Millaisia kokemuksia teillä on jeeppisafarista hurghadassa? Minkä firman/matkatoimiston jeeppisafarilla olette olleet? Kaikki tiedot ovat tervetulleita!
Jeeppisafari
8
502
Vastaukset
- jeepit
tosi mahtavat voitte saada 25 euroa per.h
[email protected]
tai toinen firma
[email protected]
kokeilkaa - matkaan vaan
Nyt on kuulunut Hurghadasta uutisia, että jotkin yksityishenkilöt (suomalaisiakin) tekee verotonta keikkaa
näillä retkillä siellä eikä paikalliset kuten alan järjestäytynyt väkikään pidä siitä tyylistä. Joten kannattaa ottaa vaan jonkin toimiston tai paikallisen järjestäjän kautta. Egyptille on tärkeätä, että veroja kannetaan, koska muslimiväestö lisääntyy 1,5 miljoonan (!) vuosivauhtia !
Retki on kansainvälinen ja ihana ! Saharassa on niukkaakin elämää. Beduiinileiri siellä oli antoisa kokemus sekin. Egyptissä näitä alkuperäisleirejä on n.70 ja Saharassa n.35. - jeeppisafari
Kaipaan vielä lisää tietoa ja käytännön kokemuksia/mielipiteitä. Mietityttää, että miten kovaa jeeppi ajaa, onko "kaamea" kyyti, tuleeko pahaolo, onko turvavöitä, onko 10-v lapsellekin sopiva retki? Entäs ruokailu siellä beduiini-kylässä "hirvisittekö" syödä?
Kovasti olisin iloinen jos joku jaksaisi jakaa kokemuksiaan tällaisista matkoista! :)- retkellä
Olimme Finnmatkojen järjestämällä retkellä beduiinikylään. Retki oli kokemisen arvoinen. Jeepit ajoi lujaa. Välistä tuntui, että niillä oli kilpa-ajo menossa. Joukossa oli myös reilusti alle 10 vuotiaita lapsia. Nämä lapset vaan tykkäs tästä hurjasta kyydistä ja kannusti kuskia ajamaan lujempaa!! Turvavyöt oli mutta kun istuttiin sivuttain meno suuntaan niin sai välistä miettiä mistä pidellä kiinni. Ruokaa syötiin ja maistui. Eikä tullu mahatautia. Tyttö kävi myös kameliratsastuksella samalla retkellä, tässä saa varmasti paremman katteen rahalle kuin esim. uimarantojen ym ratsatuksella. Tällä leirillä oli myös pienimuotoinen matelijatarha, käärmeitä, liskoja, kilpikonnia ym
- kuten pitääkin
Jeeppisafariahan ei suositellakaan raskaana oleville tai selkävaivaisille. Itse pidin penkin alta kiinni.
Pieni kilpa-ajo aavikolla oli vain kivaa. Kyllä sitä mietti siinä kyydissä niitä elämisen mahdollisuuksia aavikolla yleensä.
Retkemme oli kansainvälinen eli paikallisen yrittäjän kautta ostettu, suosittelen jotta raha saadaan menemään paikallisille asukkaille. Jonne se kuuluukin mennä.
Beduiiniateria oli perunoita kasviksia jotain kebabin tyylistä, aivan syötävää oli. Janojuomaksi kaadettiin muovimukeihin vettä tai cocista. Pöydän alla (istuttiin patjoilla maassa) pari kotikissaa kerjäsi ruokaa ja
yhteisestä sopimuksesta venäläisten kanssa aina tiputettiin niille kun ei itse niin jaksettu kaikkea siinä kuumuudessa. - Hurghada2010
retkellä kirjoitti:
Olimme Finnmatkojen järjestämällä retkellä beduiinikylään. Retki oli kokemisen arvoinen. Jeepit ajoi lujaa. Välistä tuntui, että niillä oli kilpa-ajo menossa. Joukossa oli myös reilusti alle 10 vuotiaita lapsia. Nämä lapset vaan tykkäs tästä hurjasta kyydistä ja kannusti kuskia ajamaan lujempaa!! Turvavyöt oli mutta kun istuttiin sivuttain meno suuntaan niin sai välistä miettiä mistä pidellä kiinni. Ruokaa syötiin ja maistui. Eikä tullu mahatautia. Tyttö kävi myös kameliratsastuksella samalla retkellä, tässä saa varmasti paremman katteen rahalle kuin esim. uimarantojen ym ratsatuksella. Tällä leirillä oli myös pienimuotoinen matelijatarha, käärmeitä, liskoja, kilpikonnia ym
Kävimme puoliskon kanssa kahdestaan Finnmatkojen kautta varatulla retkellä. Kokemus oli huikea ja siitä suurin kiitos oppaallemme Lailalle. Laila on asunut Egyptissä ja nimenomaan beduiinien kanssa kymmenen vuotta ja on todella asiaan vihkiytynyt. Kertomukset olivat selvästi henkilökohtaisia eikä suinkaan kirjasta opeteltuja ja niitä olisi kuunnellut mielellään enemmän. Opastus oli englanniksi, sillä Laila on alkujaan ymmärtääkseni britti.
