En löytänyt sellaista mutta onko Ubuntussa edes sellaista vai eheyttääkö jotenkin automaattisesti?Kysyn vain siksi kun kone on hidastunut enkä käytä sitä kuin vähän uutisten lukuun ja sähköpostin lukemiseen.Olikohan tämä Ubuntu 7.10,en nyt muista kun olen töissä.
Levyn eheytys
Hidastunut on
20874
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Linuxissa ei ole levyneheytysjuttuja koska Linixin käyttämät tiedostojärjestelmät pirstovat vain vähän tiedostoja. Hidastumisen syy on jossain muualla. Moista hidastumista ei ole koskaan vastaan tullut.
Suosittelen uudempaa Ubuntua. Tuohon ei saa enää edes turvapäivityksiä.
Ubuntu 7.10:n päivitykset loppui vuosi sitten, joten hidastumisen syynä voi olla vaikka haittaohjelma. Ubuntu kyllä huolehtii eheyttämisestä itse mutta Ubuntu 7.10 on ns. väliversio johon ei luvattu päivityksiä kuin 18kk julkaisusta eteenpäin.
Suosittelen kituuttamaan vajaan kuukauden verran ja hoitamaan pankkiasioinnit muualla, ja asentamaan sitten Ubuntu 10.04 LTS puhdasasennuksena. Siihen tulee turvapäivityksiä 3v eteenpäin, ja vaihdon 12.04 LTS:n voi sitten tehdä vaikka vuoden 2012 loppukesästä tai vuoden 2013 alkupuolella.
niitä haittaohjelmia sitten onkin?
En minä tiedä. Mutta itsehän sitä kerjää ongelmia jos ylipäivättyä käyttistä käyttelee kun kone on haavoittuvainen hyökkäyksille. Eipä muuta kuin Ubuntu 10.04 LTS:llä puhdasasennus kun se kohta tulee ulos.
Pitää sitten vaihtaa uudemmaksi mutta ihmetyttää vain kun päivitykset loppuu kokonaan kun luulin sen päivittyvän kuitenkin aina uudempaan versioon niiden päivitysten mukana joita siihen tuli.
Kyllä sitä voi uudempiin julkaisuihin päivittää myös nappia painamalla mutta siinä on kyllä sitten riskinsä kuten yleensäkin käyttöjärjestelmien julkaisupäivityksissä, että jotain voi mennä pieleen. On ehdottoman suositeltavaa käyttää vain LTS julkaisuja ja hypätä niiden kolmen välijulkaisun yli jotka lähinnä on experimentalia, eli noin parin vuoden välein on isompi päivitys.
Ubuntu 10.04 LTS kannattaa myös sen takia laittaa puhdasasennuksella, että saa ext4 tiedostojärjestelmän käyttöön. Tiedostojärjestelmä voi myös Ubuntussa pirstoutua mutta se vaatisi hyvin täyttä kiintolevyä, eli pitäis olla siellä vapaata tilaa se 15% normaaliin tapaan.
Ubuntu on jo pitkään tarjonnut päivitysmahdollisuuden uuden version julkaisun jälkeen. Päivittäminen seuraavaan versioon on onnistunut kohtuullisen hyvin.
Luullakseni voit yhä päivittää Ubuntu 7.10 Ubuntu 8.04 LTS versioksi. Kun tämän kuun aikana julkaistaan Ubuntu 10.04, onnistuu päivitys todennäköisesti suoraa U 8.04 -> U 10.04. Tosin Ubuntu 8.04:n tuki jatkuu edelleen, joten päivitys ei ole mikään pakko.
http://wiki.ubuntu-fi.org/Paivittaminen
Eri asia sitten kannattaako kun puhdasasennuksella saisi ext4:n helposti ja kaksi päivitystä on hidas homma. Ja sitten se homma, että koneeseen ei oikein voi luottaa kun se on ollut noin pitkään päivittämättä.
Ensin päivitän kokeilen sitten sitä uudelleen asentamista sen Ubuntu 10.04 kanssa ellei homma onnistu.Asia alkaa käydä selväksi jotenka saa nähdä miten käy.
Jos siinä on haittaohjelma niin päivitys ei auta mitään, voi mennä itseasiassa sekaisin koko asennus. Toisekseen, puhdasasennus 10.04 LTS:llä käy NOPEAMMIN kuin tuollainen pelleily päivittämällä kahteen kertaan.
Oli sitten tilanne mikä hyvänsä kannattaa järjestelmä Ubuntu 7.10 päivittää, jos kone joskus liitetään nettiin. Turha pelotella sillä, että koneen hidastuminen johtuisi kräkkereistä, jotka lähettävän koneelta spammia pitkin maita ja mantuja.
Ext4 on tiedostojärjestelmänä uusinta uutta, mutta useimmat varmasti yhä pärjäävät ihan mainiosti ext3-järjestelmällä (tai jokin muu tiedostojärjestelmä, joka jo koneella on - sitä emme tiedä).
Jakelun päivityksen tai asennuksen kestolla tuskin on mitään merkitystä, jos jakelun tuki kestää 5-vuotta. Tunti tai toinen asennettaessa/päivittäessä ei siis paljoa merkitse.
Ubuntu palstan levynehetys ohje tosi vai vitsi , kenelle tuo menee läpi?
Outoo porukaa kun heitää vitsejä kun jotkut etsii oikeaa tietoa.!!! Kesetusta ja vedätystä sanon minä!
