Menetin ääneni noin kaksi vuotta sitten, tutkimuksia tehtiin monia mikä vikana. Loppujaan selvisi että minulla on toispuoleinen äänihuulihalvaus. Olen 20v ja juuri miettimässä tulevaisuuttani ja tulevaa ammattia.
Lääkäri sanoi ettei vaiva luultavasti koskaan parane ja unelmani sortuivat. : aina olen opettajaksi halunnut, mutta puhetyötä en voi tehdä.
Kertokaa minulle vaihtoehtoja minne kouluun voisin hakea? Mikä työ sopisi ihmiselle jolla ääni väsyy eikä ole voimakkuudeltaan kovin kuuluva?
Alkaa itsellä nimittäin olemaan vaihtoehdot vähän hakusessa... :s
ÄÄNIHUULIHALVAUS,
3
1421
Vastaukset 3
- kaarinakouluttaja
Hei
Minulla on äänihuulihalvaus oikealla puolella mutta minä olen saanut TYKS:llä siirteen halvautuneen äänihuulen sisälle ja äänihuuli on siirretty kekselle kurkkua. Olen opetellut puhumaan sitten vasemalla äänihuulella tätä siirrettä vastan. Halvaus tapahtui vuonna 2003 ja nyt olen sitten toiminut kouluttajana kaksi vuott mutta käytän mikrofonia kaikissa tilanteissa missä ääni nousee korkeaksi.
Jos ajattelet kouluun opettajaksi niin se on varmaankin liian rankkaa sinun äänellesi.
Oletko saanut edet täytön halvaantuneelle äänihuulellesi.
Näistä asioista kannattaa puhua hoitavalle lääkärille koska ainakin Tampereella tehdäään molempia toimintoja eli laitetaan täytettä halvaantuneen äänihuulen sisälle tai se siirre niin kuin on minulla.
Pystyn pitämään tilaisuuksia joissa on henkilöitä 8-400 mutta käytän aina mikrofonia...huutamaan ja korottamaan ääntä en pysty.
Jos pääset hoitoon niin, että saat siirteen tai täydennyksen äänihuuleesi niin silloin on melkein kaikki ammatit mandollisia. Mutta ei luokanopettaja.- ndefhmnfj
Minulle tuli mieleen kaikki sellaiset työt, joita tehdään käsillä. Maalari, leipuri, ompelija esimerkiksi. Työkkärin nettisivuilla (mol.fi) on ainakin ennen ollut ammatinvalintatesti. Kurkkaa se, jos siitä olisi apua.
- Anonyymi
Moi! En tiedä onko aloittaja enää linjoilla, mut mulla on myös äänihuulihalvaus. Kiinnostaisi tietää, miten työelämäsi on sujunut, löysitkö sinulle sopivan työn?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1131224Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️87939Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää238914On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75747- 54744
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34652- 66647
- 42592
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30575Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh29567Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah168535Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.132491Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus95485- 198464
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91448Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17437Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27436Persut ovat hävinneet historiansa aikana kaikki vaalit
Ja tulevat häviämään myös jatkossa. Ihan vaan muistutuksena persuhönöille. Hukkaan menee persujen ääni, koska persut278423Paula hakenut rovaniemelle
Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?19422- 34418