Retki tehtiin rekka-auto -mallisilla "jeepeillä". Hulvattoman näköisiä härveleitä. Kuski oli selvästi melkoinen konkari sillä emme juuttuneet mihinkään kuten toinen joukkoomme kuulunut karavaani. Rytkeestä voi tulla heikommalle huonompi olo. Itseäni tärinä ja keikkuminen (keinuu kuin kameli) enemmänkin nukutti ja nauratti.
Ohjelma oli selvästi tarkkaan valittu, sillä pysähdyimme katsomaan aavikon ainoaa akaasia (on muuten vaikuttavaa nähdä täysin vihreä puu keskellä hiekka-aavikkoa ja vuoria). Beduiini leiristä Laila sanoi että onhan se kaupalliseen tarkoitukseen tehty rakennelma, mutta että asukkaat ovat aitoja beduiinejä eikä niilin suistosta tulleita kaapuun pukeutuneita rivi-Egyptiläisiä. Tässä leirissä on strutseja, pikkuinen aasi, kolme strutsia, paljon kameleita (näillä saa ratsastaa 20 punnan maksua vastaan) ja terrario (myös se 20 LE). Ehdottomasti rahan arvoista ainakin Lailan opastaessa :)
Auringon lasku autiomaassa kuului myös ohjelmaan. Horisontista näkymättömiin kestää sitten vain 2,5 minuuttia. Paikallisen Blue Sky yrityksen jeepit tulivat katselupaikalle melkolailla minuutin auringon laskun jälkeen ja Laila totesi että ne tekevät niin päivästä toiseen. Ilmeisesti eivät tiedä mihin aikaan vuorella pitää olla, jotta auringon laskun näkee.
Eli ensin kuuntelimme loputtomia tarinoita beduiineistä ja aavikosta ja kun aurinko oli laskenut Laila aloitti astronomian "luennon". Voin taata että myös tämä kokemus on erittäin antoisa. En nimittäin oikeasti tiennyt ennen tätä kuinka löydän siriuksen orionin vyön avulla jne. Lailalla oli laserkynä mukana ja hän näytti sillä useita tähtikuvioita ja kaikesta löytyi uusi tarina. Kaukoputkella pääsimme katsomaan Siriusta, Orionin miekkaa sekä Ikean keittiölamppu mallia 2010 :) Tuo lamppu pitää itse nähdä, joten jääköön mainitsematta mikä se oikeasti oli ;)
Ruoka oli hyvää ja kaikille bakteerikammoisille neuvoksi Lailan toteamus: Kasviksien huuhteluvedestä ei tarvitse olla huolissaan aavikolla eikä laivoissa => hanavettä _ei_ ole.
Meistä reissu oli erittäin rahan arvoinen ja kuten varmaan olette huomanneet suurin kiitos kuuluu oppaallemme Lailalle. Toivottavasti muutkin pääsevät kuuntelemaan hänen tarinoitaan jatkossa. Kouluikäiset varmasti nauttivat retkestä, mutta pienemmille matka voi käydä rankaksikin (lapsesta toki riippuen). Muistakaa kunnon suojakertoimet!!! Itse kärvähdin 10min akaasia pysähdyksellä vaikka olin laittanut 50 aurinkovoidetta. - verot kansan hyväksi
beduiini kirjoitti:
tilasimme veromaksaaville firmalle [email protected]
beduin safarimatkan paikallinen firma.Veroissa on aina kyse muutenkin älyttömän hallitsemattomasti sikiävän kansan köyhyydestä ja yhteisten vähäisten varojen jakamisesta, jokainen fiksu turisti haluaa kantaa kortensa kekoon ja osoittaa asennet-
ta hyvien asioiden puolesta. Kun on joku trips-juttu tms , sen sisällä voi silti toimia henkilöitä maksamatta veroja. Ton voi aina tarkastaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624282Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1541812Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141513Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351278Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681063- 56914
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.167829Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781