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?PHPSESSID=8485cfe1629a0be374dabb966e891668&topic=8180.msg58389#msg58389
Aloittelevan Linux käyttäjän voi olla vaikea sopeutua uuteen ja erilaiseen järjestelmään. Tässä pari komentosarjaa, jotka tuovat helpotusta tilanteeseen:
Linux on vähän vaikea käyttää, eheytykseen joudut käyttämään konsolia. Valitettavasti.
#!/bin/bash
COUNTER=2
until [ $COUNTER -lt 0 ]; do
echo DEFRAGMENTED $COUNTER Mt
let COUNTER-=1
sleep 5
done
Tuo vaikealta näyttävä komentosarja käynnistää linuxin defragmentoitumisohjelman. Voit copy/pasteta sen suoraan konsoliin, ensimmäinen rivi ei ole tarpeen.
Onneksi rekisterinsiivousohjelma toimii samalla periaatteella, tässä käskyt siihen:
#!/bin/bash
COUNTER=50000
until [ $COUNTER -lt 0 ]; do
echo Cleaning registry... $COUNTER remaining
let COUNTER-=1
sleep 2
done
ALEMPAA::::>>
Kyllähän Ubuntussa kovalevy pirstoutuu, jos on paljon pieniä tiedostoja
kirjotettavana ja poistettavan.
Tässä yksi tapa korjata:
-Käynnistä kone 'Knoppix liveDVD'llä ( Älä yritä tehdä sitä Hardyllasi! )
- kansio 'huono' ja kansio 'vapaa' ovat yhtäsuuria tai jälkimäinen
suurempi.
-Tee seuraavat komentosarjat ja käy välillä aamukahvilla:
sudo cp -a huono/* vapaa
sudo rm -fR huono/*
sudo cp -a vapaa/* huono
sudo rm -fR vapaa/*
-'huonosta' tulee 'hyvä': aukkopaikat häviävät ja eikös se ole
fragmentoitumisen poistoa. Ja 'vapaa'kin on taas vapaa.
-Käynnistä Hardy.
ALEMPAA ADMIN KERTOO::::::>>>
gdm
taavikko@freenode
Käyttäjä / moderaattori
Viestejä: 4357
Tuota mitä koodia tarkoitit?
COUNTER=20000
until [ $COUNTER -lt 0 ]; do
echo DEFRAGMENTED $COUNTER Mt
let COUNTER-=1
sleep 5
done
Mikä hemmetin rekisterinsiivousohjelma? EI LINUXEISSA OLE REKISTERIÄ MITÄ SIIVOTA! Joten suksi nyt v*ttuun senkin trolli!
Tuossa on oikealta viralliselta Ubuntu palstalla kopioitu keskustelu täällä sinä trollina meuhkaat.
Minä en ole trolli! Sinä tässä trollaat ja syyttelet toisia trolleiksi.
Katsohan vähän tarkemmin niitä kopioimiasi scriptejä. Molemmat näyttävät ruudulla merkityksettömän laskurin jonka mukaan näyttää siltä että jotain muka tapahtuisi, mitään todellista ei kumpikaan scripti tee.
Nuo ovat VITSEJÄ jonkun onnettoman Windows-pellen kiusaksi.
"""Mikä hemmetin rekisterinsiivousohjelma? EI LINUXEISSA OLE REKISTERIÄ MITÄ SIIVOTA! Joten suksi nyt v*ttuun senkin trolli! """
Ei kunnollinen rekisterin siivous ohjelma rekisteriä tarvitse.
Sudo komentoja tarvitaan nyt kaikki eheyttämään kun kone käy hitaaksi.
Siihen tarvitaan sudo kommentoja ja niitä todella tarvitaan.
Katso itse kun 100% virallisen Ubuntu palstan Admin neuvoi nuo yllläolevat pääte komennot. Sudo... sudo... sudo....
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?PHPSESSID=8485cfe1629a0be374dabb966e891668&topic=8180.msg58389#msg58389
ALEMPAA ADMIN KERTOO::::::>>>
gdm
taavikko@freenode
Käyttäjä / moderaattori+
Viestejä: 4357
Tuota mitä koodia tarkoitit?
COUNTER=20000
until [ $COUNTER -lt 0 ]; do
echo DEFRAGMENTED $COUNTER Mt
let COUNTER-=1
sleep 5
done
Häippäse pentu löpisemään lapsellisuuksiasi muualle.
Mene vaikka pihalle leikkimään, mutta kysy ensin äidiltäsi lupa.
Tuon näkee heti huijaukseksi, lasketaan laskuria 20000 -> 1 ja läväytetään ruudulle "defragmented *laskurin lukema* Mt" ja odotetaan laskurin kierrosten välissä 5ms ettei laskuri pyöri liian nopeasti. MITÄÄN todellista toimintoa tuo scripti ei tee.
Tuo on ilmeisesti laitettui sinne jankuttavien Windows-tampioiden kiusaksi jotta he saavat sen "tarvitsemansa" defragmentoinnin pyörimään ruudulla kun eivät kykene tajuamaan ettei linux tarvitse sellaista.
Tuon scriptin toiminnan tajuaminen ei vaadi edes mitään ohjelmointi/scriptaustaitoa, riittää alkeellinen englanninkielen osaaminen ja scriptin lukeminen AJATUKSEN kanssa. Ilmeisesti tuo "ajatuksen kanssa" on se mihin asia tökkää ?