Meillä on kani. Monta kertaa päivässä/viikossa niille saa antaa pähkinää??? Tämä olisi tärkeä tieto!!
Voiko kaneille antaa pähkinää.............
Migu
13690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaneille ei saa antaa ruoansulatuksen takia pähkinää.
tietääkö kukaan miksi meidän kani syö kissan hiekkaa omasta pissa astiastaan? hänellä on kyllä oma kalkkikivi käytössä!
ootko aivan varma ettei se syö papanoitaan?
OLEN IHAN VARMA!
Kanejen tavaksi kuuluu syödä kissan hiekkaa, eli se ei siis ole vaarallista. yleensä kanit eivät tee mitään omalla suolakivellä. vain puskevat omia poskiaan siihen!!
Liiallinen kissanhiekan syöminen ei ole yhtään hyväksi. Vaihda tilalle vaikka pellex. Liiasta kissanhiekan syömisestä voi kanin masu mennä kipeäksi.
Osat kanit syövät suolakiveä enemmän kuin toiset. Osat eivät välitäkkään. Meidän vanhan kanin suolakiven kulutus on kiekko per kuukausi. Mutt eivät syö ollenkaan.
Varsinkaan, jos sinulla on paakkuuntuvaa.
Paakkuuntuva kissanhiekka on meillä ainakin joskus viemäriin päästessään tukkinut sen, joten en uskalla ajatellakaan mitä sellainen paakkuuntuva kissanhiekka tekee kanin masulle!
Meillä on käytössä tavallisesta ruokakaupasta (s-market) ostettua puusta puristettua pellettiä.
Merkki Rainbow.
Edullista ja taatusti ei haittaa, vaikka kani sitä vähän maistelisikin.
Suolakiveä ei tosiaan kannata pitää ihan vesipullon äärellä.
Meilläkin tyttö keksi lipittää vuorotellen kiveä ja pulloa, kunnes kivi siirrettiin.
no tota ku meen kaninruuassa ON pähkinää,muttavielä sitä seei ole syönyt. siis ruokaansa eli pussia ei ole avattu vielä.
En olekkaan kuullut ettei kanille saisi antaa pähkinää.? Kuivattua maissia ei kyllä suositella mutta että pähkinää joka kuitenkin on pehmeämpää kuin kovat kuivat maissit joita on myös joissain kaninruokapusseissa valmiina.
Meillä ainakaan maapähkinästä ei ole ollut mitään haittaa. Kanini saavat niitä vain nyt syksyn ja talviajan pellettiin sekoitettuna kun asuvat ulkona mökissään talven. Tietysti vain vähän, pähkinäthän kun lihottavat aika paljon.
Toki pähkinää on monissa sekoituksissa eikä siitä muuta haittaa ole kuin sisäelimien ympärille kertyvä rasva ja lihominen. ( ovat siis kaksi eri asiaa )
Kanille ei saa antaa pähkinää. Jollain sivuilla lukee niin ;)
Jos kanille laittaa pellexiä ja se syö sitä haittaako se?
se ei haittaa jos kani syö puupohjaisia kissanhiekkoja. sillä se sulaa vatsassa eikä niin tukkeudu suolistoon kuin tavallinen kissanhiekka. aina kannattaa hommata kanille vain puupohjaisia kissanhiekkoja.