Onko tämä

normaali käytäntö että kun puolisoni lapsi on perhekodissa niin minä en saa mennä sisälle sinne
koska en ole lapsen isä?
3159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lapsen huoltosuunnitelmassa on varmaan kerrottu, kenelle on tapaamisoikeus. Jos sinua ei siellä mainita, et voi lasta myöskään tavata perhekodissa. Lukekaa lapsen äidin kanssa paperit tarkemmin ja pyytäkää sossua merkkaamaan papereihin, että sinäkin saat tavata lasta, jos se kerran on lapsen etu. Lapsen etu ei varmaankaan ole tavata esim. äidin viikottain vaihtuvia poikaystäviä, mutta silloin asiaa voi harkita jos olet pidempiaikainen puoliso, avopuoliso / aviopuoliso.

Äänestä

lapsella on oikeus pitää yhteyttä läheisiinsä, mikä ei ole ollenkaan itsestään selvyys suomalaisessa lastensuojelussa. Ei ole itsestään selvää sekään, että mitään huoltosuunnitelmaa on aina edes laadittu huoltajan kanssa saati, että olisi pidetty mitään läheisneuvonpitoa, jossa lapsen lähi-ihmisiä olisi ollut laajemminkin paikalla. Aina ei tarvitse olla edes lähisukulainen, vaan on kyse ihan käytännössä lapselle läheisistä ihmisistä, joihin lapsella olisi oikeus säilyttää suhteensa.

On tilanteita, että sossu on hoitanut em. asiat täysin lakiien ja ohjeiden mukaan, mutta kaikki ei ole selvää aina eri sijaispaikkojen kohdalla. Yleisesti ottaen voi sanoa, että mitä huonompi sijaishuollon paikka, sitä varmemmin he yrittävät rajoittaa kaikkia lapsen ihmissuhteita alkaen omista vanhemmista, aivan sama, mitä asioista on sovittu sosiaalitoimen kanssa.

Jos haluatte omaan asiaanne muutosta, voi vain yrittää puhua sossulle. Se on ainut vaihtoehto aina, kun sijaispaikka laittaa omia rajoituksiaan, kuten teidän tapauksessa. Eli kun kysyit, onko tuo normaali käytäntö, niin ei niin voi sanoa. Asioissa on aika vähän normaaleja käytäntöjä, koska niihin vaikuttavat niin monet ihmiset omilla asenteillaan. Rajoitus ei aina tosiaankin suojele lasta joltain pahalta tai huonoilta vaikutuksilta, vaikka niin tietysti väitetäänkin.

Äänestä
  • asiakassuunnitelmasta, ei huoltosuunnitelmasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

normaali käytäntö että kun puolisoni lapsi on perhekodissa niin minä en saa mennä sisälle sinne
koska en ole lapsen isä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu