Mun vaatekaapissa oli sellasii ihan pienii muutaman millin mittasii karvasia? elukoita. Mitähän mahtaa olla?
Niit on ollu myös pahvilaatikossa jossa oli kirjoja, ja katossaki niit oli kaks. Mitä mahtaa olla? Ja miten niist pääsee eroon??
Mikähän mahtaa olla kyseessä?
2
750
Vastaukset
- sweet|
Siis ei oo paljon, mut kuitenki aina välillä sellasii löytyy. Ei kovin useesti. Sit vast kun alkaa siivoomaan..
Ne on siis karvasii? tai sit niillä on monta jalkaa vaan..Ja ne liikkuu hitaasti. Välil löytyy sellasii pelkkiä "kuoria" kun ei ne kerta liiku. Ne ovat vyöihrakuoriaisen toukkia. Yleinen siisteys ja ahkera imurointi (etenkin hämäristä paikoista ja listojen raoista) voivat auttaa, mutta niitä voi myös myrkyttää.
Vyöihrakuoriainen
On aikuisena n. 8 mm pitkä. Toukka on täysikasvuisena sentin mittainen, ruskea, harvakarvainen, jonka takapäässä on kaksi ylöspäin suuntautunutta kynttä. Laji elää Suomessa luonnonvaraisena raadoissa, lintujen pesissä. Nykyisin lajia tavataan yleisesti asunnoissa.
Talvisin huoneissa harhailevat toukat vioittavat tekstiilejä ja turkiksia.
TORJUNTA:
Vyöihrakuoriaisen runsas esiintyminen on usein merkkinä huonosti hoidetusta kiinteistöjätteiden käsittelystä. Rakennusten ja ullakoiden yleinen siisteys ja puhtaus vähentävät tuhoja. Torjuntakäsittelyt kohdistetaan hyönteisten suosimiin piilopaikkoihin, kuten ullakoille, kellareihin, ikkunoiden väleihin tai kaapeli- ja ilmastointikanaviin. Asunnoissa voidaan käsittely tehdä Cooper-aerosolilla tai Bio-Kill-sumutteella.
http://kotiinjapuutarhaan.fi/index.php?page=vyoihrakuoriainen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2595803- 1992849
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss612350Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa221871- 681653
- 1381405
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1091367Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1691364- 901284
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1111253