kloori/kloriitti erot??

Nyt esittäisin sitten tyhmän kysymyksen, varautukaa :D

Mitä eroa on kloorilla ja kloriitilla?

Mulla on ollut kloriittia, jolla olen valkaissut lakanoita yms, ja pessyt meidän kylpyammeen tummentumista. Nyt tarttui kaupasta mukaan 'klooripuhdistusaine', jossa samanlaiset ohjeet pesuun ja valkaisuun kuin siinä kloriittipullossakin. Mutta jaa-a, ei valkaissut ammetta eikä lähtenyt tahra lakanastakaan. Eli taitavat olla eri ainetta tyystin... Mutta josko joku voisi informoida enemmän.. kiitos.. :P
1016071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

katoppas siitä uudesta purkista se vaikuttava aine. jos siinä on kloramin-T- nimistä, niin se ei valkaise mitään...eli siitä voi johtua tuo.

Äänestä

Siitä on nyt aikaa jo yli 40v kun kemiaa olen opiskellut. Mieleeni on jäänyt että kloori on kaasu, joka on tappavan myrkyllinen. Sitä on käytetty sodassakin taistelukaasuna vihollisen surmaamiseksi.

Äänestä
  • kloriti on valkaisuun (pyykit pinnat)
    kloori on desifiointiin (hajut, bakteerit)
    fino klooripuhdistusaine desifioi ja valkaisee myös
    http://rakennussiivous.com

    Äänestä

Kuten esim. Ariel. Kloori on taas desinfiointiaine. Itse Kloorilla on myös valkaiseva vaikutus, mutta klooropitoisessa puhdistusaineessa ei ole käytetty valkaisuun varvittavaa määrää klooria, koska aine on tarkoitettu desinfiointiin.

Äänestä

Käyttäkää hyvät ihmiset klooripitoisia aineita harkiten. Ovat luonnossa hyvin hitaasti harjoavia MYRKKYJÄ !!!! Siis oikeasti tappavia aineita joista kalat ja muut eliöt kuolee ja ihmisiä on tapettu sodassa.

--Ja sitten onko se pyykkien valkaisu nyt niin tärkeä asia. Kotisiivouksessa ei tarvita klooria. Mekaaninen hankaus ja yleispuhdistusane riittävät.

Äänestä
  • No kauan saisi hangata jos pitäisi saada valkoisesta lavuaarista pois tummat hiusväri läntit.
    Kloriitilla lähti hetkessä.
    Samoin keittiön valkoiset, hieman rosoiset työtasot, ei puhdistu hankaamalla.

    Äänestä

  • pesuakka kirjoitti:

    No kauan saisi hangata jos pitäisi saada valkoisesta lavuaarista pois tummat hiusväri läntit.
    Kloriitilla lähti hetkessä.
    Samoin keittiön valkoiset, hieman rosoiset työtasot, ei puhdistu hankaamalla.

    kloorin ph on 12 eli on emäs. kalkki saostumiin tehoaa hapan puhdistusaine eli ph:n on oltava alle 5.

    Äänestä

osta pulloVimiä tai Ciffiä niin lähtee tahrat altaasta ja pakkoko se allas on kaikella mönjällä yleensä töhriä??

Äänestä
  • Onko pakolaisella tietoa edes siivouksesta...
    -Tero

    Äänestä

Pyykinpesukoneessa käytän itse vain etikkaa, huuhtelusinrlokerossa. 2 rkl prr koneellinen.
Ikivanhojen paitojenkin valkoiset kohdat pysyvät valkoisina.
Samoin kaikki muukin mikä on valkeaa pyykissä. Värit kirkastuvat. Esim punainen ei tummu, vaan on punaista.
Kodeissa ei tarvita klooriåitoisia aineita kuin jos perheellä on norovirustartunta, ja tarvitsee desinfioida. Silloinkin ohjeen mukaan laimentaen. Ja sitten mennään tosiasiaan, että kun tapat kaikki hyvätkin bakteerit joltain pinnalta,ja jostain siihen pintaan tulee 50 ikävää pöpöä, ne huomaavat että on tilaa kuin norsun nahkan päällä, ja alkavat täyttää tilaa.
Olen siivooja. Käytän töissä hyvin harkiten mitään vahvempia siivouskemikaaleja. Just tuon takia, etten järjestä liikaa pöpöille tilaa levitä.
Nykyään on mikrokuituliinat., joita pestään kuumassa, joten eikun hyvin laimea käyttöliuos jolla kostutetaan liinat. Ja puhtaasta likaiseen päin pyyhitään aina liinalla, käännetään puolia käyttöön eri juttuihin. Kun liinasta ei löydy enää pintaa jonka voi ottaa käyttöön, pyykkipussiin ja uusi käyttöön.
Kotona en käytä sitäkään vähää aineita. Vain rasvaiseen käytän fairystä tehtyä laimeaa käyttöliuosta. Kun joka ilta tekee pika- yp- siivouksen, se riittää hyvin. Lomilla sitten putsaan kaapit, laatikostot, jääkaapin, hellantakuset, yläpölyt sun sellaiset.
Lattiakaivo: tarpeen mukaan. Vessanpyttyyn toisinaan siivutan sitruunaa. Annan vaikuttaa ja vetäisen. Paikkakunnalla on usein ruskeaa vettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siivoushullu kirjoitti:

Nyt esittäisin sitten tyhmän kysymyksen, varautukaa :D

Mitä eroa on kloorilla ja kloriitilla?

Mulla on ollut kloriittia, jolla olen valkaissut lakanoita yms, ja pessyt meidän kylpyammeen tummentumista. Nyt tarttui kaupasta mukaan 'klooripuhdistusaine', jossa samanlaiset ohjeet pesuun ja valkaisuun kuin siinä kloriittipullossakin. Mutta jaa-a, ei valkaissut ammetta eikä lähtenyt tahra lakanastakaan. Eli taitavat olla eri ainetta tyystin... Mutta josko joku voisi informoida enemmän.. kiitos.. :P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu