Taas kurastuu tassut ulkoillessa, kun lumet sulaa ja tiet on märkinä. Sitä "itteäänkin" on vastuuttomien koiranomistajien jäljiltä kävelyteilläkin. Miten putsaatte koiranne tassut kotiin tullessa? Käytättekö jotain pesuainetta? Onko olemassa jokin hyvä desinfioiva aine, joka ei kuivattaisi anturoita?
Millä pesette
kuratassut?
3124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pelkällä vedellä joko suihkussa huuhtoen, jos kuraa on paljon tai esim. ulko-ovelle tuodussa laakeassa muovivadissa, jos matka suihkuun kulkee paraatimattojen poikki... Pesuaine on mielestäni turhaa, ellei tassuihin tai karvoihin ole tarttunut jotain, mikä ei pelkällä vedellä lähde. Siispä "se itte" lähtee kyllä suihkuttelulla, mutta esim. joku lipeä tms. voisi vaatia pesuaineen. Tietty jos sitä itteään on reilummin, niin sitten pieni määrä saippuaa tai koiranshampoota ajaa asian.
Desinfioiminen on ihan turhaa, koska sillä ei ole muutamaa hetkeä pidempää merkitystä. Jotta sillä olisi, joutuisit desinfioimaan koko koiran joka reissun jälkeen. Muutenhan sillä voi olla muualla turkissa kuitenkin roiskeita, vaikka tassut olisit desinfioinut. Ihmisten tavallisista käsien desinfiointisaippuoistakin (ei siis puhuta esim. sairaaloiden oikeista käsideseistä) on sanottu, että ne ovat humpuukia, koska bakteerikanta on hetken päästä taas yhtä elinvoimainen kuin ennen "desinfiointia". Joten vesi ja saippua riittävät ihmistenkin kätösille.
Ja mitä tulee koiran tassuihin, ihan samaa desinfioitavaa sotkua se ulkoa tuo tassuissaan kuivallakin kaudella, ainoa ero on roiskuva näkyvä rapa märällä kaudella. Jos siis sen vuoksi lähdet desinfioimaan, niin johdonmukaisuuden vuoksi pitäisi desinfioida joka ulkoilukerran jälkeen läpi vuoden. Kaiken huipuksi koira nuolee todennäköisesti pestyt tassunsa kuiviksi (näin ainakin meillä jokainen on tehnyt ja antaumuksella), ja saisi joka kerta elimistöönsä desinfiointiainetta, joka voisi kerääntyessään olla haitallista.
Vatiin vettä ja tilkka Natusan-vauvashamppoota, ihan pieni tilkka siis. Pyyhkeellä kuivaus. Jos mahan alunenkin kurassa, niin sitten suihkuun. Ei olla desinfioitu millään, pelkkä pesu riittää. Vauvaöljyä voi laittaa anturoihin, mut yleensä koira nuolee sen pois. Tummelia kehuu jotkut.
silloin tällöin illalla Tummelia yöksi imeytymään.