Hei olen huomannut että täällä joskus jaeltiin arjenpyöritysvinkkejä jos kellekkään tulee mieleen hyviä neuvoja niin kirjoitelkaa ihmeessä!
Vinkkejä!
3
461
Vastaukset
- tavallinen tantta
Samat rutiinit eivät varmaankaan sovi ihan joka perheelle. Meillä on työnjako kaikille iän mukaan. Ruokailun jälkeen jokainen laittaa ruoka-astiat ja ruokailuvälineet tiskipöydällä oleviin likoamisastioihin. Tarvitsee vain tipan Fairya tms. ainetta astiaan ja ne ovat esipestyinä koneeseen aseteltaviksi. Koneen tyhjennyksen tekevät vuorollaan isommat lapset. Keräävät sillä tavalla pisteitä, joilla voi saada jonkin edun, monesti pienen palkan.
Vaatteita ei jätetä lojumaan siihen, missä on riisuttu. Likaiset viedään pyykkikoreihin, joihin on merkitty kylkeen kuva, millaista pyykkiä sieltä löytyy. Pestyn pyykin lajittelen taas omiin koreihinsa, joista kolmivuotiaskin löytää omat vaatteensa. Jokaisella on siis oma koppa puhtaille. Tilaa se vie, mutta helpottaa minun työtäni. Miehen työvaatteet hän itse pesee vanhalla koneella ja laittaa kuivumaan verannalle telineeseen silloin, kun sää sen sallii.
Lakanapyykin pesen yleensä kahden viikon välein. Senkin jaan vuoroviikoille, jolloin ei tarvitse koko satsia käsitellä kerralla. Kylpypyyhkeet pesen viikottain ja kuivaan rumpukuivaajalla. Pikkupyykkiä saa pestä siinä välissä niin, että päivittäin on vähintään kaksi koneellista. Pyykinpesussa säästän pesuainetta jonkinverran, kun käytän luontaiskaupassa myytäviä pesupähkinöitä. Vähän ensin arvelutti, että tuleeko puhdasta, mutta saippuaiselta se vesi näyttää ja lika lähtee. Valkopyykkiin joutuu laittamaan lisäaineeksi valkaisuainetta.
Ruuanlaitto on miten milloinkin. Mies on ahkera viikonloppukokki ja tekee erinomaista liharuokaa. Siitä jää usein maanantairuokaa meille kotona oleville.
Siivousapua ostan kerran kuukaudessa ja silloin saan isot matot ulos ja muutenkin perusteellisemman siivouksen. Ikkunoiden pesun hoidan viikottain sisäpuolelta tai tarvittaessa ja mies pesee sitten ulkopuolelta muutaman kerran vuodessa. - suurperheäiti
Eli minä olen omasta lapsuudenkodistani tuonut omaan suurperheeseeni periaatteen, että ruokaa ei haaskata. Siis täytyy osata jatkaa. Tänään tein eilisestä mustikkarahkanlopusta kääretortun. Eilisestä puurosta taidan tehdä pannukakun. Yleensä meidän puuron matka on seuraavanlainen: illan kaurapuuro on seuraavan aamun kauravelli ja vellinloppu lyödään välipalapannariin. Jäätelökippaan jää joskus jäätelöa, niin siitä tehdään pirtelöä (ei haittaa vaikka olis vähän sulanutkin). Edellisen päivän perunamuusista tehdään jauhelihaperunamuusilaatikkoa munamaidolla.
- Kannustajatar
Hieno, ekologinen ajatus.
Aika moni meistä pienperheellisistä taitaa elää luontoa tuhlaten.
Mutta tuo sinun mallisi edellyttää, ettei kukaan perheessä ole allergikko. Jos monenlaisia allergioita, niin arki haastavampaa, perhekoosta riippumatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 684296
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺674137Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363552Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163123Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342792En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142562Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102334IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm251461Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1571282Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli751059