Kuuban hintataso?

matkaaja74

Olen lähdössä kahden lapsen kanssa Kuubaan joulukuussa. Vähän kyselisin, mikä on hintataso Kuubassa? Mitä maksaa esimerkiksi taksin vuokraus päiväksi? Onko Guardalavacan alueella lapsille suunnattua tekemistä?

3

2765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hombre21

      Kuuba ei ole kovinkaan halpa maa, siis turisteille. Siellä on kaksi valuuttaa, kuubalaisille oma ja turisteille oma. Ero on noin kaksikymmentäviiskertainen. Taksejakin on monenhintaisia, halvimmat ovat viiskytluvin amerikanraudat, sitten seitkytluvun ladat jne.

      Hinnasta voi neuvotella, mutta kelvollinen taksi maksaa joka tapauksessa melkoisesti. Samoin autonvuokraus, täytyy vuokrata vähintään kolmeksi päiväksi ja hinnat ovat, jos ei ihan suomalaisella tasolla, niin eurooppalaisella kuitenkin.

      • käynyt

        Kyllä siellä halpaa on, mutta eipä ole juuri mitään ostettavaa.


    • Cubanero

      Jos ihan oikeasti olet menossa lasten kanssa Kuubaan, niin ota ihmeessä joku valmispaketti vaikkapa Varaderosta. Siis sellainenb All Include. Se on alue joka on tehty amerikkalaiseksi/eurooppalaiseksi eikä sillä oloe juurikaan tekemistä varsinaisen Kuuban kanssa. Alueella on kauppoja ja ravintoloita jotka ovat melkoisen kalliita. Kuuban hintatasolla ei ole oikeastaan mitään tekemistä Varaderon kaltaisten paikkojen kanssa. Rahanvaihtopiste on heti lentoaseman alakerrasssa. Ole kuitenkin tarkkana koska siinä ainakin minulta on useamminkin yritetty varastaa rahaa. Ota mukaan pieniä seteleitä ja vaihda useammin.

      En osaa oikein sanoa mihin sitä rahaa siellä voisi lasten kanssa käyttää? No jätski on halpaa ja hyvää. Kaikki mitä tarvitsette paitsi ruoka ja juoma pitäisi olla matkalaukuissa mukana. Kuulin juuri tunti sitten, että Havannan lentoasemalla olisi laitettu tulli ja poliisi kuriin eikä siellä enään juurikaan varasteta tavaraa matkalaukuista. Älkää kuitenkaan laittako ruumaan mitään arvokasta sillä ainakin vielä jokunen kuukausi sitten matkalaukkujen tarkastus tarkoitti kaiken kiinnostavan ja tarkastajalta puuttuvan tavaran takavarikkoa ilman paperitöitä.

      Rahalla saa Kuubassa parhaan vastineen ostamalla rommmia, sikareita ja seksiä. Eipä taida noista mikään olla ostoslistalle lasten kanssa matkustaessa. Jos matka on varaamatta, niin olisikohan esim. Thaimaa parempi lasten kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe