Hei olen huomannut että täällä joskus jaeltiin arjenpyöritysvinkkejä jos kellekkään tulee mieleen hyviä neuvoja niin kirjoitelkaa ihmeessä!
Vinkkejä!
3
471
Vastaukset
- tavallinen tantta
Samat rutiinit eivät varmaankaan sovi ihan joka perheelle. Meillä on työnjako kaikille iän mukaan. Ruokailun jälkeen jokainen laittaa ruoka-astiat ja ruokailuvälineet tiskipöydällä oleviin likoamisastioihin. Tarvitsee vain tipan Fairya tms. ainetta astiaan ja ne ovat esipestyinä koneeseen aseteltaviksi. Koneen tyhjennyksen tekevät vuorollaan isommat lapset. Keräävät sillä tavalla pisteitä, joilla voi saada jonkin edun, monesti pienen palkan.
Vaatteita ei jätetä lojumaan siihen, missä on riisuttu. Likaiset viedään pyykkikoreihin, joihin on merkitty kylkeen kuva, millaista pyykkiä sieltä löytyy. Pestyn pyykin lajittelen taas omiin koreihinsa, joista kolmivuotiaskin löytää omat vaatteensa. Jokaisella on siis oma koppa puhtaille. Tilaa se vie, mutta helpottaa minun työtäni. Miehen työvaatteet hän itse pesee vanhalla koneella ja laittaa kuivumaan verannalle telineeseen silloin, kun sää sen sallii.
Lakanapyykin pesen yleensä kahden viikon välein. Senkin jaan vuoroviikoille, jolloin ei tarvitse koko satsia käsitellä kerralla. Kylpypyyhkeet pesen viikottain ja kuivaan rumpukuivaajalla. Pikkupyykkiä saa pestä siinä välissä niin, että päivittäin on vähintään kaksi koneellista. Pyykinpesussa säästän pesuainetta jonkinverran, kun käytän luontaiskaupassa myytäviä pesupähkinöitä. Vähän ensin arvelutti, että tuleeko puhdasta, mutta saippuaiselta se vesi näyttää ja lika lähtee. Valkopyykkiin joutuu laittamaan lisäaineeksi valkaisuainetta.
Ruuanlaitto on miten milloinkin. Mies on ahkera viikonloppukokki ja tekee erinomaista liharuokaa. Siitä jää usein maanantairuokaa meille kotona oleville.
Siivousapua ostan kerran kuukaudessa ja silloin saan isot matot ulos ja muutenkin perusteellisemman siivouksen. Ikkunoiden pesun hoidan viikottain sisäpuolelta tai tarvittaessa ja mies pesee sitten ulkopuolelta muutaman kerran vuodessa. - suurperheäiti
Eli minä olen omasta lapsuudenkodistani tuonut omaan suurperheeseeni periaatteen, että ruokaa ei haaskata. Siis täytyy osata jatkaa. Tänään tein eilisestä mustikkarahkanlopusta kääretortun. Eilisestä puurosta taidan tehdä pannukakun. Yleensä meidän puuron matka on seuraavanlainen: illan kaurapuuro on seuraavan aamun kauravelli ja vellinloppu lyödään välipalapannariin. Jäätelökippaan jää joskus jäätelöa, niin siitä tehdään pirtelöä (ei haittaa vaikka olis vähän sulanutkin). Edellisen päivän perunamuusista tehdään jauhelihaperunamuusilaatikkoa munamaidolla.
- Kannustajatar
Hieno, ekologinen ajatus.
Aika moni meistä pienperheellisistä taitaa elää luontoa tuhlaten.
Mutta tuo sinun mallisi edellyttää, ettei kukaan perheessä ole allergikko. Jos monenlaisia allergioita, niin arki haastavampaa, perhekoosta riippumatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121664Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant438410Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765752Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294786Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124467HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764391Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784177"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071603