Marshall

Näin Turussa eilen eka kertaa em traktorin.Onko sillä jotain yhteyttä Leylandiin/Steyer.Onko jollain jotain infoa Marhshallista? kiinnosttaa ihan uteliaisuuttaan.

4

1763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Db 880

      Leyland raunioille perustettu traktoritehdas joka on sittemmin lopetettu kannattamattomana myös.

      • nuhvvieltti

        Leyland tractor division oli British Leylandin ainoa kannattava liiketoimi kun Englannin valtio alkoi tätä firmaa jakamaan.

        Tractor division meni Marshall yhtymälle, joka siirtymäkauden jälkeen otti ensin keltaisen värin leylandeihin ja lopulta nimenkin. Nimenmuutosakoihin tehdas siirtyi Bathgatesta skotlannista pois etelä-englantiin. Bathgaten tehdas suljettiin v. 86 lopullisesti (siellä oli tractor and bus division)

        http://www.konedata.net/Traktorit/Leyland602.htm
        Nämä leylandit ovat murrosajan koneita, tekniikka puhtaasti Leyland mutta Marshall värein ja loppupää nimin.

        http://www.konedata.net/Traktorit/Marshall752.htm

        Nämä Marshallit olivat sitten uutta ajattelua, vaihteisto oli Leylandin peru 3X3 synchro johon sai creeper boxin eli ryömintävaihteiston lisävarusteena (mallimerkintä XL). Moottorit vaihtuivat perkinssiin tässä vaiheessa neloskoneide osalta.

        Se mikä turun kupeella kurvailee on Marshall satasarjan traktori ja sen omistaa Jussi Verho, Nuffield - Leyland varaosien virallinen maahantuoja.

        http://www.konedata.net/Traktorit/Marshall100.htm

        Nämä marsut edustivat myös uutta ajattelua. Moottori oli Leyland 6/98 NT sarjalaisia, vaihteisto uusi ja etuakseli ZF. Koneita ei hirmu suurta määrää valmistettu ikinään.

        Kun Marshall merkki otettiin käyttöön päätti Kesko luopua sen maahantuonnista koska "uuden" merkin esilletuonti ja myynti oli oma hommansa eikä siihen nähty syytä vaivautua. Tilalle otettiin hetkeksi saksalainen deutz-fahr jonka kanssa neuvotteluja oli käyty n. 5 vuotta aijemmin.

        Tämä oli kova takaisku tehtaalle jonka vuosivalmistus oli n. 2500 - 4000 traktoria vuodessa, loppuaikoina vain satoja kpl vuosi. Kesko toi huippuvuosina maahamme noin tuhat Leyland traktoria. Tuosta valmistusmäärästä se on 1/3 tai jopa 1/2. Näkisin tämän yhtenä suurena syynä miksi Marshall traktoreiden valmistus loppui.

        Viimeisinä aikoina ennen 90 luvun lamaa Marshall yhtymä toi englantiin Steyr traktoreita, maalasi ne omiin väreihinsä ja möi ne omalla merkillään. Näitä Badge engineered -tyyppisiä traktoreita on englannissakin vain "kourallinen", tosin tämän topic:n koneet eivät millään liity tuohon "staijeriin".

        Kone on yksityisesti maahantuotu ja alan todellisen harrastajan hoivissa!


      • kiitos asiantuntijoille asiallisista vastauksista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      24
      5286
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      47
      3702
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3429
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3211
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      41
      3158
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2631
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      124
      2122
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      54
      2109
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      26
      1347
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      180
      1227
    Aihe