Hirsikehikon nosto

10+6

Eli olisin halukas tietämään minkä verran tuollainen kuorma-auto hiab-nostin pystyy nostamaan? Tarkoitus olisi siirtää 3x5m hirsikehikko kokonaisena (katto päällä) ja tarvitsisi nostaa se traktorin lavetille ja lavetilta kivijalan päälle. Kehikko painaa ehkä n.2000-4000kg. Puomihan täytyy olla aika pitkällä jos siihen tekee jonkinlaisen "nostokehikon" ettei liinat purista kattoa läjään. Eli varmaan alle kaksi poikki rautaa ja ylös yksi poikittain, näiden väliin liinat ja ylemmästä poikkiraudasta liinat koukkuun. Mutta siis lähinnä kiinnostaa millainen hiab tuon jaksaa nostaa jos jaksaa??

5

2501

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauaksi kehikosta

      Tunkkia ja pölkkyä ja nosta se kehikko riittävän ylös pölkkyristikoiden päälle ja puodota alle pakitetun kärryn päälle ei tarvitse pelätä kattoa eikä muutakaan seinien kolhimista ja samalla tyylillä takaisin lavalta.

      Normi puntarin nostokyky aika onneton esim 8m max 1000kg ja ensimmäisen puomin juuresta sen 4000-6000kg ja sen ulottuma on max 2,5m joten helpompaa ja varmempaa tunkkitalkoot.

      Korkeus ja etäisyys syövät sen nostokyvyn.

      • 8+15

        Muuten olis ihan ok tuo tunkit pölkyt mutta on aika hankalaa saada se kärryltä umpinaisen kivijalan päälle kun kärryä ei voi peruuttaa laatan päälle.


    • joka kylässä!

      Hiabi tarvii olla 36x ¤ 6 tuumaa joka siirtää 56## jaettuna Kahteen { elikkä 24 tonninenen kaksijalkanen nosturi.

      Soita oman kylän KTK ja saat apua. Nostaahan ne raskaita veneitäkin!

    • otso-x

      Noin 25 ton /metristä ylöspäin,niin vaikeudet vähenee ja rakenteet säilyy ehjänä.

    • Pirkanmaalla+muu suo

      Efferi 60tn jibi hoitaa homman ja vie sen lavallaan perille asti ja asettelee paikalleen.
      Ps: olin saattamassa ihan saman mittaista Lato kuormaa n.100km ja hyvin suju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe