Kuuban hintataso?

matkaaja74

Olen lähdössä kahden lapsen kanssa Kuubaan joulukuussa. Vähän kyselisin, mikä on hintataso Kuubassa? Mitä maksaa esimerkiksi taksin vuokraus päiväksi? Onko Guardalavacan alueella lapsille suunnattua tekemistä?

3

2838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hombre21

      Kuuba ei ole kovinkaan halpa maa, siis turisteille. Siellä on kaksi valuuttaa, kuubalaisille oma ja turisteille oma. Ero on noin kaksikymmentäviiskertainen. Taksejakin on monenhintaisia, halvimmat ovat viiskytluvin amerikanraudat, sitten seitkytluvun ladat jne.

      Hinnasta voi neuvotella, mutta kelvollinen taksi maksaa joka tapauksessa melkoisesti. Samoin autonvuokraus, täytyy vuokrata vähintään kolmeksi päiväksi ja hinnat ovat, jos ei ihan suomalaisella tasolla, niin eurooppalaisella kuitenkin.

      • käynyt

        Kyllä siellä halpaa on, mutta eipä ole juuri mitään ostettavaa.


    • Cubanero

      Jos ihan oikeasti olet menossa lasten kanssa Kuubaan, niin ota ihmeessä joku valmispaketti vaikkapa Varaderosta. Siis sellainenb All Include. Se on alue joka on tehty amerikkalaiseksi/eurooppalaiseksi eikä sillä oloe juurikaan tekemistä varsinaisen Kuuban kanssa. Alueella on kauppoja ja ravintoloita jotka ovat melkoisen kalliita. Kuuban hintatasolla ei ole oikeastaan mitään tekemistä Varaderon kaltaisten paikkojen kanssa. Rahanvaihtopiste on heti lentoaseman alakerrasssa. Ole kuitenkin tarkkana koska siinä ainakin minulta on useamminkin yritetty varastaa rahaa. Ota mukaan pieniä seteleitä ja vaihda useammin.

      En osaa oikein sanoa mihin sitä rahaa siellä voisi lasten kanssa käyttää? No jätski on halpaa ja hyvää. Kaikki mitä tarvitsette paitsi ruoka ja juoma pitäisi olla matkalaukuissa mukana. Kuulin juuri tunti sitten, että Havannan lentoasemalla olisi laitettu tulli ja poliisi kuriin eikä siellä enään juurikaan varasteta tavaraa matkalaukuista. Älkää kuitenkaan laittako ruumaan mitään arvokasta sillä ainakin vielä jokunen kuukausi sitten matkalaukkujen tarkastus tarkoitti kaiken kiinnostavan ja tarkastajalta puuttuvan tavaran takavarikkoa ilman paperitöitä.

      Rahalla saa Kuubassa parhaan vastineen ostamalla rommmia, sikareita ja seksiä. Eipä taida noista mikään olla ostoslistalle lasten kanssa matkustaessa. Jos matka on varaamatta, niin olisikohan esim. Thaimaa parempi lasten kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1561
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1444
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1299
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1020
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      910
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe