistä, mutta sitten ymmärsin että ei tässä oo mitään vikaa. Päinvastoin."

Kirjoittaja Kijuhygt et selvästi ollenkaan tajunnut "Ei oleeen" pointtia, joten jos lukisit hänen tekstinsä vielä uudestaan vähän tarkemmin...

Ja Facebook jos mikä on paikka, jonka kokeileminen on erittäin huono idea. Vaikka haluaisit vain kokeilla sitä ja loisit sinne profiilin, et kuitenkaan saa sitä enää pois sieltä, vaikka kuinka haluaisit. Facebook on myös hyvin koukuttava. Itse aloin tajuta sen ikävät puolet vasta pari vuotta käytettyäni sitä...

Itselläni on ollut tunnus vuodesta 2008, käytän sitä aktiivisesti ja minulla on siellä hirveä määrä kuvia, mutta oikeasti mitä kauemmin olen sitä käyttänyt sitä enemmän olen alkanut vihaamaan koko paikkaa.

Ensinnäkin: Monet kaverini ovat yrittäneet poistaa profiiliaan kyseisestä palvelusta lopullisesti, mikä ei ole onnistunut. Kun he ovat "poistaneet profiilinsa" ja sitten kokeilleet kuukauden päästä liittyä facebookkiin uudestaan, niin eihän se heidän profiilinsa sieltä ole mihinkään hävinnyt, toisiin kuin luvattiin, vaan se on ollut aivan täsmälleen samassa pisteessä kuin mitä heidän lähtiessään sieltä. Tämä on erittäin huolestuttavaa ja ahdistavaa kun tiedän, että vaikka haluaisinkin poistua sieltä, profiiliani ei suostuta poistamaan kokonaan.

Lisäksi omien kokemusteni mukaan facebook on vain iso egonkohotuspaikka... itseään täynnä olevat ihmiset koittavat jatkuvasti pönkittää egoaan vielä vähän lisää... Se aiheuttaa myös kateutta ja pahentaa stalkkausta ja mikä pahinta, tekee hyvin riippuvaiseksi! Saan facebookista vahingossa kokoajan tietooni asioita, joita en esimerkiksi vanhoista existäni edes haluaisi tietää.
Facebook hankaloittaa parisuhteita, laittaa ihmisiä stalkkaamaan toisiaan ja erityisesti hankaloittaa eroamista jostakusta. Puhumattakaan facebookin tietoturvauhista liittyen esimerkiksi käyttäjien henkilötietojen suojelemiseen tai identiteettivarkauksiin, tai markkinoijien tavasta alituisesti vakoilla ihmisiä.

Neuvoisin kaikkia niitä jotka eivät vielä ole facebookissa, olemaan missään nimessä liittymättä siihen! Säästätte itsenne paljolta pään vaivalta.. Sitä paitsi, se tulee kuitenkin kaatumaan ennemmin tai myöhemmin. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei ole tunnusta kirjoitti:

Ihan hukvikseni vaan kyselen, että löytyykö nykyään enää ketään, jolla ei olisi tunnusta Facebookissa? Tässä olisi yksi. Mut löytyykö muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu